Felül kell vizsgálni az MSZP és az SZDSZ fővárosi koalícióját, ha a csütörtöki közgyűlésen kiderül, hogy már nincs többségünk – jelentette ki lapunknak tegnap Steiner Pál. A szocialisták fővárosi frakcióvezetője az SZDSZ-es Bőhm András és Lakos Imre, valamint három MDF-frakció-tag alapvető önkormányzati hatásköröket módosító javaslatáról leszögezte: az önkormányzati cégek vezetőinek, irányító és felügyelő testületeinek kinevezési jogát vissza lehet venni a gazdasági bizottságtól, ez azonban a hatályos koalíciós megállapodás felrúgását jelenti. – Az ügy a jelenlegi koalíció alapjait kérdőjelezi meg, ezért azt már a városvezetés mai tanácskozása elé viszem – szögezte le Steiner. Szerinte a felelősség az SZDSZ-é.
Mint ismert, a két szabad demokrata és három volt fórumos képviselő alkalmi koalíciót alkotva kezdeményezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés augusztus 27-i ülésén a fővárosi tulajdonban lévő vállalatok vezetőinek kinevezését, díjazásának meghatározását helyezzék vissza a gazdadági bizottságtól a közgyűlés hatáskörébe, továbbá hozzák nyilvánosságra a felügyelőbizottságok, igazgatótanácsok tagságának névsorát. A javaslat kiterjed a fővárosi kórház-, iskola- és színházigazgatók és más intézményvezetők kinevezésére is.
John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője, aki lapunknak tegnap elérhetetlennek bizonyult, a távirati irodának korábban elismerte, hogy ha Bőhmék „munkacsoportjának” javaslata többséget kap, az a koalíciós megállapodás megsértése. A frakcióvezető azt, hogy ennek milyen következményei lehetnek, homályban hagyta. Ez nem is csoda, hiszen ha az SZDSZ bárkit kizár frakciójából, az eddig papíron egyfős többség is elolvad Demszky Gábor főpolgármester és balliberális csapata mögül. Lakos Imre az MTI-nek azt is mondta: szeretnék, ha „a főpolgármester úgy csinálná végig a ciklust, hogy ne kelljen szégyenben elmennie”.
Úgy tűnik azonban, hogy utóbbit egyre nehezebben kerülheti el az 1990-ben még a „tettek embereként”, majd a későbbi években „világvárost építőként” reklámozott Demszky.
Bőhm András érdeklődésünkre megerősítette a Népszabadság információját, miszerint kezdeményezik a fővárosi tulajdonban lévő vállalatok felügyelőbizottsági, igazgatótanácsi tagsága névsorának nyilvánosságra hozatalát. A lap szerint ennek kínos következménye lehet a főpolgármester és helyettesei számára.
Steiner Pál megjegyezte: a listák nyilvánosak, a cégbírósági adatokkal együtt megtekinthetők az önkormányzati társaságok honlapján. Azt azonban az MSZP-s politikus nem említette, hogy az ismert közszolgáltatókon kívül hány olyan kisebb kft. van, amelynek a nevét talán a képviselők sem ismerik, és milyen „kádereket” helyeztek oda.
Emlékezetes, az MSZP és az SZDSZ 1994 óta megkötött, negyedik fővárosi koalíciója a közgyűléstől elvont, főként a gazdasági bizottsághoz telepített jogkörökkel úgy élt, hogy a cégekbe delegált emberek listáját még a koalíciós képviselők is csak közvetlenül a döntés előtt láthatták, az íveket pedig a szavazás után beszedték. Bár a fővárosi ellenzék nem is vett részt ezekben a döntésekben, a Népszabadság a mindenkori „politikai elit kreálta, most összeomlani látszó építményről” értekezik, bemutatva, hogy a jobboldali pártokból is többen kaptak felügyelőbizottsági posztokat. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint mindez a régi, bevált kommunista összemosási taktika. – Mi már 2006-ban és 2007-ben tiltakoztunk a demokrácia lábbal tiprása ellen, s azóta számtalanszor az SZDSZ és az MDF képviselői tartották fenn ezt a koalíciót, szavazták meg az előterjesztéseket. Demagógia az eliteket emlegetni most, amikor a koalíció vezető politikusairól derülnek ki újabb és újabb visszaélések. A BKV felügyelőbizottságában például csak a fideszes delegált hívta fel a figyelmet a botrányokra. A most indult vizsgálatokat is csak azután jelentették be az illetékesek, hogy a végkielégítések ügyében a Fidesz az ügyészséghez fordult – emelte ki az ellenzéki politikus. A koalíció esetleges felbomlásáról megjegyezte: egyes képviselők akciói nem tehetik meg nem történtté az elmúlt három évet, s kérdéses, hogy egyáltalán saját javaslataikat is megszavazzák-e.
– Nem a már amúgy is bukott koalíció, hanem Budapest sorsa, egy új városvezetés felállítása, a teljes önkormányzati közszolgáltatói rendszer gyökeres átalakítása a lényeges – szögezte le Tarlós.
Nagy a dugó az M1-esn, hármas karambol volt Győrnél