Szórványmagyarság: hagyomány nélkül kétséges a jövő

Dr. Szabó Endre
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elöljáróban egy tavalyelőtti élményt osztanék meg. Az autópályán hazafelé tartottam, délvidéki barátaimat látogattam meg, és a rádiót hallgattam. Éppen akkor folyt az egészségbiztosítás privatizációjának parlamenti vitája. Tanúja lehettem, hogy a Szerbiában élő magyarok miként vívják harcukat a nyelv és magyarságtudat túléléséért. Ugyanekkor eközben itthon a parlamenti képviselők többsége azon mesterkedett, hogy miként lehetne a befizetett, egyébként arányaiban rekordnagyságú járulékainkat magánkézbe juttatni. (Nem árt tudni, ha megvalósult volna az elképzelés, akkor járulékainkat nemzetközi pénzintézetek kezelnék, és jó eséllyel a járulékok egy részét az azóta részint összedőlt tőzsdék nyelték volna el. Ne felejtsük el, az egészségpénztárak kinevezett vezetői a pénzvilág emberei voltak.) A példa arra világít rá, hogy a parlament képviselőinek egy része miként viszonyul a nemzet megmaradásához. A két kérdést az köti össze, hogy az egészségügy és a kisebbségi probléma egyaránt nemzeti létkérdés.
A határon túli magyarok helyzetének korrekt elemzése valóban egy panaszáradat. A magyar nyelv szinte mindenhol vesztésre áll. Egy valóban tenni akaró hivatalnak tengernyi dolga lesz ezen a téren. De vegyük sorba a környező országokat!
Az ukrajnai oktatási törvény ismert. Felvételizni és érettségizni magyarul nem lehet. A következmény: a magyar szülők nem adják magyar kisiskolába gyermekeiket. Így az ukránul nem tudó gyermek valószínűleg nem fog tudni rendesen sem magyarul, sem ukránul. A kárpátaljai Tiszaújhely például egy csaknem tiszta magyar falu. Harminchat első osztályba menő gyermeke közül harminc ukrán iskolába megy az idén. Megfordult a világ. Néhány éve még annak örülhettünk, hogy milyen nagy Kárpátalján a magyar iskola tekintélye, más nemzetiségűek is szívesen taníttatták magyarul gyermekeiket. Amúgy is ijesztők a számok ezen a tájon. Beregszász például még tíz éve is vagy nyolcvan százalékban magyar volt. Mostanra ötvenegyre csökkent az arány.
Dél-Erdélyben, ha lehet, még nagyobb a baj. A gyönyörű szász városokból húsz esztendeje a németek részben fejpénzért cserébe Németországba költöztek, így manapság nincsen német szó. De magyar sem. Ezekben az egykor szász többségű kisvárosokban kétségbeejtő a magyar szórvány helyzete. A tapasztalatok szerint ötévente megfeleződik az iskolába jelentkező gyermekek száma. Ugyanez a helyzet az egyházi ifjúsági közösségek létszámával is. Nem kell sok fantázia ahhoz, hogy valaki kiszámolja, ezen a tájon például húsz év múlva mi is várható. 1999-ben például Petrozsényban még két érettségiző magyar osztály volt. Néhány éve megszűnt ott a magyar nyelvű középfokú oktatás. Pedig mostanában az asszimiláció egyáltalán nem erőszakos. A legnagyobb asszimiláló erő a szegénység vagy éppen a gazdagság, mindkettőre itt van számos példa. És nincsen gyerek. Se magyar, se pedig román. Csak számarányuk miatt a magyarok hamarabb elfogynak.
A Délvidéken is csak néhány magyar többségű település maradt. A helyiek keresik azokat a lehetőségeket, hogy a magyar életet miként lehetne fenntartani. Itt a magyarság többsége szintén szórványban él, rengeteg a vegyes házasság.
