Demszky lehet Budapest béna kacsája

Akár már a Fővárosi Közgyűlés augusztus végi ülésén kiderülhet: hiába van hátra még egy év a következő önkormányzati választásig, a fővárosi MSZP–SZDSZ-es koalíció kudarcot vallott, tevékenysége idő előtt befejeződik. Demszky Gábor két évtizedes főpolgármestersége utolsó évében „béna kacsaként” állhat Budapest élén, ha a szabad demokraták szétesése a kerületek után eléri a városházát is.

Szabó Zoltán
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintély nélkül. Nem csak pártpolitikai következményekkel járt az MSZP és az SZDSZ EP-választási veresége, a fővárost irányító koalíció is a bukás szélére sodródott, programjuk lenullázódott – írtuk korábban. A 2006-os koalíciós megállapodás negyven pontjából szinte semmi nem valósult meg, és mára a napi működés is veszélybe került. A június eleji voksolás utáni napon és a múlt héten is elmaradt az úgynevezett főpolgármesteri kabinet ülése. Demszky Gábor tekintélyvesztését jelzi: másfél hete hiába követelte, hogy MSZP-s helyettese, Hagyó Miklós térjen vissza, a BKV vezérigazgatója pedig számoljon be ügyeiről a cég felügyelőbizottsága előtt, mindketten világossá tették: ők most nyaralnak.


Könnyen lehet, már nem oszt és nem szoroz, hogy a lapunk által megkérdezett, az SZDSZ-ből még ki nem lépett fővárosi politikusok abban bíznak, hogy a ciklus végéig egyben marad a frakciójuk. Legalábbis erre utal a nyári szünet előtti utolsó közgyűlési tanácskozás döntése, amely a Demszky-éra közel két évtizede alatt először hozott létre többpárti vizsgálóbizottságot a nagyberuházások, többek között a Margit híd vagy a négyes metró visszásságainak, az építkezésekre fordított közpénzek megtöbbszöröződésének kivizsgálására. Az ellenzéki vezetésű testület – ha a koalíciós képviselők el nem szabotálják – a héten kezdi meg a tényleges munkát, köszönhetően az SZDSZ-frakció két „kiszavazó” képviselőjének, Bőhm Andrásnak és a nem is párttag Bojár Iván Andrásnak.
Bőhm, a korábbi ciklus szabad demokrata frakcióvezetője közölte: egyelőre még lát reményt pártja feltámasztására, ezért nem lép ki. Utódja, John Emese, sőt az új SZDSZ-elnök, Retkes Attila eddigi nyilatkozatait élesen elítélő Lakos Imre is azt mondta lapunknak, a fővárost szeretnék függetleníteni a pártharcoktól. Információnk szerint ez szinte lehetetlen, Budapest kerületeiben komplett SZDSZ-frakciók szűnnek meg, polgármestereik már mind kiléptek, augusztusban pedig késhegyig menő viták törhetnek ki nemcsak a szétesett párt frakciójában, de a koalícióban is. Hiába szavazta meg tehát májusban a III/II-es múltú – az előzetes letartóztatását töltő Hunvald György helyére akkor egy ülésre képviselőnek választott – Kivágó Iván Györgyné (MSZP) a város költségvetését, az ellehetetlenülő fejlesztések, az egyre nagyobb hiány, az ígéretek részbeni betartásának is csökkenő esélye a városvezetés szétesését is előrevetítheti.
A két párt egyébként már 2006-ban is csak látszatkoalíciót kötött, mint kiderült, ez a politikai aktus elsősorban a pozíciók elfoglalására szolgált nemcsak a városházi bizottságokban, hanem az önkormányzat szinte valamennyi cégében. A választáson – csak a Demszky Gábor listás mandátumáról történt lemondása után – szerzett egyfős többséget évekig fenntartotta, illetve kisegítette az MDF-frakció is, ám három fővárosi képviselőjük, Katona Kálmán, Hock Zoltán pártból való kizárása, illetve Vaskor László tagsági jogainak felfüggesztése után megszűnt a hatalom fenntartási kényszere. Az elmúlt időszakban a demokrata fórum képviselői egyébként vagy el sem mentek a közgyűlés ülésére, vagy pedig karakteres ellenzéki álláspontot képviseltek.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője három évvel ezelőtt leszögezte: az ellenzék a város ügyeiben minden esetben kész az együttműködésre a szűk többséggel, azonban Demszky már az elején – négyszemközt – kijelentette neki: „mindent elkövetek, hogy te itt ne lehess főpolgármester”. Azóta a magát demokratikusnak és liberálisnak hirdető Demszky szájából a Fővárosi Közgyűlésben elhangzott nyilvánosan is a Tarlóst felszólító mondat: „Ön itt nem szólhat!”
Emlékezetes, a főpolgármester még az előző választási kampányban kijelentette: utolsó ciklusára készül. Akkor még az volt az elképzelése, hogy a következő négy évben „helyzetbe hozza a fiatal, több nyelvet beszélő, külföldi tapasztalatokkal rendelkező várospolitikusi generációt”. A közelmúlt történései alapján megállapítható, hogy Demszky már senkit nem hoz helyzetbe, a főpolgármesterségéhez köthető két évtized hamarabb véget érhet, mint azt a naptár mutatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.