Ki védi meg a templomokat?

Háromszázmillió forintos kárt okoztak a tolvajok az elmúlt öt évben a magyarországi egyházaknak – derült ki abból az összeállításból, amelyet az Országos Rendőr-főkapitányság készített lapunk kérésére. A bűnözők nem tisztelnek vallást, hitet, művészetet, lényegében bármit ellopnak a könnyű prédának tartott egyházi épületekből, temetőkből. Az egyházaknak nincs erejük arra, hogy tökéletes védelemmel lássák el a templomokat, paplakokat – marad számukra a reménykedés.

Velkei Tamás
2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt esztendővel ezelőtt huszonhat százalékban kerültek rendőrkézre azok a bűnözők, akik egyházi ingatlanokba törtek be, illetve eltulajdonítottak egyházi értékeket, tavaly ez az adat már tíz százalékkal magasabb volt. Ez amellett, hogy a rendőrség eredményességi mutatóját kozmetikázza, azt is világossá teszi, hogy a bűnözők aktivitása sem csökken. A tolvajok számára semmi sem szent: sokakat háborított fel az eset, amikor a régi fényét idézően felújított kőbányai, illetve az ország egyik jelképének tartott debreceni nagytemplom rézereszeit vitték magukkal a vakmerő fémtolvajok.
Azonban a bűnözők sokszor nem érik be ennyivel, s nem állnak meg az egyházi ingatlanok küszöbén. Kifosztják a plébániákat, a templomokat, kihasználva azok gyenge védettségét. Elvisznek mindent, ami a kezük ügyébe akad, pénzt, műszaki cikkeket, de – minden bizonnyal megrendelésre – szinte felbecsülhetetlen értékű műkincseket, ötvösremekeket, festményeket, szobrokat is. Ahogyan a Komárom-Esztergom megyei Császáron is a közelmúltban.
A község 1771-től 1776-ig épült barokk templomába betörők több Dorfmeister-(talán a legismertebb barokk egyházi festő – a szerk.) festményt vittek el egy éjjel. A helyi italmérésben megtudjuk: a falubeliek nagyon sajnálják eltűnt képeiket, és meggyőződésük, hogy nem helyiek tulajdonították el a festményeket, ahogy fogalmaznak, „azok ilyet nem tennének”.
– Mennyit érnek az eltulajdonított festmények? – kérdezzük Bíró Tibort, az egyházközség elnökét.
– Csak becsülni tudom. De ha abból indulok ki, hogy a közelmúltban egy árverésen Dorfmeister kortársának egy kisméretű képéért tizennégymillió forintot adtak, akkor a nálunk keletkezett kár eléri a másfél milliárdot. Persze az eszmei érték felbecsülhetetlen – teszi hozzá Bíró Tibor.
– A lopás során megsérült az oltár is, az egyik angyalnak letört a szárnya, de megrepedtek a gyertya- és ereklyetartók is – veszi át a szót Író Sándor plébános.
– A templom teljes díszítését Dorfmeister tervezte, minden elem kapcsolódik egymáshoz, illetve most már csak kapcsolódott. Ez így volt értékes, egyben, azzal, hogy a képek eltűntek, nem csak a helyieket érte hatalmas érvágás, az egész világ számára pótolhatatlan a veszteség. Ilyen komplex, Dorfmeister tervezte templom ugyanis alig található máshol – avat be az egyházközösség elnöke.
– Vagyis a tolvajok tudták, miért jönnek.
– Profik voltak, ez biztos – szögezik le együtt.
– Volt riasztójuk?
– Tavasszal kötöttük be, de a tolvajok lefújták purhabbal, azzal hatástalanították. Amikor a rendőrök elvitték, még villogott… – mondja csüggedten az atya.
– Mit akasztanak a helyére?
– Másolatokat, de még bízunk benne, hogy megkerülnek az igaziak. De ha így is lesz, ki védi meg a festményeket? Nekünk nincs pénzünk rá, az állam pedig magunkra hagy bennünket – értenek egyet.
Székesfehérvárra is minden bizonnyal ugyanazok „látogattak” el, akik a császári templom festményeit eltulajdonították. A mályvára festett szerb ortodox Rác utcai templomba betörők az összes ikont magukkal vitték.
– Éppen el akartuk helyezni a festményeket egy őrzött gyűjteményben, de a rablók megelőztek bennünket, pedig a másolatokkal már elkészültünk – idézi fel a közelmúltban elkövetett betörést Sándorovics László, az egyházközség elnöke. Az ikonok mellett – amelyek közül a legrégebbit még a XV. században festették – a minden bizonnyal megrendelésre dolgozó bűnözők elvitték a liturgiához szükséges összes, javarészt a XVIII. században készült fémtárgyat is, így a közösség kára eléri a negyvenmillió forintot.
– Azóta adományokból pótoltuk a tárgyakat, amelyek persze csak funkciójukban hasonlítanak a korábbiakhoz, és kihelyeztük az ikonok másolatait is. De hogy meglesznek-e valaha a festmények, nem tudom – közli mérhetetlen szomorúsággal a hangjában Sándorovics László.
– Vasrácsokat kapott az ablak – mutat a nyílászáró irányába Mezei Ferenc plébános, a Bács-Kiskun megyei Hetényegyháza plébániáján. Mondja, pár hónapja misét tartott, s amikor visszatért a parókiára, tárva találta a bejáratot. – Rögtön tudtam, mi történt – eleveníti fel a pap a szörnyű estét. A betörők felfeszítették az ajtót, aztán alaposan felforgattak mindent, elvitték a laptopom, a DVD-lejátszót, meg ami pénzt megtaláltak, még az aznap érkezett ostyás dobozt is föltépték, pedig minderre nem volt több idejük huszonöt percnél. Szerencsére a plébánia pénzét nem találták meg, azt biztos helyre rejtettem – emlékszik Mezei Ferenc.
Meséli, a közelben lakó kántor sem hallott semmit, és a betörő(ke)t az sem zavarta, hogy bekapcsolva hagyta a magnetofont. Valószínűleg jól megfigyelték előtte a plébános szokásait.
A plébános az esetet követően idegöszszeomlást kapott, gyógyszeres kezelése a mai napig tart. Korábban a hátsó szobában aludt, mára átvitte az ágyát az iroda melletti helyiségbe, hogy minél közelebb legyen a harangok kapcsolóihoz. A híveknek azt üzente: ha éjjel meghallják a harangzúgást, azonnal induljanak a parókiára.
– Mekkora kár érte a plébániát?
– Háromszázezer forint, de nem csak itt jártak, betörtek a kerekegyházi, kiskunfélegyházi, kalocsai, kunszállási plébániára is. Félegyháza kára másfél millió forintos. Szerintem ugyanaz a csapat járta végig az egyházmegye templomait.
– Ezek szerint nem kerültek kézre a tettesek.
– Lezárták az ügyet, még gyanúsított sem volt. És ha nem kapták el őket, akármikor visszajöhetnek. Az elődöm még nyitott ajtónál aludt, én már nem merem ezt megtenni. Hát ilyen világban élünk…

Rendőrkézen a rongálók.
Elfogták Miskolcon az avasi műemlék templom rongálóját, a rendőrség kezdeményezte a büntetett előéletű férfi előzetes letartóztatását – tájékoztatta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-t. Az avasi református templomot július végén rongálta meg egy ismeretlen, felfeszítette a műemlék ajtaját, és bár nem sikerült semmit ellopnia, jelentős kárt okozott az épület ajtajában, annak zárszerkezetében – közölte Gaskó Bertalan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.