Hatalmi harcok a gazdasági tárcánál

A gazdasági tárca ellenőrzése után a Kehi vizsgálata is lezárult az állami tulajdonú ITD Hungarynál – tájékoztatott tegnap Varga István miniszter. Az eredmény még nem ismert, annyi azonban már biztos: senki nem vizsgálta a botrányba fulladt 300 millió forintos tanácsadói pályázatot. Az ITD-vezér széke továbbra is inog.

Munkatársunktól
2009. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhét hálózat – egy feladat. Tizenhétféle hálózat van ma hazánkban, amelyek beruházásösztönzéssel, illetve kereskedelemfejlesztéssel foglalkoznak – hívta fel a figyelmet a párhuzamos állami feladatvégzésre tegnap Varga István. A gazdasági miniszter szerint az ITD Hungaryn kívül befektetésösztönzéssel foglalkozik a regionális fejlesztési ügynökségek hálózata, a tudományos attasék csoportja, és hasonló feladatot látnak el a megyei vállalkozásfejlesztési alapítványok, a Helyi Vidékfejlesztési Közösségek és a Külügyminisztérium által kiküldött szakdiplomaták. A tárcának egyelőre nincs konkrét javaslata a rendszer hatékonyabbá tételére. (MN)


Lezárult az a belső vizsgálat, amit Bajnai Gordon miniszterelnök kérésére a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) folytatott le a gazdasági tárca felügyelete alá tartozó Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökségnél (ITD Hungary) – tájékoztatott tegnap Varga István, a szaktárca vezetője. A Kehi ellenőrzése előtt – lapunk és az Index hírportál cikkei nyomán – a gazdasági minisztérium is elvégzett egy vizsgálatot, ám mint a miniszteri tájékoztatóból kiderült: egyik szervezet sem ellenőrizte annak a 300 millió forintos tanácsadói pályázatnak a körülményeit, amelynek botránya augusztusban tört ki, s amelyet az ITD később a tárca nyomására lefújt.
A vizsgálat elmaradása már csak azért is furcsa, mert az ellenőrzések éppen a botrány kipattanása után indultak el. A revizorokat még várták is az ügynökségnél: Rétfalvi György, az ITD vezérigazgatója több fórumon közölte, hogy az ellenőrök munkáját mindenben segíteni fogják. A Kehi megállapításait firtató kérdésre Varga István tegnap kitérő választ adott. Mint mondta, a vizsgálat eredménye várhatóan október végén válik ismertté. Nem lehetett sokkal többet megtudni a gazdasági minisztérium belső ellenőrzéséről sem. Varga István erről mindössze annyit közölt: a vizsgálat után is maradtak tisztázatlan pontok. Lapunk változatlanul úgy tudja: Rétfalvit hamarosan meneszthetik posztjáról, elsősorban azért, mert kapcsolata a szakminisztériummal távolról sem felhőtlen. A vezérigazgató korábban többször figyelmeztetett a befektetésösztönzést sújtó megszorítások és a rájuk erőltetett rövid távú gondolkodás káros hatásaira.
A takarékos gazdálkodás kényszerét tegnap maga Varga István sem tagadta, azonban kizártnak tartotta, hogy ne lehessen „pár száz millió forintot” megtakarítani az ügynökségnél. Az elvonások valóban komoly kihívás elé állítják a céget. Míg az állam tavaly 4,3 milliárd forinttal járult hozzá kiadásaikhoz, addig az idén – az uniós pénzeken kívül – kétmilliárd forintot tesz ki a költségvetési támogatásuk. Jövőre 2,1 milliárd forintot kaphat a büdzséből az ügynökség, legalábbis a minisztérium szerint. Az ITD ugyanakkor állítja: a 2010-es költségvetésben mindössze 1,7 milliárd forintos támogatás jutott nekik. Költeni márpedig lenne mire: a szűkülő forrásokból 43 országban 55 irodát és 15 belföldi irodát kellene fenntartani az ITD-nél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.