Sokan kérnek könnyítést az APEH-tól

Egyre több személy és cég kéri az APEH-tól: engedélyezze adója részletekbeli vagy későbbi megfizetését. Az ok szinte mindig a válság.

Jakubász Tamás
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Menthetetlenül utolérte hazánkat a válság. Ezt számos más adat mellett az is jól mutatja, hogy egyre többen jelzik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH): adójukat nem tudják határidőben maradéktalanul leróni, ezért fizetési könnyítést kérnek. Vagyis azt, hogy a hatóság engedélyezzen részletfizetést vagy halasztást. Idén május végéig majd 83 ezren folyamodtak efféle enyhítésért. Ehhez képest a tavalyi esztendő ugyanezen időpontjáig hetvenezer ilyen kérelem érkezett be a hivatalhoz.
A statisztikákat tovább böngészve az is kiderül, hogy 2009 ötödik hónapjának utolsó napjáig hozzávetőleg 140 milliárd forint átütemezését kérték a szorult helyzetbe került adózók, míg 2008-ban egész évben 250 milliárdot tett ki ez az összeg. A növekedés tehát látványos. Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem mindegyik kérelmet hagyja jóvá az APEH. Tavaly jogerősen majdnem 110 milliárd forint kedvezményes megfizetését tette lehetővé a hatóság, míg idén, hozzávetőleg az esztendő közepéig 76 milliárd forint részletekbeli vagy halasztott lerovását engedélyezték.
*
A hatalmas összegek első hallásra talán nem sokat mondanak, ám ennél beszédesebb, ha azt vizsgáljuk: egy-egy adózónak – tehát cégnek vagy polgárnak – átlagosan mekkora adó kedvezményes megfizetését tette lehetővé a hatóság. A hivatal közölte: idén nagyjából egymillió forint körül mozog ez az összeg.
A kérelmek számának emelkedése egyértelműen a válsággal magyarázható – derül ki az APEH tájékoztatásából. Könnyítési kérelmük benyújtásakor a magánszemélyek és vállalkozások döntő többsége átmeneti anyagi nehézségre hivatkozik. Például arra, hogy az állásuk elvesztése miatt csökkent a bevételük, vagy az üzleti partner nem fizette ki az elvégzett munkát. Hasonló esetet emlegetett lapunknak egy kisvállalkozás vezetője is. Tavaly nőtt a szóban forgó cég éves forgalma, s ügyfélköre is szélesedett, ám a legnagyobb megrendelő idén már hónapok óta nem egyenlítette ki a számlát. Ez pedig elég volt ahhoz, hogy a vállalkozásnál pénzügyi nehézségek adódjanak. – Nem volt más választásunk, a napokban azt kértük az APEH-tól: engedje meg, hogy a pár százezer forintos adónkat fél év alatt, részletekben fizethessük ki – mondta a cégvezető.
Azonban az adatok azt mutatják: a részletfizetés vagy a haladék nem mindenkin segít. Az idei esztendő közepéig több ezer személy és vállalkozás nem utalta át az APEH által megszabott, kedvezményes feltételek szerint az elmaradását; a teljes összeg nagyjából 15 milliárd forintra tehető. Ilyenkor egy összegben esedékessé válik az adó és annak valamennyi kamata, pótléka. Ha pedig másként nem megy, a hivatal végrehajtást indít a könnyítés ellenére sem fizető személy vagy cég ellen.
A fizetési enyhítések terén vannak állandónak mondható mutatók is. Például az, hogy miként a múlt esztendőben, úgy idén is a teljes összeg háromnegyedének átütemezését kérték a vállalkozások, míg a magánszemélyek a fennmaradó egynegyedet szerették volna könnyített módon megfizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.