Amennyiben maradnak a jelenlegi árak, úgy – ritka kivételektől eltekintve – a gazdálkodók a gabonatermelésen is veszteségeket könyvelnek majd el – közölte a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Vancsura József elmondta, az őszi búza aratása az elmúlt napokban kezdődött el, a termés 25 százalékát már betakarították. A szokatlan tavaszi aszály után komoly károkat okoztak a betakarításkor megindult esőzések is. A szövetség adatai szerint az 1,1 millió hektáron elvetett búzából az idén az előző évinél mintegy 30 százalékkal – vagyis 1,5 millió tonnával kevesebb –, mintegy négymillió tonnás termésre számíthatunk. Ennek minősége pedig erősen függ attól, hogy mennyire marad csapadékos az időjárás.
A legfurcsább ugyanakkor az, hogy a kisebb búzatermés nem tükröződik a piaci árakban. Ellenkezőleg: az elmúlt hónaphoz képest a kalászosért ma már csak feleanynyit – tonnánként 25-30 ezer forintot – kínálnak a feldolgozók és a kereskedők. Ilyen árak mellett – világított rá Vancsura József – a gazdálkodók nagy többsége veszteséggel zárja a betakarítást. Hozzátette: a termelés költsége hektáronként eléri a 150 ezer forintot, a várható átlagtermés pedig a hektáronkénti 3,5 tonnát. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 30 ezer forintos tonnánkénti árral számolva, a gazdálkodók hektáronként 50-80 ezer forintos veszteséget lesznek kénytelenek elkönyvelni. A GOSZ elnöke szerint a kormányzati koncepció hiánya okoz évről évre komoly problémát a hazai gabonapiacon, mivel hol túl sok, hogy túl kevés terem, miközben a kilengéseket könnyen ellensúlyozhatnák egy átgondolt tárolási stratégiával.
Nehéz hozzájutni, és kevés. Már most biztosan látszik, hogy nem lesz elég az élelmiszer-ipari bankgarancia-program 30 milliárd forintos forrása – jelentette ki Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár egy tegnapi szakmai konferencián. A bankgarancia-program lényege, hogy az alapvető élelmiszer-ipari tevékenységekkel foglalkozó vállalkozások a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. által adott 80 százalékos bankgaranciával középlejáratú forgóeszközhitelt vehessenek fel a kereskedelmi bankoktól. Gőgös Zoltán szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban látják, hogy a bankgaranciát „kicsit nehézkesebb felvenni”, de a válság előtt kezdődő problémákat nem lehet ezzel a programmal kezelni. (MTI)
Jason „Aquaman” Momoa és zenekara koncertet ad augusztusban Budapesten
