Aknászok

2009. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan elül a MÁV új elnökének múlt heti kinevezése körül keletkezett vihar. Mint ismert, az okozott kisebbfajta politikai szenzációt, hogy a Fidesz alapító tagját, Andrási Miklóst nevezte ki a szocialista Bajnai-kormány az állami társaság élére. A baráti média vette is a „nagykoalíciós” üzenetet, felcsendült a Fidesz sem tenne mást tétel mélyen demokratikus (lásd még: nincs alternatíva) dallama. Mintha nem lenne ismert az ellenzéknek a kormányétól eltérő álláspontja a vasúttársaság jövőjéről, mintha nem ismernénk az ilyen „átállások” emberi hátterét, mozgatórugóit. A „fideszes” káder kinevezése mögött – jut is eszembe: és ugyan miféle felhatalmazás alapján delegálhatna az ellenzék egy ilyen posztra bárkit is? – a hatalmukhoz görcsösen ragaszkodók ravasz és kétségbeesett számítását vélem felfedezni: olyan rosszul vezették a rájuk bízott országot az utóbbi hét évben, hogy már azt próbálják elhitetni a közvélemény kevéssé tájékozott részével: a Fidesz is részese a kormányzásnak. Ne feledjük, olyan pallérozott elme, mint Vágó István is képes volt nemrégiben olyasmit mondani, hogy az elmúlt évek bajaiért (is) Orbán Viktor a felelős. Amúgy valóban komolyan növelné az MSZP választási esélyeit, ha kiderülne: a Fidesz van kormányon.
A valóság azonban az, hogy a polgári ellenzék további értékes hónapokat veszít, amíg a választók akaratából hozzáláthat az ország újjáépítéséhez. A szocialisták kongresszusán ugyanis eldőlt, hogy ők nem fognak előre hozott választásokat kezdeményezni. Ha a jövő évi költségvetés november végére ígért elfogadása után ez mégis megtörténne, s valamikor az év elején az urnákhoz járulhatnánk, az a voksolás már csak közjogi értelemben lenne előre hozott. Joggal vetődik fel a kérdés: miért akarja kitölteni teljes mandátumát az MSZP? Mert van még mit ellopni? Mert minden hatalomban eltöltött nap önmagáért jó? Esetleg bíznak a csodafegyverben? Akármit is mondanak, a kampány finisében most is lesz valamilyen osztogatás, amivel hitelesíteni próbálják az éppen előhúzott bankár- és tőkeellenes, plebejus baloldali és persze rendpárti retorikát. Az IMF-hitel azonban a szigorú követelmények miatt legalább annyira fegyelmező korlátot, mint növekvő mozgásteret jelent. A valutaalaphoz küldözgetett szándéklevelekből – amelyek nem mellesleg azonosak a Bajnai-kormány igazi programjával – túl sok esélyt nem olvasnék ki a választásokra a szocialista stratégák helyében.
Akkor viszont marad a kérdés: miért ragaszkodnak a kormányzásukból hátralévő kilenc hónaphoz? Attól tartok, azért, mert szeretnék minél jobban megkötni az utánuk érkezők kezét. (2006-ban is az utánunk a vízözön volt az egyik vezérelv, csak akkor végül az ő nyakukba ömlött a saját szennyük.) Ezért hívják le az utolsó eurócentig a gigahitelt, s alighanem egy újabb kölcsönről is szívesen megállapodnának az IMF-fel. Az átmeneti kormányfő pedig nagy kedvvel nyilatkozgat arról, hogy válságkezelő intézkedéseikkel a következő kabinet(ek) útját is kijelölik. Ezt máshol kényszerpályának hívják, aminek szépségeiről néhai Antall József is sokat tudna mesélni. Az MSZP ezzel párhuzamosan már a Fideszt mint leendő kormányerőt faggatja: visszaállítaná-e az általa éppen most megvont 13. havi nyugdíjat? Mintha előre dörzsölnék a tenyerüket: mit fog kezdeni Orbán Viktor azzal az adósságtengerrel, lefékezett gazdasággal, kisöpört államkasszával, ami újabb elrontott országlásuk örökségeként hátramarad?
Előre hozott választás helyett az előre hozott ellenzékiséget választották a szocialisták. Végül is a lezüllesztett vasutat is a Fidesz irányítja, nem igaz?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.