Tovább mélyült a válság Magyarországon

A jelek arra utalnak, hogy a nyár első két hónapjában tovább mélyült a gazdasági válság hazánkban. Az adatok szerint júliusban 30 százalékkal több céget számoltak fel, mint tavaly ilyenkor, ráadásul az első hét hónap felszámolásai már megközelítették a 2008-as, egész évben mért csúcsot. A júniusi külkereskedelmi adatok az import történelmi léptékű visszaesésére mutatnak, ami szakértők szerint szintén a válság mélységét jelzi.

Dékány Lóránt
2009. 08. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több jel utal arra, hogy Magyarország még korántsem lépett rá a gazdasági válságból kivezető útra, sőt a mélypont még előttünk áll. Ezt mutatja az Opten céginformációs szolgáltató tegnap nyilvánosságra hozott adata, amely szerint idén az első hét hónapban már kilencezer hazai céggel szemben indult felszámolási eljárás, miközben tavaly egész évben 11 500 társaság jutott erre sorsra. Tavaly júliusig 6657 cég ellen indult eljárás, vagyis az idei szám 35,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Csak júliusban 1292 cég ellen indítottak fizetésképtelenségi eljárást – szemben a 2008 hetedik hónapjában mért 978 esettel. Az idei első hét hónapban nyolcezer cég végelszámolása indult meg, miközben tavaly ilyenkor 5940 társaság bezárásáról döntöttek tulajdonosaik, a két szám közti különbség szintén 35 százaléknak felel meg.
Mint az Opten szakértői írják, továbbra sem látják, meddig dagad még a felszámolási és végelszámolási hullám, hiszen júliusban is több olyan nagy cég ment tönkre, amelyik fizetésképtelenné válásával tömegesen hagy maga után kifizetetlen számlákat, bajba jutott alvállalkozókat. Ráadásul az alvállalkozói láncok szereplői is egyre sebezhetőbbek, mert tőkeerejük nem megfelelő, a piac szűkül, és a közüzemi díjak egyre nagyobb költséget jelentenek.
Ugyancsak a magyarországi válság mélységére utal a Központi Statisztikai Hivatal által tegnap közzétett külkereskedelmi adatsor. Ez ugyan rekordmértékű, 549 millió eurós külkereskedelmi mérlegtöbbletről számol be, ám ez nem amiatt alakult ki, mert hazánk kivitele megugrott, hanem azért, mert az import nagyobb mértékben esett vissza az exportnál. A behozatal harmincszázalékos zuhanása történelmi léptékű, ami a Portfolio.hu elemzése szerint szintén azt mutatja, hogy a magyar termelés drámaian visszaesett, ezért jóval kevésbé igényli az importalapanyagot. Erre utalnak a szintén tegnap napvilágot látott előzetes júniusi ipari adatok, amelyek, bár 1,9 százalékkal kedvezőbbek az előző hónapnál, továbbra is katasztrofálisak. Az előző év azonos időszakához képest ugyanis 18,6 százalékkal csökkent a termelés, az év első hónapját tekintve pedig 22,5 fél százalékos a visszaesés.

Olcsóbb termékeket veszünk. A magyar háztartások közel négy százalékkal kevesebbet költöttek élelmiszerekre és háztartási vegyi árura az év első öt hónapjában, mint tavaly ugyanekkor – áll a Gfk Hungária legújabb felmérésében. Csaknem három százalékkal növekedett viszont az olyan termékek iránti kereslet, amelyeket kevésbé reklámoznak, s általában olcsóbbak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.