Több mint hárommilliárd három év alatt

Meghaladja a hárommilliárd forintot is a BKV Zrt.-nél kifizetett végkielégítések és egyéb juttatások összege – derült ki tegnap a százszázalékos fővárosi önkormányzati cég belső vizsgálatának lapunkhoz eljuttatott részeredményeiből.

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kocsis összeférhetetlen a MÁV-nál. Lemondott Kocsis István a MÁV-Startnál betöltött igazgatósági elnöki, illetve tagsági posztjáról a mai nappal. Kormányzati forrásból a távirati iroda úgy értesült: Kocsis István lemondásának indoka, hogy a közösségi közlekedés átszervezésével a MÁV-nak és a BKV-nak „közös ügyei” lesznek az elővárosi közlekedés területén, így a két poszt összeférhetetlen.


Székelyné Pásztor Erzsébet kommunikációs igazgató szerint a közlekedési társaság felügyelőbizottsági tagjainak eljuttatott dokumentum még részletesebb adatokat tartalmaz a lapunk által elsőként feltárt botrány, közöttük a legnagyobb felháborodást kiváltó, a tavaly kifizetett százmillió forintos végkielégítése dacára a BKV-nál tovább dolgozó Szalainé Szilágyi Eleonóra volt humánpolitikai igazgató ügyében.
Bár a Fidesz feljelentése nyomán ügyészségi utasításra hűtlen kezelés megalapozott gyanújával a BRFK már nyomoz, a fentiek miatt a BKV vezérigazgatója tegnap ugyancsak feljelentést tett további bűncselekmények gyanúja miatt.
*
Kocsis István magyarázata szerint míg kinevezése előtt, 2007-ben 2,6 milliárd, tavaly összességében 600 millió, azonban az elmúlt egy évben „csupán” 168 millió forintot költöttek munkaviszony-megszüntetések miatt.
Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője leszögezte: elképesztő, hogy a Fővárosi Közgyűlést vezető MSZP–SZDSZ-es koalíció mindeddig semmit nem tett az ilyen arcátlan jelenségek ellen. Az elmúlt napok híradásai szerint ugyan az MSZP országos testületei pártpolitikai témává tették a BKV-vezér leváltásáról szóló híreket, és a távirati iroda szerint az úgynevezett főpolgármesteri kabinet mai ülésén az SZDSZ támogatásával posztján maradt Kocsis István, a tanácskozás több résztvevője leszögezte: ilyenről szó sem volt. A város vezetői konkrét lépések helyett tízpontos állásfoglalást fogadtak el, mint írták, „a BKV iránti bizalom helyreállítására”.
Eközben folytatódott az MSZP-n belüli politikai háború, frakcióvezetőjük, Steiner Pál lapunknak arról beszélt, hogy Kocsis Istvánt az SZDSZ nélkül nem tudják leváltani. John Emese, a szabad demokraták frakcióvezetője határozottan állítja, hogy mai megbeszélésükön a kérdés napirenden sem volt, ők nem kívánnak más párt belügyeibe avatkozni, ezért nem szállnak be a leváltásháborúba.
A lapunknak megküldött tízpontos dokumentum az utolsók között foglalkozik Kocsis István sorsával. E szerint „a vezérigazgató jelentése és a felügyelőbizottság (fb) önálló vizsgálata alapján augusztus 26-ig kell minősíteni a társaság vezérigazgatójának tevékenységét, és ha indokolt, megállapítani a felelősséget”. – A BKV igazgatóságával és a gazdasági bizottsággal együttműködve fel kell számolni az erkölcsileg elfogadhatatlan, a közvélemény számára megindokolhatatlan, vagyonvesztéssel járó, a menedzserszerződések alapján történt végkielégítési gyakorlatot, a közpénzből gazdálkodó cégnél a titoktartás jelentős összegekkel való honorálását – olvasható. A kabinet többek között felszólítja a cég felügyelőbizottságát, hogy vizsgálja meg, milyen jogcímen lehet visszaperelni vagy megegyezéssel visszaszerezni az elfogadhatatlan mértékű végkielégítéseket, javasolva a fennálló szerződések újratárgyalását. Az eredetileg a tulajdonos érdekeit képviselő testületnek (Székely Gábor SZDSZ-es fb-elnök lapunknak azt nyilatkozta: a törvény szerint ők valójában nem is képviselik a fővárost) számos feladatot is adnának a városvezetők, így az elmúlt hat évben megkötött menedzserszerződések vizsgálatát, sőt elvárják, hogy készítsenek javaslatokat a BKV igazgatósága és a fővárosi gazdasági bizottság számára, továbbá felszólítja delegáltjait, számoljanak be eddigi tevékenységükről. Az állásfoglalás Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyetteseket és az illetékes bizottság tagjait is munkára, ha szükséges, a jelenlegi szabályok átalakítására, akár törvénymódosítások kezdeményezésére buzdítja.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője lapunknak leszögezte: a városvezetés pótcselekvése egyszerű demagógia. – Nem tízpontos kívánságlistákat kell fogalmazni, csupán egy lépést szükséges tenni: megszüntetni a törvénytelenségeket. Azok pedig nem a végkielégítésekkel kezdődtek, hanem ennek a ciklusnak az elején, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes irányítása alatt. Számoljanak el az ugyancsak hárommilliárd forintra rúgó tanácsadói szerződésekkel, a BKV három év alatt elért katasztrofális helyzetével – hangsúlyozta.
Demszky Gábor főpolgármester nem kíván személyesen nyilatkozni a BKV legújabb botrányáról, minden pontjában egyetért kabinetje által elfogadott, a végkielégítések ügyeivel foglalkozó állásfoglalással – közölte Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke.
Vitézy Dávid, a BKV fb-tagja társainak tegnap elküldte ötpontos korrupció- és pénzszórásellenes csomagjavaslatát a testület jövő hétfőre összehívott ülésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.