Volt engedélye Seffer Istvánnak az ÁNTSZ-től őssejtek gyűjtésére, kutatásra, tárolásra és indító kísérletek elvégzésére is – nyilatkozta lapunknak az őssejt-beültetési botrányba keveredett plasztikai sebész védője, Zamecsnik Péter. – Terápiás kezelésre valóban nem volt a klinikának jogosítványa, de a népegészségügyi szolgálattól kapott engedély megfogalmazása nem pontos, hiszen ha a sejtek átültetésére, majd visszahelyezésére kapok jóváhagyást, akkor erre csak úgy van lehetőség, ha az őssejtet valahonnan kiveszem, majd beteszem – magyarázta az ügyvéd, aki hozzátette Seffer semmilyen őssejttel kapcsolatos műtéti beavatkozást nem végzett, mert azt egy másik professzor hajtotta végre. (Az ügyben őrizetbe vettek egy ukrán– amerikai professzort is, aki az RTL Híradónak nyilatkozva ártatlannak vallotta magát.) Emlékezetes, napokkal ezelőtt előzetes letartóztatásba helyezett négy orvost a Budai Központi Kerületi Bíróság, akiket illegális őssejtbeültetéssel gyanúsítanak. A gyanú szerint egy kaposvári és egy budapesti klinikán is végezték az illegális műtéteket, beavatkozásonként ötmillió forintért. A Magyar Hírlap információi szerint a marcali és a nagyatádi kórház 10-13 esetben adott át abortumokat.
Magyarországnak akart segíteni Pákh Imre azzal, hogy a barbadosi klinika működésének beszüntetése után ide hozta az őssejtterápiás programot – írja a tegnapi Népszabadság, amely közvetítők segítségével, e-mailben tudott kapcsolatba lépni az üzletemberrel. Pákh a lapnak azt mondta: ő egy mecénás, az őssejtkutatás elkötelezett támogatója, aki testközelből tapasztalta meg a kezelés áldásos hatását, hiszen édesapját – aki most 102 éves – hét évvel ezelőtt az elsők között kezelték őssejtekkel egy Baltaytis professzor vezette klinikán.
Neves orvosok, egészségpolitikusok, szakjogászok és bioetikai szakértők részvételével orvosetikai kerekasztal megalakítását kezdeményezi az SZDSZ. Megengedhetetlennek tartják, hogy ellenőrizetlen körülmények között, haszonszerzési célból olyan beavatkozások történjenek, amelyek árát kiszolgáltatott helyzetű betegekkel fizettetik meg, miközben a terápia eredményessége szakmailag nem bizonyított – írták közleményükben.
„Legyetek átkozottak!" – kiabálta egy nő toborzótiszteknek
