Volt ügynöké a sanghaji pavilon

Az előzetes várakozásoknak megfelelően az a cég nyerte a jövő évi sanghaji expón való magyar részvétel megvalósítására kiírt közbeszerzési pályázatot, amelyik három pályázó közül egyedüliként jutott a tender második fordulójába, s amelynek vezetője D–24 fedőnéven a pártállam idején nemzetközi hírszerzéssel és elhárítással foglalkozott.

2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kihirdették a Miniszterelnöki Hivatal által 2,6 milliárd forint értékben a 2010-es sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának kialakítására, berendezésére, és az ott zajló programok megvalósítására kiírt közbeszerzési pályázat eredményét: a nyertes a Genexpo Hungary Kft. lett. Ezt Huszty András, a magyar részvételt koordináló miniszterelnöki megbízott közölte tegnap a távirati irodával. Elmondta: a cég feladatai közé tartozik a pavilon dekorációjának elkészítése, a pavilon működtetése és az öszszes kulturális esemény lebonyolítása. Huszty közölte: a közbeszerzési eljárásnál feltétel volt, hogy a feladat elvégzésére jöjjön létre egy úgynevezett projektcég, így alakult meg a Genexpo, amely kínai–magyar közös tulajdonban van.
A társaság mögött álló hongkongi anyavállalatról a független vilagkiallitas.hu portál szakértői a kínai cégnyilvántartás alapján korábban már kiderítették, hogy 2008 júliusában egy olyan székhelyre jegyezték be, amelyik egy offshore és külföldi vállalatokra szakosodott vállalkozás kezében van. A Pekingben élő ügyvezető lakcímén ugyanakkor egy utazási iroda jelentkezik, ahol az ügyvezetőről ráadásul még nem is hallottak. A cégkivonat alapján tudható, hogy az anyavállalatot tízezer hongkongi dollár (nagyjából 254 ezer forint) jegyzett tőkével alapították, amit nem helyeztek letétbe.
A pekingi ügyvezető nem rendelkezik hongkongi személyazonossággal, vélhetőleg nem is Hongkongban dolgozik. Mindez amiatt érdekes, mert a város teljes adómentességet biztosít minden területén kívül végzett tevékenységre. Márpedig ez a tender győztesének optimális, hiszen a munkavégzés területe a Hongkongon kívül eső Kína és Magyarország lesz. Emellett nincs forrásadó az osztalék után, nincs áfa és más forgalmi adó sem. A tendernyertes magyar cégről pedig a Heti Válasz közölte elsőként, hogy ügyvezetője, Dégen István D–24 fedőnéven a pártállam idején nemzetközi hírszerzéssel és elhárítással foglalkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.