Melyik alapító okiratban, szabályzatban rögzítették, hogy szabad csalni és lopni? – tette fel a kérdést a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén Tarlós István. A fővárosi ellenzék vezetője a továbbra is szocialista főpolgármester-helyettesként fellépő Horváth Csaba átvilágítási csomagját bírálta. Emlékeztetett: a BKV-nál és azóta több önkormányzati cégnél is csak a sajtó és a Fidesz robbantotta ki a végkielégítési, tanácsadási és más gyanús ügyeket. – Mi az ügyészséghez fordultunk, mert nekik van átvilágítási programjuk, az önöké csak megúszhatósági – fejtette ki Tarlós. Hozzátette: Demszky Gábor főpolgármesternek 19, az MSZP–SZDSZ-es koalíciónak 15 éve volt, hogy átláthatóvá tegyék működésüket. A Fidesz leendő főpolgármester-jelöltje szerint ehelyett korrupciós ügyek százait produkálták. Bejelentette, az ellenzék valamennyi fővárosi gazdasági társaságból visszahívja felügyelőbizottsági tagjait.
Miközben papíron hetek óta felbomlott a fővárosi koalíció, annak tagjai egyöntetűen megszavazták azt a csomagot, amelyről Horváth Csaba leszögezte: „ez a transzparencia”. Bár az SZDSZ és az MSZP politikusai durván sértegették egymást, elfogadták többek között, hogy ezután nyilvánosságra kell hozni a cégek szerződéseit. Ismert, a közpénzek elköltéséről szóló dokumentumokat több alkotmánybírósági és ombudsmani állásfoglalás szerint már eddig is nyilvánosságra kellett volna hozni. Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője közölte: Az ellenzék miatt nem lesz mindent vizsgáló bizottság, és a szocialisták ugyanazt a politikamentes szakmaiságot akarják képviselni, amit korábban. Steiner javaslatára a szabad demokraták után az MSZP-sek is lecserélték BKV-s felügyelőbizottsági tagjaikat.
A Fővárosi Közgyűlés tárgyalt a 4-es metró második szakaszára fordítandó 167 milliárd forint esetleges újabb európai uniós pályázatáról. Az ellenzék szerint elképesztő, hogy a metróberuházás összköltsége nemrég már meghaladta az 530 milliárd forintot, az EU viszont csaknem 60 milliárddal kevesebbet adott az éveket csúszó első szakaszra. A jelenlegi városvezetés ezzel utódait akarja pénzügyi katasztrófába sodorni.
Nem lesz mélygarázs. Nagy valószínűséggel nem épül meg a mélygarázs a közeljövőben a Kossuth téren – mondta lapunknak Rogán Antal. Belváros–Lipótváros fideszes polgármestere szerint hiába mutatta be tegnap a kivitelezéssel megbízott fővárosi Parking Kft., hogy már megszerezte a szakhatósági engedélyeket, a határidő lejárt. – A jövő héten találkozom a cég vezetőivel, hátha bemutatnak egy új technológiát, amellyel egy év alatt hazánk EU-elnökségéig megépülne a föld alatti parkoló. Erre még nem volt példa, ezért ellenkező esetben akár a másodfok is megadhatja az építési engedélyt, azt mi megtámadjuk – húzta alá Rogán Antal. Közben az MSZP-s és SZDSZ-es fővárosi képviselők tegnap 5,8 milliárd forintos készfizető kezességet vállaltak a beruházáshoz a Parkingnak.
Orbán Viktor telefonon beszélt Donald Trumppal