A piacról tízezrével menekülnek a cégek

Minden kimutatás, amelyik a gazdaság állapotát tükrözi, az egy évvel korábbi helyzethez képest sokkal rosszabb adatokat mutat. A magyar piacról tízezerszám menekülnek a cégek.

Munkatársunktól
2009. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre szorítóbban érzik a gazdasági válság súlyos következményeit a cégvilág szereplői – állapította meg a tizenegy állami nyilvántartást egyesítő kimutatásában a Feketelista.hu. A portál szerint ezzel magyarázható az, hogy tízezerszámra szűnnek meg a cégek, menekülnek ki a piacról, esetenként adósságok tömegét hagyják hátra. A legtöbb vállalkozás ráadásul nem önként keresi fel a cégbíróságot, mert jelentős részüket a hatóság törli a nyilvántartásból. A vizsgálat szerint a folyamatot jól mutatja, hogy az elmúlt évben különböző okok miatt összesen több mint 26 ezer céget töröltek, ami csaknem 40 százalékkal több, mint amit a korábbi egyéves periódusban tapasztaltak.
A Feketelista.hu adatai alapján a mintegy hétszázezer cég kétharmadáról, vagyis körülbelül 430 ezerről olvasható valamilyen elmarasztaló információ. A 2008 októbere és 2009 szeptembere közötti időszak és az azt megelőző 12 hónap számainak összevetéséből kiderül, hogy a végelszámolások száma kiugróan, 67 százalékkal emelkedett: az egy évvel ezelőtti 5590-nel szemben az utóbbi tizenkét hónapban 9325 eljárást regisztráltak. Az egy évvel ezelőtti állapothoz képest drasztikusan, 36 százalékkal nőtt a felszámolási eljárások száma is, a korábbi, több mint tízezerrel szemben összesen 13 582 esetben indult eljárás. Eközben a csődeljárások száma egy év alatt mintegy két és félszeresére emelkedett. A vállalkozások romló pénzügyi helyzetéről tudósítanak az adóhivatali adatok is: egy év alatt 1266-ról 1637-re nőtt azoknak a cégeknek a száma, amelyek több mint 100 millió forint adóval tartoznak az adóhatóságnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.