Aggályok az új polgári törvénykönyv miatt

Jövő májusig a bírák nem tudnak felkészülni arra, hogy az új polgári törvénykönyv alapján ítélkezzenek. Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke közölte: szerdai találkozójukon azt javasolta Draskovics Tibor szakminiszternek, hogy az új kódex csak 2011. január elsején lépjen hatályba.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogalkotási és költségvetési kérdésekről tárgyalt szerdán Baka András, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke és Draskovics Tibor igazságügyi miniszter – tudtuk meg egy tegnapi tájékoztatón. A főbíró azt kérte a tárcavezetőtől: a készülő új polgári törvénykönyv (Ptk.) ne 2010. május elsején, hanem csak 2011 januárjától lépjen hatályba. A bíráknak és más szakembereknek is fel kell készülniük arra, hogy megfelelően alkalmazhassák az új rendelkezéseket. Az LB elnöke hangsúlyozta, a magánjogi viszonyokat szabályozó kódexet idegen nyelvekre is lefordítják, s úgy tekintik majd, mint hosszú időre szóló alapvető törvénykönyvet.
A Legfelsőbb Bíróság polgári kollégiuma már korábban számos aggályt fogalmazott meg: az új Ptk.-nak a többi között az öröklésről és a szerződéses kapcsolatokról szóló paragrafusait kifogásolta. Baka András közlése szerint a kormány az észrevételek egy részét elfogadta. A bírák helytelenítik azt is, hogy a törvény egyes szabályai különböző időpontokban lépjenek hatályba. Az ítélkezés vezetője kijelentette: a bíróságok jövő évi költségvetésében nincs meg a fedezet a gazdasági perek gyorsabb elintézéséhez, az elektronikus ügyintézés és a szabálysértési eljárások kiterjesztéséhez, noha erről új jogszabályokat fogadtak el. Az igazságszolgáltatás ezért a tervezett 64,9 milliárd forinton felül a jövő évre további 2,1 milliárdot kér a törvényhozástól. Baka András szerint a miniszter ígéretet tett rá, hogy megfontolja a bíróságok javaslatait.
A kormány és az igazságszolgáltatás nézetkülönbsége kapcsán lapunknak Répássy Róbert, a parlament alkotmányügyi bizottságának fideszes alelnöke elmondta: az Országgyűlés a tervek szerint szeptember 21-én szavaz a Ptk.-ról. A törvénykönyv hatálybalépéséről egy másik jogszabály határozna. A Fidesz nem ért egyet azzal, hogy a kormány politikai és szakmai konszenzus nélkül áterőltesse a kódexet. Répássy szerint a törvényjavaslatot a tízévi munka ellenére sem dolgozták ki megfelelően. Kormányzati pozícióban a Fidesz felülvizsgálja a rendelkezéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.