Kihirdették a Miniszterelnöki Hivatal által 2,6 milliárd forint értékben a 2010-es sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának kialakítására, berendezésére, és az ott zajló programok megvalósítására kiírt közbeszerzési pályázat eredményét: a nyertes a Genexpo Hungary Kft. lett. Ezt Huszty András, a magyar részvételt koordináló miniszterelnöki megbízott közölte tegnap a távirati irodával. Elmondta: a cég feladatai közé tartozik a pavilon dekorációjának elkészítése, a pavilon működtetése és az öszszes kulturális esemény lebonyolítása. Huszty közölte: a közbeszerzési eljárásnál feltétel volt, hogy a feladat elvégzésére jöjjön létre egy úgynevezett projektcég, így alakult meg a Genexpo, amely kínai–magyar közös tulajdonban van.
A társaság mögött álló hongkongi anyavállalatról a független vilagkiallitas.hu portál szakértői a kínai cégnyilvántartás alapján korábban már kiderítették, hogy 2008 júliusában egy olyan székhelyre jegyezték be, amelyik egy offshore és külföldi vállalatokra szakosodott vállalkozás kezében van. A Pekingben élő ügyvezető lakcímén ugyanakkor egy utazási iroda jelentkezik, ahol az ügyvezetőről ráadásul még nem is hallottak. A cégkivonat alapján tudható, hogy az anyavállalatot tízezer hongkongi dollár (nagyjából 254 ezer forint) jegyzett tőkével alapították, amit nem helyeztek letétbe.
A pekingi ügyvezető nem rendelkezik hongkongi személyazonossággal, vélhetőleg nem is Hongkongban dolgozik. Mindez amiatt érdekes, mert a város teljes adómentességet biztosít minden területén kívül végzett tevékenységre. Márpedig ez a tender győztesének optimális, hiszen a munkavégzés területe a Hongkongon kívül eső Kína és Magyarország lesz. Emellett nincs forrásadó az osztalék után, nincs áfa és más forgalmi adó sem. A tendernyertes magyar cégről pedig a Heti Válasz közölte elsőként, hogy ügyvezetője, Dégen István D–24 fedőnéven a pártállam idején nemzetközi hírszerzéssel és elhárítással foglalkozott.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről