Ismét nem szavahihetőségéről ad bizonyságot a magyar kormány, amikor azt tervezi, hogy jövőre felére csökkenti az idegenforgalmiadó-bevételek (ifa) után az önkormányzatoknak évek óta járó költségvetési támogatást.
Július végén egy zalakarosi eseményen Molnár Csaba kancelláriaminiszter még azt mondta: „Magyarország számára a turizmus lehet az egyik kitörési pont, …a turisztikai és gyógyturisztikai területen a termálfürdők fejlesztése a legfontosabb.” Szeptember közepén, a 2010-es költségvetésről tartott egyik sajtótájékoztatón Varga Zoltán önkormányzati miniszter pedig azt közölte: „a turizmusnál nagyon fontosnak tartjuk, hogy továbbra is kiemelt gazdasági szerepet szán a kormány az ágazatnak, s nyilvánvalóan ez a következő évi költségvetésben is jelentkezik”.
Ehhez képest a kormány gyakorlatilag kihúzza az idegenforgalomból élő települések lába alól a szőnyeget azzal az elképzelésével, miszerint 2010-től az eddig minden egyes beszedett idegenforgalmiadó-forint után kapott két forint támogatás helyett már csak egyet adna. Ez több száz millió forintos mínuszt jelentene az önkormányzatoknak akkor, amikor jövőre 120 milliárdos megszorítócsomaggal kell megküzdeniük. Az elképzelés a fürdővárosokat máris felháborította, hiszen a támogatás tervezett változtatása miatt 2010-től tovább tizedelődne a turizmusból élő önkormányzatok büdzséje. Ez sok helyütt nemcsak a fejlesztéseket, hanem a település működését is veszélybe sodorja. Habár a 3200 hazai településből csak 555 veti ki ezt az adónemet, az országos ifabevétel évről évre az inflációt meghaladó mértékben növekszik, 2008-ban például – ágazati szakértők szerint – meghaladta a hétmilliárd forintot. Az ifa állami támogatásának felére csökkentése pedig mindössze 4,5 milliárd forintos megtakarítást hozhat a költségvetésnek, országos szinten. – A tervezett csökkentés a fürdővárosok nagy részénél az éves állami támogatás 20-40 százalékos elvonását is jelentheti. Ez aránytalan és igazságtalan elvonás lenne – jelentette ki Szabó Zoltán, a 44 településből álló Magyar Fürdővárosok Szövetségének titkára.
Elmondta: a fürdővárosoknak az idegenforgalmi szolgáltatások miatt többletfeladatokat kell ellátniuk, például biztosítani kell a nagyobb út- és csatornahálózatok kiépítését, több közpark, közvilágítás létesítését és fenntartását. Mindezt eddig az ifához járó állami támogatásból tudták finanszírozni, ám jövőre sok helyütt nem telik majd virágosításra, felújításra, építésre és a közterek szépítésére sem.
Így a kormánydöntés következtében tovább zuhanhat az érintett települések versenyképessége, néhány önkormányzat pedig olyan helyzetbe kerülhet, hogy még az alapvető feladatok ellátására sem marad pénze. A Magyar Fürdővárosok Szövetsége ezért azt szeretné, ha a tervezett kormányzati megvonást nem szavazná meg a parlament, ennek érdekében részletes hatástanulmánnyal próbálják meggyőzni a döntéshozókat.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről