Magánbűnök, közerkölcsök

D. Horváth Gábor
2009. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nap mint nap szembesülnek azzal az emberek, hogy a különböző intézmények gátlástalanul megsértik velük szemben a törvényeket. Figyelmen kívül hagyják állampolgári, fogyasztói jogaikat, és az állam ahelyett, hogy segítségükre sietne, inkább újabb adókkal sarcolja meg őket. Magyarország az elmúlt hét év alatt rendetlen országgá vált. Mint a piócák, kisebb-nagyobb maffiák szívják ki a közjót szolgáló közpénzt az állami és az önkormányzati rendszerekből, széthullik a közigazgatás, megszűnőfélben a közbiztonság, a jogállamiság épp elillan. Ott tartunk, hogy csakis egyet lehet érteni azokkal a kijelentésekkel, amelyek vizsgálatokat, felelősségre vonást és elszámoltatást ígérnek. Mert ami sok, az sok.
A Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrumában történt botrány, a betegek jogainak lábbal tiprása miatt kinyílik a bicska az ember zsebében. De mi is történt? A centrumba beutalt embereknek azért kell hónapokat várniuk az esetleges daganatos betegségüket feltérképező vizsgálatokra, mert valami oknál fogva várólistára teszik őket. A betegek, akik azonban minél hamarabb meg akarnak gyógyulni – biztosítás ide vagy oda –, a saját zsebükből is fizetnek, ha hamarabb hozzájuthatnak a vizsgálatokhoz. Látván mindezt, a centrum igazgatója könyörtelen módszerhez nyúlt. Mivel az állami rendszerben jogszabály tiltja, hogy a vizsgálatok gyorsabb elvégzéséhez pénzt lehessen szedni a betegektől, bérbe adta a centrum gépeit egy magáncégnek. A cég nem volt szívbajos: duplaannyit is elkért a szerencsétlenektől a vizsgálatokért, mint amennyi az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól ilyenkor járna. Az ördögi módon kitalált rendszert az SZDSZ által bevezetett divatos dogmákkal indokolják. Azzal, hogy a magántőke bevonásával biztosan jól jár mindenki. Az egyetem azért, mert a centrum gépei többlethasznot hoznak számára, a betegek meg azért, mert hamarabb a gyógyulás útjára léphetnek. Az, hogy mindez erkölcstelen és törvénytelen, nem érdekli a „piaci szereplőket”. Mert ugye kiderült: nincs is hivatalos várólista, csak a „gyógyítók” szervezési tehetetlensége miatt nőtt meg a várakozási idő. Azt is tudjuk, hogy az egészségügyi centrum saját munkatársai látják el a kft.-nek kiszervezett többletfeladatokat, s hogy magának a centrumnak is több jutna, ha azonmód kihajítaná a számára alamizsnát, magának pedig óriási hasznot juttató céget. S az sem utolsó szempont, hogy a betegeknek nemhogy várólistán nem kellene szerepelniük, hanem a centrum kapacitását figyelembe véve igazából bármikor hozzá kellene férniük a vizsgálatokhoz, amelyekért – közellátó intézményről lévén szó – kizárólag annyit szabad elkérni tőlük, mint amennyit az egészségbiztosító térítene.
A botrány miatt a minisztérium és az egyetem vizsgálatot rendelt el. Remélhetőleg kapunk magyarázatot, miként fordulhatott elő, hogy a centrum igazgatója aláírt egy olyan szerződést, amihez nem volt joga, illetve hogy miért nem vizsgálta meg eddig senki, dr. Bogner Péter milyen üzleti kapcsolatban áll a gépeket bérlő cég tulajdonosával. Hiszen ez minimum elvárható lett volna, mivel a szélsőséges magatartás egyértelműen felveti a hűtlen kezelés bűncselekmény elkövetésének gyanúját.
A kormányra kerülvén az elszámolást kilátásba helyező néhány ellenzéki politikusnak számtalanszor az orra alá dörgölték már a cinikus balliberálisok: ha olyannyira biztosak a dolgukban, s ha tudomásuk van bűncselekmény elkövetésének gyanújáról, akkor miért nem tesznek feljelentést már most? A lapunkban nyilvánosságra hozott ügy remélhetőleg mindenkinek választ ad a kérdésre, mivel az eset korántsem egyedi. Az pedig végképp kulcskérdés, hogy az egészségügybe a HospInvesthez hasonló kifosztókat akkor se engedjék be, ha azok szerényen magántőkének címkézik magukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.