Nagyobbat bukhat az MSZP Hagyó Miklóssal

Megpecsételődhet ma az MSZP-s Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes politikai sorsa, és ha a BKV botrányai miatt nem mond le önként a terület felügyeletéről, akkor valamennyi jogkörét elvonja főnöke, az SZDSZ-es Demszky Gábor – értesült lapunk. A bukás küszöbére ért balliberális koalíció tagjai hiába vitetnék el egymással a balhét, a Fidesz kezdeményezte büntetőeljárások nyomán az érintettek nem úszhatják meg a felelősségre vonást.

2009. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan tarthatnák meg eddigi hatalmukat az egy év múlva esedékes önkormányzati választásig az ellenzék bevonása nélkül? – erről tárgyalnak ma az úgynevezett főpolgármesteri kabinet tanácskozását követően Budapest balliberális vezetői. Egy magát megnevezni nem kívánó informátorunk szerint Demszky Gábor a BKV-s botrányok miatt végső esetben úgy járna el a területért felelős helyettesével, Hagyó Miklóssal (MSZP), mint egy ciklussal korábban akkori pártbeli társával, Atkári Jánossal. (A főpolgármester éppen szocialista sugallatra, a következő évben remélt választási győzelem érdekében 2005-ben elvonta gazdasági helyettese jogköreit.)
Bár a fővárosi MSZP pénteken még védte Hagyót, ahogy közleményükben írták, „a Fidesz tudatos lejáratásától”, burkoltan egyre több politikustársa ismeri el, a főpolgármester-helyettes megbukott. Hagyó lába alatt nem csak a BKV ügyei, a végkielégítések és a tanácsadásokra kifizetett közpénzek miatt ég a talaj, a városüzemeltetés területén is egyre nagyobb a káosz. A BKV végkielégítési botránya után lapunk tárta fel a Fővárosi Közterület-felügyeletnél kirobbant kerékbilincselési ügyet is, amely nagyban hasonlít a nyomozó hatóságok által felgöngyölített terézvárosi bűncselekmény-sorozatra, a Centrum Kft.-nél tetten ért korrupcióra. A Fidesz feljelentései nyomán a BKV-nál elindult a nyomozás, a büntetőeljárásban várhatóan a tulajdonos fővárosi önkormányzat illetékeseinek is felelniük kell a hatóságok kérdéseire.
Hagyó Miklós a Népszabadságban politikai manipulációnak nevezte, hogy rajta kívül mindenki politikai meggyengüléseként értékelte a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki döntését, hogy a gazdasági társaságok vezetőinek kinevezési joga visszakerült a választott testülethez. – Amennyi felelősség a BKV elmúlt három évéből rám esik, azt vállalom. De csak annyit – jelentette ki. Csakhogy lapunkkal azt közölte: meg sem fordult a fejében, hogy bármiről lemondjon. – Minden előterjesztést az SZDSZ-es Ikvai-Szabó Imrével írtam alá – közölte.
Demszky másik szocialista helyettese, Horváth Csaba a Vasárnap Reggel című lapban arról beszélt: „a nehéz politikai helyzet praktikusan azt igényli: az MSZP és az SZDSZ maradjon együtt, igaz, új arcok kellenek”. Mivel Hagyó mellett Horváthot tartották párton belül a másik legesélyesebb főpolgármester-aspiránsnak, nem meglepő, hogy a politikus azt szorgalmazza: a koalíció legkésőbb december közepéig állítson közös főpolgármester-jelöltet. Ambícióit erősítheti, ha a balliberálisok mai egyezkedése nyomán egyszerűen átvenné párttársától a BKV felügyeleti jogát. Horváth a BKV-nál amúgy is elkerülhetetlen átalakítás elindításával, a rendteremtés megkezdőjeként kampányolhatna 2010-ben.
Steiner Pál (MSZP) ugyan lapunknak a koalíciós megállapodás megsértésének nevezte, ha Demszky „egyeztetés nélkül” vonná el Hagyó Miklós jogkörét, értesülésünk szerint az MSZP-ben többen azt szeretnék, hogy az egész balhét vigyék el a választók bizalmát náluk is jobban elvesztő szabad demokraták.
A koalíció forgatókönyveit felülírhatja, ha Tarlós István (Fidesz) minapi bejelentése szerint kezdeményezi a Hagyó elleni fegyelmi eljárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.