Sáros víz hömpölygött az utcákon

Újabb vihar csapott le tegnap éjjel, ezúttal Pest megyét érte a legnagyobb pusztítás. Főként a Szentendrei-sziget településeit tépázta meg a szél, de számos riasztást kaptak a tűzoltók Gödöllő térségéből is. A jelentős csapadék miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Rába szentgotthárdi szakaszán, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a jég verte el a termést.

Vass-Gabay Dorka
2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Épületeket rongált meg a vihar Kárpátalján. Mintegy 200 lakóházat rongált meg a kedd esti vihar a Huszthoz közeli Szteblivka (Száldobos) községben, s az erős szél következtében a megye 35 települése maradt teljesen vagy részben áram, 20 pedig telefonszolgáltatás nélkül. A rendkívüli helyzetek minisztériuma kárpátaljai megyei főosztályának szerdán kiadott jelentése szerint az orkán erejű szél a legtöbb kárt az épületek tetőszerkezetében okozta. Akadnak olyan lakóházak is, amelyeknek a tetejét a szél egyszerűen leborotválta. A károk felmérése, amelyet egy erre a célra összeállított szakbizottság végzi, még folyamatban van. Bőven akadt tennivalója a főosztály munkatársainak Ungváron is, ahol a vihar több utcában fákat döntött ki és ágakat tört le. A megyeszékhelytől néhány kilométerre lévő Botfalván pedig egy gazdasági épület vált a villámcsapás által okozott tűz martalékává. A hidrometeorológiai szolgálat szerdán kiadott jelentése szerint a kiadós esőzések következtében átlagosan 15–50 centiméterrel megemelkedett a Borzsa, a Latorca és az Ung folyó vízszintje is. (Sz. G.)


Kidőlt fák, járhatatlan utak, megáradt folyók jelzik az országon tegnap éjjel áthaladt vihar erejét. Pest megyében a Szentendrei-sziget, valamint Gödöllő környékén keletkezett a legtöbb kár, Sződligeten és Gödön a jég is esett. Pócsmegyeren több háztartás áram nélkül maradt, az elöntött házakat a tűzoltók egész éjjel szivattyúzták. A vízátfolyások miatt több út járhatatlan volt, emiatt sem a vízművek szakemberei, sem a tűzoltók nem tudták teljesen felszámolni a károkat. A település polgármestere a távirati irodának úgy fogalmazott, a kedd esti, mintegy egy órán át tartó felhőszakadás tönkretette a falu és a hozzátartozó üdülőtelep, Surány útjait. Volt, ahol a gyorsan rohanó esővíz csaknem kétméteres árkot vájt ki magának. Németh Miklós közlése szerint a sár és a közlekedési nehézségek miatt sokan nem tudtak munkába menni. A vihar okozta károk miatt mintegy ötezer ember maradt víz és áram nélkül.
Tahitótfalu alpolgármestere cáfolta az MTI azon értesülését, miszerint a hegyről lezúduló iszapos törmelék eltömítette a csatornákat, és a települést elöntötte volna a szennyvíz. Csörgő Mihály lapunknak elmondta: a legkomolyabb gondot az okozza, hogy a felújítás alatt álló intézmények teteje meg van bontva, így a vihar jelentős károkat tett az iskola, valamint a sportcsarnok szerkezetében – mondta Csörgő Mihály.
A Pest megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyeletesének tájékoztatása szerint Szentendre mellett Vác és Gödöllő térségében hetvennél is több riasztás érkezett a központba. A hirtelen alázúduló csapadék pincéket öntött el, az utcákon sokfelé hömpölygött a sáros víz, hordalékot sodorva magával. Gödöllő közelében a hatalmas szél fákat döntött az utakra. Sződligeten és Gödön dió nagyságú jég is esett tönkretéve a házi veteményeseket, gyümölcsfákat, ám a házakat nem rongálta meg.
A szabolcsi ültetvényeket sem kímélte a jég, sok helyen pedig az épületek tetejét tépte fel a szél. Újfehértón elszakadt egy villamos vezeték, de kisebb áramszünet volt Nyírbátor és Nyíregyháza–Oros térségében is.
Újfehértó és Nagykálló között több fa is az útra dőlt, hasonlóan a Nyíregyháza–Vásárosnamény közötti 41-es főúthoz, ahol leszakított ágak és kidöntött fák akadályozták a közlekedést.
Az ország nyugati részében ismét harmadfokú árvízvédelmi készültség elrendelésére volt szükség, miután a Rába vízszintje jelentősen megemelkedett. Nádor István, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: a folyó tegnapra virradó éjjel 419 centiméteren tetőzött Szentgotthárdnál, közel egy méterrel a júniusi nagy árvíz legmagasabb szintje alatt maradt. A gyors apadásnak köszönhetően tegnap délután már az első fokú készültség sem volt indokolt. A folyó az ártéri területek mellett a völgyeken átvezető utakat is elöntötte, ezért le kellett zárni a Rátót–Rábagyarmat, a Csörötnek–Rönök és a Csörötnek– Vasszentmihály közötti utat, valamint a Csákánydoroszló és Ivánc közötti utat. A víz lakott területet nem fenyeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.