Leáldozott az üdülési joggal házalóknak?

Példaértékű ítélet született a közelmúltban a Hajdú Park Kft. ellen, amely egy hajdúszoboszlói szállodában több százezer forintért árul egyhetes, kétévente igénybe vehető üdülési jogot, vagy ahogy idehaza is egyre jobban terjed az angol kifejezés: timeshare-t. Mivel megtévesztette vevőit, a cégnek egy friss bírósági döntés szerint kártérítést kell fizetnie, emellett a harminc évre szóló adásvételi szerződés is érvényét vesztette.

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Precedensértékű pert nyert az üdülési jogot árusító Hajdú Park Kft. ellen egy megtévesztett vevőt képviselő ügyvéd idehaza. Sok éve népszerű hazánkban a üdülési jog, más néven timeshare üzlet, amelyben 20, 30 vagy akár 99 évre, meghatározott időszakban igénybe vehető nyaralási jogot árulnak. Mégis, manapság egyre többen érzik nyűgnek a drága pénzen bebiztosított pihenést, emiatt szabadulnának tőle, ha tehetnék. Főként, mert az üdülési jog fenntartása folyamatos anyagi terhet jelent. Nem elég ugyanis az egyszeri, jellemzően egy-három millió forintos befektetés, évente újabb százezreket kell áldozni az üdülési jogra. Ráadásul a vonzó portékát megvenni egy pillanat műve, túladni rajta azonban a bravúros szerződések miatt szinte képtelenség.
– Alaposan el kell olvasni, mit íratnak alá velünk, emellett azt is kevesen tudják, hogy a szerződéskötést követő 15 napon belül a vevő mindenféle kötelezettség nélkül visszaléphet az üzlettől – mondta lapunknak Kende Júlia, hasonló ügyletekben járatos ügyvéd, aki jogerősen megnyerte a pert a Hajdú Park Kft. ellen. Történt ugyanis, hogy egy házaspár 2006 októberében 420 ezer forintért vásárolt a Hajdúszoboszlón lévő Park Hotel Ambróziában egy apartmant 30 éves használatra, amelyet a szerződés szerint kétévente használhattak egyetlen héten át. Az ajánlat alapján a korszerű, 30 négyzetméteres apartmant többek között minibárral, háztartási-konyhai eszközökkel felszerelten vásárolták meg. Ehhez képest a helyszínen azzal szembesültek a vevők, hogy a rendelkezésükre bocsátott ingatlan meg sem közelíti azt az apartmant, amit ők papíron megvettek. Ugyanis nemhogy mikrohullámú sütő vagy mosogatógép, de még konyha sem volt a puritán, valójában 20 négyzetméteres szállodai szobában, ahol több probléma is akadt. Például nem működött a világítás és alapvető felszerelések is hiányoztak. A házaspár ügyvédhez fordult, miután az üdülési jogot rájuk sózó cég többszöri megkeresésükre sem volt hajlandó érdemben orvosolni panaszukat.
– Azt kértük a bíróságtól, hogy érvénytelenítse a szerződést és a vételár visszafizetése mellett kártérítést ítéljen meg a család javára, főként a megtévesztés miatt – vázolta Kende Júlia. Elmondta: már a szerződés sem volt jogilag szabályos, hiszen például az üzlet létrejöttét követő 15 napon belül, amikor a vevő még elállhat az üzlettől, már ügyvédi letétbe helyezték a vételár egy részét, ráadásul nettó 20 ezer forintos kártérítést helyeztek kilátásba, ha a vevő eláll szándékától. – Anélkül, hogy érdemben együttműködtek volna, a pereskedés alatt a cég felszólította a házaspárt, hogy fizessék ki az időközben elmaradt 87 ezer forintnyi fenntartási költséget is – mondta az ügyvéd, kiemelve, hogy az üdülő fenntartása 48 ezer forintba került évente, miközben a jogot csak minden második esztendőben vehették igénybe a tulajdonosok. A bíróság végül a megtévesztett házaspár javára döntött, ennek megfelelően több mint félmillió forintot ítélt meg a javukra, vagyis viszszakapták a teljes vételárat, emellett kártérítésre is jogosultak. Az adásvételi szerződést pedig semmissé nyilvánította a bíróság. A cég egyébként ma is működik és reklámozza apartmanjait a hajdúszoboszlói szállodában, egy internetes hirdetésben például 700 ezer forintért kínálják ugyanazt a lehetőséget, amellyel a pereskedő család is pórul járt. Kende Júlia úgy tapasztalja, a legtöbb üdülésijog-tulajdonos számára csak évek múltán derül ki, hogy egyre nagyobb teher a távolban lévő nyaralóhely. Ekkor megpróbálnak szabadulni koloncuktól, ami jogi segítséggel megvalósulhat, főként, ha tetten érhető, hogy a cég megszegte a szerződést, például megtévesztéssel. Ha mégsem, akkor az örököseik is nyöghetik az anyagi kötelezettségeket. Elmondta, egy másik ügyfele azért kért jogi segítséget, mert az üdülési jogot értékesítő társaság időközben más cégre bízta a nyaralóhely üzemeltetését, amely a szerződésben foglaltak ellenére háromszorosára emelte az éves fenntartási díjat, szabálytalanul.
Napjainkban 6-7 millió üdülési joggal rendelkező személy él a világon, közülük másfél millióan az öreg kontinensen. Becslések szerint az unióban évente 10,5 milliárd eurós forgalmat bonyolít le 1500 bejegyzett cég – ezek nagyjából 85 ezer üdülési egységet kínálnak. Hazánkban a 45-50 ezer magyar háztartás rendelkezik ilyen szerződéssel. Az üzérkedő cégek jellemző gyakorlata az, hogy különféle termékbemutatókon, ingyenes kirándulásokon agresszív rábeszélő módszerrel veszik rá az ajándékokkal elkábított vevőjelöltet a ráfizetéses befektetésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.