Zelenszkij
„Legyetek átkozottak!" – kiabálta egy nő toborzótiszteknek

Ha ilyen terhes a szocialisták számára a kormányzás felelőssége, hogy most már nyíltan a választási kampányra csoportosítják át minden használható emberüket, akkor miért nem engedik át az ország irányításának felelősségét egy előre hozott választás segítségével?
Ficsor Ádám, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszter kiválik a Bajnai-kormányból, mert a pártelnök felkérte, hogy „vegyen részt érdemben” az MSZP választási kampányában, amelyben a jelöltállítással, a képviselőjelöltek felkészítésével foglalkozik majd. Azt is mondta az ifjú szocialista politikus: döntésénél az is fontos szempont volt, hogy „kinevezésekor vállalta, a titkosszolgálatokat távol akarja tartani a politikától”.
Sajtóhírek szerint a költségvetési törvény elfogadása után várhatóan Szekeres Imre és Kiss Péter is távozik a kormányból. A szocialisták célja, mondják egyes politikai elemzők, hogy a megszorító válságkormányzást folytató Bajnai-kormányt technokrata színben lehessen feltüntetni, és miközben a parlamenti támogatást biztosítják mögéje, a vezető MSZP-politikusok, akiknek szerepet szánnak a választáson, ne koptassák tovább maradék népszerűségüket a népszerűtlen, a társadalom túlnyomó többsége által elutasított kormány tagjaként.
A vezető szocialista politikusok visszavonulása szervezetten zajlik, jól látszik, hogy pártállami múlttal nem terhelt fiatalokat igyekeznek csatasorba állítani, Mesterházy Attila frakcióvezető és Ficsor Ádám mellett Molnár Csaba kancelláriaminiszternek, illetve Botka László szegedi polgármesternek szánnak komoly szerepet. A népszerűtlen kormányból való szervezett visszavonulás mellett a szocialisták szemlátomást megkezdték a párt újraépítését is. A baloldal megújításán fáradozik az országgyűlési elnöki posztjáról lemondott Szili Katalin is, ma még kérdés, hogy ezt a történelmi feladatot az MSZP-n belül vagy kívül akarja-e elkezdeni.
Ficsor Ádám akár a párt miniszterelnök-jelöltje is lehet, hiszen rendíthetetlen küldetéstudattal számolt be a sajtónak arról, hogy mi lesz az országgyűlési választási kampány három sarokköve. Eszerint „Emelt fővel és nem földre szegezett tekintettel kell vállalni az elmúlt hét évet, annak egész mérlegével, eredményeivel és konfliktusaival együtt”. Második feltételként említette, hogy az MSZP-nek meg kell mutatnia, hogy a másik oldalon „a gyűlölet napszámosai” állnak. A Fidesz két-három éve abból él, hogy félelmet szít a mindennapokban, a politikában, és egzisztenciális félelmet kelt a másképp gondolkodókban – fogalmazott. Ficsor fontosnak tartja azt is, hogy az MSZP ne politikai ígéretkampányt folytasson, hanem kormányzóképes erőként láttassa magát, olyan programpontok alapján, amelyek a kormányzati ciklus eredményeiből egyértelműen következnek.
Magyarán: a szocialisták úgy akarják megvalósítani most is a szavazatgyűjtést, ahogy az izraeli Ron Werbertől megtanulták az indulatok felszítását célzó gyűlöletkampányt: ahogy azt Kovács László és Gyurcsány Ferenc eredményesen alkalmazta a „köteles beszéd” hazugságával, a huszonhárommillió beözönlő románnal való riogatással.
A Ficsor által adott szocialista kampányízelítőből ítélve most sem csupán a politikai programok demokratikus versengéséről fog szólni a választásokig hátralévő nyolc hónap. Emelt fővel és büszkén fogják lobogtatni a kormányzásuk idején brutálisan megnőtt államadósság számszaki adatait, a munkahelyüket elveszítők számát, az otthonuk árverezésére várókat, a bedőlt devizahiteleseket fogják felkeresni a kopogtatócédulákért, majd ismét meghívják voksaikért cserébe egy tál gulyáslevesre az uzsorások által sanyargatott cigányokat.
