Balliberális végnapok

Alig egy évvel a következő önkormányzati választás előtt felrobbanhat a Fővárosi Közgyűlést 1994 óta folyamatosan vezető két párt, az MSZP és az SZDSZ koalíciója, és idő előtt megszűnhet Demszky Gábor tizenkilenc éve tartó főpolgármesteri egyeduralma – derült ki a szabad demokrata Bőhm András és a pártja, valamint az MDF maradványaiból verbuvált „munkacsoport” nyilatkozataiból. Az általuk kezdeményezett hatásköri és egyéb közgyűlési változásokat a Fidesz már három éve szorgalmazza.

2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem várhatunk tovább, három éve volt a fővárosi vezetésnek, hogy bebizonyítsa, jó dolog volt egyfajta csúcstestületnek, a gazdasági bizottságnak leadni azokat a hatásköröket, amelyek Budapest működtetését meghatározzák – közölte lapunkkal Bőhm András (SZDSZ) fővárosi képviselő, aki párttársával, Lakos Imrével, valamint két MDF-frakciótaggal, Hock Zoltánnal és Katona Kálmánnal közösen a 2006 előtti állapotokra állítaná vissza a Fővárosi Közgyűlés működését. Bőhm tudja, hogy lépésük a fővárosi MSZP–SZDSZ-es koalíciót is megrengetheti, de úgy véli, a BKV-s végkielégítési botrány volt az utolsó csepp a pohárban. Kérdésünkre azt, hogy az SZDSZ– MDF-es munkacsoportról hírt adó Heti Válasz szerint egyszerre akarják sakkban tartani a húsz éves fővárosi teljhatalmát veszni látó szabad demokrata Demszky Gábort és a BKV-s botrányok miatt meggyengült pozíciójú MSZP-s helyettesét, Hagyó Miklóst, Bőhm újságírói kommentárnak minősítette. Megjegyezte: nem alakulnak formális frakcióvá, és egyelőre az SZDSZ-frakció felrobbanásától sem tart. Ezzel szemben Lakos Imre érdeklődésünkre kijelentette: forrongás van a városházán, azonnali átalakításokra van szükség.
Bár Hock Zoltánt lapzártáig nem sikerült utolérnünk, Katona Kálmán, aki 2006-ban főpolgármesteri indulásával biztosította be Demszky ötödik győzelmét, a távirati irodának azt mondta: „szakmai alapokra helyezhetik a jelenlegi kormánypárti-ellenzéki jellegű döntéshozatalt”. Ismeretes azonban, hogy a közelmúltig a főbb kérdésekben az MDF-ből azóta kizárt képviselők rendre a balliberálisokat segítették ki az alkotmányellenes közterület-használati rendelet elfogadásától a most kezdeményezett közgyűlési hatáskörök elvonásáig.
A BKV évek óta tartó botránysorozata ugyan a nyáron kirobbant hárommilliárdos végkielégítési ügyben csúcsosodott ki, de míg tavaly az akkori vezérigazgató menesztésével az ugyanilyen nagyságrendű tanácsadói szerződések, a korrupciógyanús közbeszerzési botrányok nem tisztázódtak, most nem kerülhető meg a felelősség. A napokban az is kiderült, hogy már nemcsak a Fidesz, hanem a hónapokig hallgató Demszky Gábor is a BKV-t felügyelő Hagyó Miklóst tartja felelősnek. A fővárosi MSZP-ből a napokban az ügyben lapunknak senki nem nyilatkozott. A Népszabadság szerint azonban a szocialisták között is többen a főpolgármester-helyettes gyengítésében érdekeltek. A párt frakcióvezetője, Steiner Pál lapunknak nem egyszer ellentmondásosan nyilatkozott arról, hogy le akarják-e váltani Kocsis István BKV-vezérigazgatót, Hagyót azonban mindig védelmébe vette. Somlyódi Csaba, a fővárosi gazdasági bizottság MSZP-s elnöke viszont kérdésünkre elismerte: náluk is „áll a bál”.
Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője közölte: támogatják, de némi derűvel figyelik a kis pártok akcióit. – A hatáskörök elvonásával, a demokrácia semmibevételével mi már három éve szembesítjük a városvezetést – hangsúlyozta. – Akik Budapesten ma privatizációban vagy előprivatizációban gondolkodnak, nagyon fontolják ezt meg, mert egy év múlva nagyon sok mindent vissza fogunk csinálni – Tarlós ezt már a Hír TV Péntek 8 című műsorában szögezte le.
Fővárosi ügyekről továbbiak a 4. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.