Eredményes bíróválasztás színjátékkal

Ötödik nekifutásra sikerült az Országgyűlésnek megválasztania a Legfelsőbb Bíróság (LB) új elnökét. Baka Andrást harmadszorra jelölte az államfő, aki szerint a tegnapi döntéssel végérvényesen lezárult a Lomnici Zoltán korábbi elnök nevével fémjelzett korszak. Az elnökválasztást ismét a pártok teátrális elemekkel fűszerezett szócsatája kísérte.

Török László
2009. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly június óta volt betöltetlen a főbírói poszt, ekkor járt le Lomnici Zoltán mandátuma, akit Sólyom László köztársasági elnök nem kívánt újra jelölni a posztra. Azóta négyszer jelölt sikertelenül az LB élére bírót az államfő, az Országgyűlésben kétszer Baka András, kétszer pedig Havasiné Orbán Mária nem kapta meg a megválasztáshoz szükséges kétharmados többséget; nyilatkozataik alapján az elmúlt hétig bizonyosan a szocialisták elutasítása miatt. Végül tegnap a harmadszorra is a tisztségre jelölt Baka Andrásnak sikerült révbe érnie: 309 igen, 36 nem és 22 érvénytelen voksot kapott. A választás az alkotmányos szabályoknak megfelelően titkos volt. Az LB új elnöke az eredmény kihirdetése után esküt tett; megbízatása hat évre szól.
Sólyom László örömmel fogadta az eredményt, úgy vélte, a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság volt magyar bírája jótékony hatással lesz a közéleti viszonyokra is.
– Baka András megválasztásával végérvényesen lezárult a Lomnici-korszak – mondta az államfő, aki szerint az egy éve méltatlanul húzódó probléma most megoldódott.
*
Lomnici Zoltán volt főbíró lapunknak ezzel kapcsolatban arról beszélt: az elmúlt egy év eseményeire (az Országgyűlés sorozatosan nem tudott LB-elnököt választani) már nem volt befolyása; egyúttal megragadta az alkalmat, hogy gratuláljon utódjának.
Baka első nyilatkozatában megköszönte a rá szavazók támogatását. Hangsúlyozta, egy nyitott és hatékony igazságszolgáltatás megteremtése a célja. A Fidesz és az MSZP a voksolás után is folytatta vitáját. Répássy Róbert (Fidesz) szerint ha a szocialisták már Baka első jelölésekor is támogatták volna a jelöltet, akkor elkerülhető lett volna, hogy az igazságszolgáltatás egy évig LB-elnök nélkül működjön (a kormánypárti képviselők az első körben a jelölt ellen szavaztak, mert akkor még alkalmatlannak találták a posztra). Hangsúlyozta, az ellenzéki párt Sólyom László mindegyik jelöltjét, mindegyik jelölését támogatta. Répássy az MSZP-t és a párt frakcióvezetését tette felelőssé azért, hogy korábban nem tudták biztosítani a szükséges számú támogató voksot Baka megválasztásához, ami szerinte tegnap is csak példátlan intézkedésekkel sikerült. Közölte, a szocialistáknak frakcióvezetőjük előtt kellett az urnákhoz járulniuk úgy, hogy ellenőrizték szavazólapjukat. Ezzel szerinte az MSZP saját képviselőit alázta meg. Mesterházy Attila a „vádaskodást” visszautasította (megzavarva Répássy sajtótájékoztatóját, magához ragadta a mikrofont, és azonnali vitát szorgalmazott, később pedig visszavonult), és közölte, csak demonstrációs célzattal állt a szavazófülkék mellé. Az MSZP frakcióvezetője igazát bizonyítandó kifejtette, három tollal húzhatták be az x-et képviselőtársai Baka neve mellé három szavazófülkében. Úgy vélte, az, hogy különböző javaslatokkal a szavazás ellenőrizhetősége mellett voltak, egy politikai blöff része volt, hogy rákényszerítsék a Fideszt, hogy vállalásuk szerint szavazzon. Az MSZP egy hét alatt kezdeményezte a nyílt szavazást, hogy zárt parlamenti ülésen gombnyomással szavazzanak (aminek nyoma van ugyan, de nyilvánosságra nem hozható), végül pedig azt, hogy a szocialisták számára legyen egy külön urna fenntartva. Ezeket a javaslatokat az SZDSZ, a KDNP és a Fidesz is elutasította. Arra a kérdésre, hogy egy éve miért nem támogatták Bakát, Mesterházy azt válaszolta, a jelöltnek akkor még nem volt magyar bírói tapasztalata, egy évvel ezelőtt pedig az Országos Igazságszolgáltatási Tanács is elutasította.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.