Antibiotikumok és a hatóság

Munkatársunktól
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtéveszti a nyilvánosságot és a fogyasztókat az élelmiszer-biztonságért felelős hatóság. Lapunk kérdéseire Bognár Lajos elnökhelyettes tudatosan félrevezető válaszokat adott. A mézbotrány legújabb történései kapcsán arra voltunk kíváncsiak, folytatott-e már olyan vizsgálatot a hatóság, amelynek célja az élelmiszerekben meglévő antibiotikumok kimutatása volt. A mezőgazdaságban ugyanis széles körben elterjedt e gyógyszercsoport használata, amelyet ráadásul nemcsak az állatok betegsége esetén, hanem megelőzés és hozamfokozás céljából is adnak. Utóbbi kettőt törvény tiltja. Bognár doktortól, a közpénzből fenntartott Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal központi élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettesétől azt kérdeztük: a hatóság az elmúlt időszakban mikor és hányszor ellenőrizte az állati eredetű élelmiszerek, ezen belül a mézek antibiotikum-tartalmát, s a vizsgálatok milyen eredménnyel jártak?
Az elnökhelyettes válaszából kiderült: 2008-ban több mint 30 ezer, 2009-ben pedig már majdnem 20 ezer „antibakteriális hatóanyagok vizsgálatát” végezték el élelmiszereken. Ami a mézre vonatkozik: 2008-ban a 128 mézmintán, a 680 „antibakteriális hatóanyagok vizsgálat” során összesen egy minta bizonyult hibásnak. 2009-ben 77 mintán 296 vizsgálatot végeztek már el, és egyetlen minta sem bizonyult hibásnak.
Állatorvosok szerint a hatóság vizsgálati eredménye nem véletlen, antibiotikumokat, illetve azok maradványait ugyanis ezzel a módszerrel nem lehet kimutatni. Az „antibakteriális hatóanyagok vizsgálatának” célja az, hogy megnézzék, az adott termékben van-e például nem megengedett tartósítószer. Az antibiotikumoknak vagy maradványainak kimutatásához és beazonosításához erre külön kifejlesztett vizsgálati eljárások szolgálnak, ilyen például a legtöbb laboratórium által használt HTLC módszer. Ezen eljárásokat és a közöttük lévő különbségeket az állatorvosi szakma jól ismeri, tudtuk meg. Bognár életrajzi adatai szerint a szakma krémjéhez tartozik. „Állat-egészségügyi igazgatási és járványügyi szakállatorvosi diplomával rendelkezik. Irányítja a teljes élelmiszerlánc-ellenőrzés operatív feladatait. Járványos állatbetegség kitörése vagy élelmiszer-biztonsági esemény esetén a járványelfojtás, illetve a felderítés irányítója.”
Ezután egyetlen kérdés marad. Vajon meddig vezethető az adófizetők pénzén így ez a szervezet?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.