És az MSZP meg fogja mutatni a magyar népnek, hogy a Fidesz szítja a félelmet a hétköznapokban, hogy ők a „gyűlölet napszámosai”, ők rugdaltattak békés járókelőket rendőrbakancsokkal, ők lövették ki gumilövedékkel az ’56-os forradalom ötvenedik évfordulóját ünneplő Fidesz-nagygyűlés résztvevőinek szemét, Orbán Viktor „szította a félelmet a mindennapokban”, sintérteleppel fenyegetve a másképp gondolkodókat. A „gyűlölet napszámosaihoz” hasonló hazug vádaskodásokat már megszoktuk a szocialistáktól, az ifjú pártmunkás Ficsortól a legfigyelemreméltóbb az volt, hogy az úgymond másképp gondolkodókban a Fidesz kelti az egzisztenciális félelmet.
Nahát. Nem kell ahhoz a Fidesznek hatalomra kerülnie, hogy a szocialista holdudvar zavarosban halászó másképp gondolkodóinak jó okuk legyen a riadalomra. Például a fiatal szocialista Zuschlag másképp gondolkodónak még a börtönben sem volt oka az egzisztenciális félelemre, valahogy sikerült összekaparnia azt a cirka ötvenmillió forintot, amivel a várható büntetését enyhítendő, visszafizette a pályázati csalással szerzett közpénzt. Az elmúlt hét évben jócskán bespájzoltak Ficsorék másképp gondolkodói. Az önkormányzati közös tulajdonról tőlünk némiképp eltérő álláspontot képviselő Hunvaldot és társait sem a Fidesz tartja egzisztenciális rettegésben, hanem a független ügyészség által felügyelt bűnüldözés.
Tényleg: kiknek az egzisztenciális félelmére akar választási kampányt építeni Ficsor Ádám? A tíz–száz milliós végkielégítésekkel egyik állami megbízásból a másikba sétafikáló holdudvari klientúráéra?
Gyalázatos stílusú választási kampánynak nézünk elébe. Egyébként miért rakatták be Bajnai Gordonnal a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszteri székbe Ficsort, ha tudták, hogy öt hónapra szól a megbízása, mert fontos szerepet szánnak neki a kampányban? Mert egy biztos: nem a nemzetbiztonsági témakörben közismert szakértelme predesztinálta a feladatra. Közismert róla, hogy Gyurcsány Ferenc bukott kormányfő bizalmi köréhez tartozik, és csupán emiatt ragaszkodhatott a kormányfő a miniszteri kinevezéséhez annak ellenére, hogy a parlamenti bizottság – az SZDSZ tartózkodása miatt – nem támogatta.
Most, amikor a Népszabadsághoz kiszivárgott, hogy Ficsor szeptemberben kiválik a kormányból, előbb cáfolta a hírt Budai Bernadett, a kormány szóvivője, majd kiderült, már megint nem mond valaki igazat, hiszen Ficsor, utóbb megerősítve a hírt, azt nyilatkozta, hogy a döntés előtt konzultált Bajnai Gordonnal is. „Mindketten úgy láttuk, hogy a pártszervezés és a titkosszolgálatok felügyelete nem összeegyeztethető” – mondta. Még azt is hozzáfűzte, hogy ezt a lépést azért is kell most megtennie, „mert a jelöltállítás feladatai megelőznek minden mást a kampányban”. Micsoda átlátszó ürügy attól a párttól, amelynek korábbi, megbukott miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc ugyanabban az időszakban pártelnöki tisztséget is betöltött.
Demeter Ervin, a Fidesz szakpolitikusa szerint az MSZP minden idők legdurvább, legaljasabb kampányára készül. A politikus nem kevesebbet állít, mint hogy Ficsor titkosszolgálati miniszteri működése öt hónapja alatt össze tudta szedni azokat az információkat, amelyeket a választási kampányban fel akar majd használni. Azt megszoktuk már a szocialistáknál, hogy azt sem kell elhinni nekik, amit kérdeznek, se reggel, se délben, se este, de ha ilyen terhes számukra a kormányzás felelőssége, hogy most már nyíltan a választási kampányra csoportosítják át minden használható emberüket, akkor miért nem engedik át az ország irányításának felelősségét egy előre hozott választás segítségével? Ha a jelöltállítás feladatai minden mást megelőznek, itt a válság kellős közepén, akkor miért nem engedik meg a választópolgároknak, hogy levegyék ezt a terhet a vállukról?
Miért ragaszkodnak foggal-körömmel a hatalomhoz a törvényes lehetőség szerinti utolsó percig? Talán a holdudvaruk „másképp gondolkodóinak” egzisztenciális félelmét akarják enyhíteni ez alatt az idő alatt? Talán úgy gondolják, még van mit eladni, még jó néhány zsíros állami megrendelést oda lehet adni a csókosoknak?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.