A Felvidéken már a tömbmagyarságban is baj van. Itt sem adják magyar iskolába a gyerekek egy jó részét. Ugyanakkor az utódországok közül egyedüliként magyarellenes közhangulatot teremtettek, EU ide vagy oda. A legutóbbi időszak eseményei sem a megbékélés felé mutatnak. A helyi magyarság kulturális rendezvényekkel, mintaszerű kórusélettel próbálja segíteni az identitás fennmaradását.
Teljesen más lenne a helyzet, ha lenne egy olyan anyaország, amely kiáll nemzetrészeiért. Egészen biztos, hogy a szlovák politika sem packázna annyira, ha komolyan vennék a hazai döntéshozókat. Végre már meg kellene érteni a kormánypárti politikusoknak, hogy meg kell adni a kettős állampolgárságot annak, aki kéri. Ez erősítené a közösséghez tartozás élményét. Ez a zilált mostani parlamenti élet talán egy egységes ilyen irányú döntéssel korrigálhatna valamit korábbi hibáiból.
Nem kellene viszonylag sok pénz egy szórványmagyarságot összefogó iskolabusz- és kollégiumprogram kialakításához, erre több jól működő példa is van Erdélyben. Szükség lenne egy egységes konszenzuson alapuló nemzeti koncepció kialakítására, ezt a határon túli magyar szervezetekkel együtt lehetne kidolgozni. Úgy tűnik, ehhez most még hiányzik a politikai akarat, semmi jele, hogy a kormány komolyan foglalkozni szeretne az asszimiláció kérdésével. Az egészségügyben vagy az oktatásban rossz döntésekkel hatalmas károkat lehet okozni. Ugyanakkor ezek a folyamatok valószínűleg visszafordíthatók, sok pénz és hosszú idő kell hozzá. Azonban ha valahol megszűnik a magyar élet valamely kisebbségi közösségben, az jó eséllyel visszafordíthatatlan. És itt kitapintható a jelenlegi kormányzó elit felelőssége.
Nagy szükség lenne határon túl, de belül is a családi élet megerősítésére, persze ehhez munkahelyek is kellenek. A gyermekszülést kellene elősegíteni valamilyen jelképes vagy tényleges támogatási formával. A Vajdaságban például a magyar újszülötteket helyenként civil szervezetek képviselői köszöntik, ehhez egy fillér sem kell.
A kultúra, a hagyományok ápolása is nagyon sokat segíthet. Nagyon jó példa egy gyimesbükki (Erdély) idei esemény, amely pontosan erre világít rá.
2009 pünkösdje, a csíksomlyói búcsú utáni nap. Az alábbi szöveget egy ősi dallammal a „csángósan” öltözött kislány, Kincső énekli az „ezeréves határon”, Gyimesbükkön, a kontumáci kápolnánál. Utána szintén gyerekek tartanak bemutatót a falu népi kultúrájából.
Egy olyan őserő érződik, amelyet talán már rég elfeledtünk.
„Mikor a nagy erdőn túl mész, / Arra kérlek, vissza ne nézz! / Szívednek ne legyen nehéz, / Hogy te idegen földre mész.” „Gyere ki Oroszországba, / Megtalálsz egy lágerházba, / Gyere ki Oroszországba, / Megtalálsz egy lágerházba. / / Ez a vonat megy kifelé, / Megy ki Oroszország felé, / Viszi-viszi szegényeket, / Szegény csángó legényeket.”
Vajon belegondolnak-e a gyerekek, mit is énekelnek? E helyen a Gyimesi-szorost a honvédség 1944 kora őszén a túlerővel szemben három hétig tartotta. A hatalmas véráldozat eredménye az lett, hogy a Székelyföldön levő magyar erők megmenekültek a bekerítéstől. Emiatt sokkal kevesebb, a dalban is megénekelt vonat indulhatott Oroszország felé. Így is mentek elegen, sokunk nagyapja is köztük volt. Erről a szemben omladozó, az egykori országhatárt védő Rákóczi-vár igen sokat tudna mesélni.
Ha hagyományainkat, múltunkat nem találjuk, a jövő is kétséges.

A szerző a Nagycsaládosok Országos Egyesülete elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.