Minden erőfeszítést, ami emberileg lehetséges, megtesz a rendőrség, hogy kézre kerítse a romák elleni támadások elkövetőit – jelentette ki az igazságügyi és rendészeti miniszter tegnap azután, hogy részt vett az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának – három és fél óra hosszúságú – rendkívüli, zárt ülésén. Draskovics Tibor állítása szerint biztos abban, hogy mindez eredményre vezet. A tárcavezető azt mondta, hogy egyetlen rendőr és a kormány sem lehet nyugodt addig, amíg a súlyos bűncselekmény-sorozatnak az elkövetőit meg nem találják, és bíróság elé nem állítják. Draskovics újra fontosnak tartotta kiemelni, hogy minden szükséges eszköz – ember, pénz, figyelem, nemzetközi segítség – rendelkezésre áll ahhoz, hogy a nyomozás sikeres legyen. A miniszter a nyomozó szervek által fellelt illegális fegyverraktárral kapcsolatban annyit mondott: egyelőre nem jelenthető ki, hogy annak a romák elleni támadássorozathoz egyértelmű köze van.
Alapos, részletes tájékoztatást kapott a honvédelmi és rendészeti bizottság a romák elleni támadások nyomozásáról – közölte Lázár János, a bizottság fideszes elnöke. Az ülés zárt jellegével kapcsolatban hozzáfűzte: szerinte az elhangzottaknak csak a töredéke volt szolgálati titok, így amennyiben a Fidesz kormányra kerül, mindent elkövet majd annak érdekében, hogy az ülés anyaga nyilvánossá váljon, a „néhány soros” szolgálati titok kivételével. A bizottság elnöke szerint ugyan a rendőrség a jelenlegi lehetőségeihez képest mindent megtesz az elkövetők felderítése érdekében, aggasztó a kormány hozzáállása a rendőrséghez, a miniszter pedig nem alkalmas arra, hogy felügyelje ezt a területet. Lapunk felvetésére, hogyan képzelhető el a szakminiszter által beígért közbiztonsági háló kiszélesítése a jelenlegi rendőri létszám mellett, az ellenzéki politikus kétségeit fejezte ki.
Lázár János arra a kérdésre, hogy a külföldi titkosszolgálati szál kizárható-e a romák elleni támadások ügyében, közölte: az ülésen Iváncsik Imre titkosszolgálati államtitkár ezt „teljességgel kizárta”, ugyanakkor voltak országgyűlési képviselők, akik ebben kételkedtek.
Az Európai Romák és Úton Lévők Fóruma nevű szervezet levélben fordult az Európa Tanács főtitkárához, az ENSZ emberi jogi főbiztosához, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalához, valamint az Európai Parlamenthez. A szervezet kommünikéje szerint „ezek a tettek az 1930-as évek elejének náci és fasiszta időszakára emlékeztetnek, amikor romákat és zsidókat tettek ki olyan diszkriminációnak és üldöztetésnek, ami végül ártatlan emberek millióinak kiirtásához vezetett”. A hétfő hajnali órákban történt támadás túlélőjének, egy tizenhárom éves lánynak az állapotáról továbbra sem tudni. A család kérésére a nyíregyházi Jósa András Kórház ugyanis a továbbiakban nem ad tájékoztatást a sérült hogylétéről – közölte az intézmény sajtóreferense.
Ima és virrasztás. Közös imádkozásra és virrasztásra hív mindenkit a Sant’ Egidio (Szent Egyed) Közösség, hogy együtt emlékezzenek a hétfői, kislétai gyilkosság áldozatára. A közösség szeretné kifejezni őszinte részvétét az áldozat, Mária családjának és mindazoknak, akiket fájdalommal sújtott a tragédia vagy az utóbbi időben romák ellen elkövetett erőszakos cselekedetek. A rendezvények helyszíne és időpontja: augusztus 7., 19.30, a pécsi Lyceum templom (Király u. 44/A), augusztus 10., 19.00, a budapesti Örökimádás-templom (IX. kerület, Üllői út 77.) és augusztus 10., 18.30, a győri orsolyiták temploma (Apáca u. 41.).
Ahol minden az Alfa Romeo bűvöletében telt
