Balliberális kármentés

Jogköreinek tervezett elvonását megelőzve mondott le tegnap a BKV szakmai felügyeletéről Hagyó Miklós. Az MSZP-s főpolgármester-helyettes továbbra sem vállalja a felelősséget az önkormányzati cég sok- milliárdos botrányaiért. Míg az MSZP az SZDSZ-es Demszky Gáborra, a szabad demokraták a másik szocialista főpolgármester-helyettesre, Horváth Csabára bíznák a BKV-t.

2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez így tovább nem mehet, a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) körül kialakult helyzet a budapestiek közlekedésének biztonságát veszélyezteti, „felelős szocialista városvezetőként lemondok a közlekedési társaság szakmai felügyeletéről”– közölte Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes Burány Sándor fővárosi pártelnöknek írt levelében. Eszerint Hagyó továbbra sem vállalja a felelősséget az elmúlt három év BKV-s botrányaiért. A politikus a Fővárosi Közgyűlés múlt heti ülésén a botrányokat, a milliárdos végkielégítési, valamint a hasonló nagyságrendű tanácsadói ügyeket sem ismerte el. Tegnap már azt írta: „Döntésem példaértékű, és a valódi felelősök is hasonló lépéseket tesznek a főváros közösségi közlekedésének biztonságos működtetése érdekében.” Hagyó levélben tájékoztatta döntéséről Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármestert is. A BKV felügyeletéről a koalíciós egyeztető tanács szerdán dönt.
A cég felügyelőbizottsága (fb) tegnap azt állapította meg, hogy 2003 után a menedzsment hibázott a prémiumok és jutalmak kiosztásánál. Az fb Kocsis István vezérigazgatótól 15 napon belüli tájékoztatást kért arról, hogy a GPS Capital céggel a kormányzati lobbistratégiára és a Cornus Kft.-vel a válságkommunikációs tanácsadásra kötött szerződések esetében milyen teljesítések történtek, mi volt ezek ellenértéke, hogyan történt a cégek kiválasztása, volt-e közbeszerzés és az indokolt volt-e.
A balliberális frakciók tegnap külön tanácskoztak, s nem értettek egyet a 90 milliárdos adóssággal és a több mint 20 milliárdos veszteséggel küzdő cég jövőjét illetően. Steiner Pál, az MSZP frakcióvezetője kezdeményezte, hogy a BKV felügyelete kerüljön Demszkyhez. Javasolták továbbá a két szabad demokrata politikus, a Tóthfalusi György által vezetett igazgatóság és a Székely Gábor elnökletével működő felügyelőbizottság megújítását, a koalíciós pártok 2006-os megállapodásának módosítását. Utóbbira az SZDSZ szerint is szükség van, de ők azt szorgalmazzák, hogy a BKV „hagyományosan szocialista” területe kerüljön a másik kormánypárti főpolgármester-helyetteshez, Horváth Csabához, aki az egyeztetés eredményétől tette függővé, vállalja-e a feladatot. John Emese SZDSZ-es fővárosi frakcióvezető szerint az MSZP ezt korábban Ikvai-Szabó Imrére testálta volna – ahogy az ellenzék is ezt támogatná -, de ez most szóba sem került. A BKV kormányzati támogatása vagy a hitelgarancia adása fejében kezdeményezik: a cégnél kormánybiztos vagy kincstárnok felügyelje a pénzeket. Lakos Imre (SZDSZ) az önkormányzati cégek igazgatóságaiból kizárt ellenzéket „kínálná meg” a BKV igazgatótanácsi tagságával a következő választásokig. Tarlós István, a Fidesz–KDNP-frakciószövetség elnöke leszögezte: a felelősség összemosását visszautasítják. Az elmúlt három évben egyik társaság végrehajtói testületébe sem engedték be őket, a következő évben is legfeljebb az ellenőrzésben vennének részt nagyobb erővel. A BKV fb-elnöki posztjáról tárgyalnának, de politikai „mutyiban” nem vennének részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.