Haladunk a furgon mögött, mintha le akarna rázni minket, néha meglepő irányváltásokat tesz, de a folytatás már kevésbé krimibe illő. A Jókai-villa közelében parkolunk le, a szomszédos panzió udvarán hatalmas derítők takarásában egy kék kupé, benne Bánsági Ildikó és Pálfi Katalin beszélget. Semmit sem hallunk a dialógusból, ám a két színésznő szigorú mimikája sok mindent elárul: nem könynyed nyári csevely folyik az autóban. Mátyássy Áron rendező képernyőn követi az eseményeket, a folyamatosan gondolkodó emberek arckifejezésével, egyedül ő hallja, miről is van ott bent szó.
Az anya, Lula megözvegyült, a férj hagyatéka többek között egy különleges bor, aminek cinikus elnevezése – Átok – önmagáért beszél. Lánya, Eszter uniós jogász Brüsszelben, messzire menekült a család elől, de az apa halála hazahívta. Öccse, a tanár Marci (Hevér Gábor) lett a vagyon örököse, ám valószínűleg most nem ez a feszültség forrása. Annyit tudni, hogy a szeretve tisztelt családfő nem csupán borászkodni járt Balatonfüredre. Győri Márk operatőr – korábban ő fotografálta az idei Berlinalén nagy feltűnést keltett Katalin Vargát – képei megkapók, nehezen vesszük le a szemünket a két színésznőről. Mátyássy Áron rendező Átok munkacímmel immár egy hete forgat itt négyrészes televíziós sorozatot.
Később, miután az eső eleredt, a nemzet csalogánya, Blaha Lujza házában találkozunk Bánsági Ildikóval és Pálfi Katával Fodor Annamária társaságában. Mindhárman az Új Színház művészei, tökéletes az összhang közöttük. Fodor Annamáriát – egy statiszta segítségével – előző nap éppen elütötte egy autó. Sejteni engedik, nem csak itt, az Átok történetében is ő a titokzatos harmadik személy. Halál, születés, esküvő – a szétesett családokat sokszor csak az ilyen horderejű események hozzák újra össze. Ezeken aztán lelepleződnek a titkok, felszínre kerülnek a régi sérelmek. Bánsági Ildikó a rosszul megélt érzelmekről, kommunikációs zavarokról beszél, arról, hogy nem csak az Átok családjának tagjai, a való életben is számosan élnek együtt úgy, hogy észrevétlen mennek el egymás mellett. Pálfi Kata szerepét elemezve megjegyzi, milyen különös, ahogy félmondatokban is el lehet magányosodni.
A minisorozat Bánsági Ildikóra íródott, hozzá keresték a színésztársakat – tudjuk meg Mátyássy Árontól, aki az idei filmszemlén lett fődíjas. Az Átok sűrített dramaturgiájú – némileg ironikus felhangú – történet, ám Mátyássy a dramaturgiánál is fontosabbnak tartja a szereplők karakterét, az erős színészi játékot, amely leköti a nézőt. Az Átok történetét ez emeli el a hétköznapiságtól. Balatonfüred városa sokat segít a stábnak, a forgatási engedélyeket is rendkívül gyorsan megadta. A Magyar Televízió és a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) 38-38 millió forinttal támogatja a produkciót, igaz, az MMK idén csak 19 milliót utal, a többit jövőre. Banki hitel, fizetség később – Fodor Gergely, a sorozat producere szerint emiatt némi varázslatra is utaltak a filmesek, ám az Átok még így is meglesz az idén.
Szenzációs magyar diadal a birkózók rangsorolóján
