Az akcióst is akciózzák

Öngyilkos akciózásba kezdtek idehaza az utazási irodák, az elmúlt napokban ugyanis számos olyan hirdetés jelent meg, amelyben három-négy évvel ezelőtti árakon kínálják a külföldi nyaralásokat. Szakértők szerint ez arra utal, hogy komoly bajban van az utaztatópiac, ráadásul esélyes, hogy az idei a csődök nyara lesz.

2009. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rodosz ötven-, Egyiptom hetven-, Santorini hetvenötezer forintért. Ilyen árakon juthat el külföldre az, aki ezekben a napokban last minute, magyarul az utolsó pillanatban foglalja le nyaralását.
Mostanra ugyanis ellepték a piacot a feltűnően olcsó, három-négy évvel ezelőtti árakon hirdetett külföldi utak reklámjai, ami arra utal: komoly veszteséggel számolnak az idén az utaztatók, s ezt a már eddig is akciós tarifák további akciózásával próbálják kivédeni. Lapunknak egy neve elhallgatását kérő fővárosi irodatulajdonos azt mondta: tavalyhoz képest eddig harminc százalékkal esett vissza a hazai utazási irodák forgalma, s eddig csaknem a felére zuhant azok száma, akik közvetítő által szervezett nyaralásra fizettek be. Ez azt jelenti, hogy főként a tartalékkal nem rendelkező cégek a nyár közepére már kapkodnak az utasok után, s immár a túlélésért folyik a harc. Holott a túl olcsón kínált utakra egészen biztosan ráfizet az utazásszervező, illetve jó esetben is csak filléres hasznot könyvelhet el. Sokkal inkább az a lényeg, hogy a szezonra előre lekötött utak ne maradjanak a cégek nyakán, különben lehúzhatják a rolót – jegyezte meg a szakember, aki szerint főként az olcsóbb, tömegturizmusra szakosodott országokba utat szervezők vannak veszélyben, mivel óriási a túlkínálat. Hozzátette azt is: mindenképpen ajánlott óvatosan fogadni a csupán néhány tízezerért kínált külföldi nyaralásokat, mert az olcsóság arra utal, hogy az irodának eddig még nem jöttek be a számításai.
Május végéig harminc magyar utazási vállalkozás szűnt meg, amelynek vezetői maguk kérték az iroda törlését a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) által vezetett közhitelű hatósági nyilvántartásból. Ezen túl az első öt hónapban öt olyan irodát is töröltek, amely jogsértést követett el, mint például legutóbb az 5Kontinens, amely fizetési nehézségek miatt csődbe vitte a vállalkozást, az utasokat pedig külföldön hagyta – tájékoztatta lapunkat Lukács Balázs, az MKEH idegenforgalmi osztályának vezetője.
Megtudtuk azt is, hogy évente csaknem 80-100 utazási iroda húzza le a rolót, de a főosztályvezető szerint az idén még nem lódult meg a csődök sora, mivel az korábban is jellemző volt, hogy egyetlen év alatt ennyien léptek vissza az utazásszervezéstől.
A fogyasztóvédők arra figyelmeztetik az akcióvadász utazókat, hogy mielőtt befizetnék a nyaralást, érdemes utánanézni a szervezőirodának. Alapvető, hogy a vállalkozás szerepeljen az MKEH interneten is elérhető hivatalos nyilvántartásában, ahol az is ellenőrizhető, melyik biztosítónál helyezte el a jogszabály által előírt kötelező vagyoni biztosítékot, más néven kauciót. Ez azért fontos, mert ha baj van, ebből a biztosításból fedezik a pórul járt ügyfelek kártalanítását, illetve az esetleges hazaszállítást. A kaució mértéke általában többmilliós, akár tízmilliós összeg, ami attól függ, mekkora volt az iroda előző évi árbevétele. – Minél magasabb a kaució összege, annál biztosabb, hogy tőkeerős utaztatóval van dolgunk, s nem rekedünk külföldön – mondta lapunk informátora, aki azt is tanácsolja: a hivatalos „nyomozáson” túl látogassunk el a különféle panaszfórumokra is, mert ha esetleg több helyen találkozunk elégedetlen véleménnyel, jobb más szolgáltató után nézni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.