Koalíciós színjáték a fővárosban

Nem szakad a fővárosi MSZP–SZDSZ-es koalíció, sőt a BKV ügyében szinte mindenben megegyeztek – derült ki a Fővárosi Közgyűlésben egyfős többséget adó balliberális pártok hétvégi tanácskozása után. Úgy tudjuk, a szocialisták országos vezetői az egyre dagadó botrány miatt csikarták ki, hogy helyi politikusaik megtagadják eddigi nyilatkozataikat. A Fidesz szerint a felelősök nem úszhatják meg az elszámoltatást.

2009. 09. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyeztetnek. Már ma egyeztetést kezdeményez Bajnai Gordon kormányfővel a BKV gondjainak megoldásáról Horváth Csaba. A főpolgármester-helyettes az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: célja, hogy három hónapon belül rendet tesz a közlekedési cégnél, tisztázza és felszámolja a visszásságokat, „amelyek joggal háborították fel a budapestieket”. Megjegyezte, hogy kialakítják az új működési modellt is, amely hosszú távon megteremti a magas szintű fővárosi közösségi közlekedés alapjait.


Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester és Burány Sándor, aki egyébként semmilyen szinten nem vesz részt a fővárosi önkormányzat munkájában, az MSZP fővárosi elnökeként szombaton bejelentette: „Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes veszi át a BKV felügyeletét, amelyről hétfőn mondott le Hagyó Miklós. A szocialisták álláspontjának megfelelően a jövőben a BKV-nál Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes csak a költségvetéssel összefüggő kérdésekkel foglalkozik majd.”
Ezzel szemben az MSZP pénteken még a koalíció felmondásával fenyegette meg legalább 15 éve hűséges partnerét, sőt Hagyó Miklós, aki éppen a BKV sok milliárd forintos végkielégítési és tanácsadói botrányai miatt kényszerült megválni a cég felügyeleti jogkörétől és Horváth Csaba, Demszky úgynevezett humánpolitikai helyettese visszaadta valamennyi feladatát. Tettüket akkor azzal magyarázták, hogy a főpolgármester megsértette a koalíciós megállapodást azzal, hogy egyeztetés nélkül Horváthra bízta a BKV-t. Ide tartozik, hogy a szocialisták álláspontja kifejezetten az volt, hogy a közlekedési társaság teljes egészében a gazdasági ügyekkel foglalkozó Ikvai-Szabó Imréhez kerüljön.
Információnk szerint annak, hogy egy nap leforgása alatt száz százalékban megváltozott a fővárosi MSZP véleménye, és szöges ellentétben az addigiakkal, azt saját sikerükként adták elő, jelentős szerepe volt a kormánypárt országos vezetőinek „leszólásában”. Ezt támasztja alá a távirati iroda több „belső” értesülése arról, hogy a koalíciós egyeztetés előtt Demszky Gábor beszélt Lendvai Ildikó MSZP-elnökkel és Bajnai Gordon miniszterelnökkel, Lendvai Ildikó pedig ezek után egyeztetett Burány Sándorral is. Az sem lehet véletlen, hogy a fővárosi bejelentések előtt kiszivárgott: a szocialisták választmányi ülésén többen azt állították: a BKV végkielégítései és a koalíciós marakodás „rosszabbat tesz a párt megítélésének, mint a 13. havi nyugdíj elvétele, vagy akár a Zuschlag-ügy”. Az MTI úgy tudja, egy felszólaló még azt is felvetette, hogy etikai vizsgálatot kellene indítani Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes és Burány Sándor fővárosi elnök ellen. John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője sem érti egészen a történteket. – A koalíció felborításával fenyegetőző MSZP hirtelen elfogadta a szabad demokraták valamennyi javaslatát, közötte Demszky munkáltatói döntését Horváth Csabáról, amely miatt a koalíciós feszültség keletkezett. Azt is feltétel nélkül támogatták, sőt, most már sajátjukként vezették elő, hogy a BKV-nál alakítsuk át az igazgatóság és a felügyelőbizottság hatáskörét, előbbit pedig vezesse a kormány megbízottja, és szeptember végéig tegyük átláthatóvá valamennyi közműcég működését – mondta.
– Nem pálfordulás, hogy elértük, amit akartunk – hangsúlyozta Steiner Pál. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint az MSZP tisztán felügyeli majd a BKV-t, a főpolgármesternek pedig már a szeptember 21-i közgyűlésre ki kell dolgoztatnia és be kell terjesztenie a közműcégek átláthatóságát biztosító rendelettervezetet, az igazgatóság és a felügyelőbizottság újraválasztási javaslatát, amelyben a kormányzati részvételen túl az is szerepel, hogy az ellenőrző testület elnökét az ellenzék adja. Arra a kérdésünkre, hogy ezután mi lesz a botrányok miatti felelősségre vonással, a BKV-nál indított és még további esetekben várható büntetőeljárásokkal, a frakcióvezető úgy reagált, az a nyomozó hatóságok dolga. – Mi letettünk a BKV vezérigazgatójának leváltásáról is, mert azt az SZDSZ nem támogatta.
– Steiner Pál nyilvánvalóan hazudik: ha valóban megállapodtak, a most „helyreállított” koalíciós többségük birtokában már a következő közgyűlésen leválthatnák Kocsis Istvánt – emelte ki lapunknak Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. Szerinte ismét bebizonyosodott, az MSZP és az SZDSZ színjátéka hatalmuk további egy évvel való meghosszabbítását, átmentését szolgálja. Tarlós István megerősítette, hogy felkérés esetén Vitézy Dávidot, a BKV felügyelőbizottsága jelenlegi tagját jelölik a testület elnökének. – Az ellenzék nem fogja eltűrni, hogy a közpénzeket herdálók büntetlenül megússzák tettüket – szögezte le Tarlós István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.