Ebben az évben már nem tisztul a gazdaságunk, sőt sokan ismét a feketegazdaságban kereshetik a boldogulásukat. Nagyjából így foglalható össze a gazdaság kifehérítését vizsgáló bizottság legújabb, negyedik jelentése. A háromtagú grémium 2008 elején, Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök felkérésére alakult meg. A testület azt a feladatot vállalta magára, hogy időszakonként tájékoztatja a közvéleményt arról: a kormány döntéseinek nyomán fehéredett-e a magyar gazdaság, s az illegális szféra felszámolását célzó intézkedések menynyit hoztak a konyhára.
A bizottság a korábbi három jelentésében arra jutott, hogy a 2006 és 2008 közötti időszakban összesen 200-250 milliárd forint többletbevétele származott a költségvetésnek a feketegazdaság elleni lépésekből. Tegnap, a negyedik dokumentum ismertetésekor viszont azt közölték: a korábbi intézkedések mára kifújtak, így azokból további fehéredés, pluszpénz nem származik. A kilátások azonban ennél is rosszabbak – tették hozzá a szakemberek: nem elég, hogy a gazdaság nem tisztul tovább, feltehetően egyre többen fordulnak a félig vagy teljesen illegális szféra felé. Vagyis nem elképzelhetetlen, hogy 2009-ben a feketegazdaság mértéke, súlya növekszik majd. Ennek a testület szerint alapvetően két oka van. Egyrészt a válság, másrészt pedig az, hogy az utóbbi időben egyetlen lényeges kérdésben sem született érdemi kormányzati döntés. Nem találtak hatékony megoldást a korrupció csökkentésére, elmaradt a közbeszerzési rendszer érdemi felülvizsgálata, a közpénzek felhasználását még mindig nem ellenőrzik megfelelően, s emellett szükség volna az adórendszer javítására is. A grémium e területeken a feketegazdaság visszaszorítására alkalmas közép- és hosszú távú intézkedések meghozatalát hiányolja. A szakértők ezen túl rámutattak: nélkülözhetetlen a lakosság szemléletének megváltoztatása. Vagyis nem kizárólag a politika felelős a feketegazdaság újbóli lábra kapásában – így a testület –, hanem az is komoly gondot jelent, hogy a társadalom egésze nem ítéli el a pénzszerzés törvénytelen formáit, s némely körökben dicsérendő teljesítménynek számít az adókikerülés.
A Fidesz viszont a kormány felelősségét firtatta. A közleménye szerint az MSZP és Bajnai Gordon miniszterelnök alkalmatlan a feketegazdaság visszaszorítására, ami azért különösen nagy baj, mert ez lenne a gazdasági növekedés egyik legfontosabb feltétele. A Fidesz úgy látja: adócsökkentés és a bürokrácia mérséklése szükséges, és az e törekvésekkel szembemenő 2010-es költségvetés azonnali visszavonása.
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
