Nem fogadjuk el, hogy kórházakat, iskolákat, a közlekedést és a közbiztonságot sodorták súlyos és közvetlen veszélybe a főváros jelenlegi vezetői, az MSZP és az SZDSZ – bejelentéseik szerint – felbomlott koalíciója – közölte Orbán Viktor, teljes támogatásáról biztosítva Tarlós István, a Fidesz főpolgármester-jelöltjének tegnap bemutatott programját. A volt miniszterelnök szavai szerint a leendő kormánypárt vezetőjeként leszögezte: „a trükközésnek vége van”. – A sokmilliárdos végkielégítéseket vissza kell és vissza fogjuk fizettetni, mert elfogadhatatlan, hogy olyan vezetők, aki felelősek a rájuk bízott vagyonért, a csőd szélére vitték a BKV-t, majd egy nap alatt annyit kerestek mint más húsz év alatt. A szabad demokraták és a szocialisták cserbenhagyták Budapestet, de nem hagyjuk, hogy kibújjanak a felelősség alól, a jog eszközeivel, de határozottan felelősségre kell vonni mindazokat, akik tönkretették ezt a várost. Budapesten ma nagyon nehéz élni, megállni és haladni szinte lehetetlen, ebben a lepusztult közegben pedig mindenkinek egyre nehezebb a kulturált viselkedés is – vázolta a Fidesz elnöke.
Feleznék a politikusok számát
A négyes metró ügyét a következő kormánynak elsők között kell kivizsgálnia, hogy fordulhat elő, hogy itt tíz- és százmilliókat lopnak el, az építkezés pedig kétszeresébe-háromszorosába kerül, mint bárhol másutt a világon – hangsúlyozta Orbán Viktor. Ugyanakkor aláhúzta: minden lehangoló tapasztalat ellenére Budapest gyönyörű város, a nemzet fővárosa, amely éppolyan fontos a határon túli honfitársainknak mint Magyarország legkisebb falujában élőknek. – Akkor lehetünk büszkék a fővárosunkra, ha kivívja a világ elismerését, jó itt élni és biztonságot ad, ma egyik sem igaz, csehül állunk. A mostani városvezetés valójában történelmi lehetőséget szalasztott el, hiszen nyolc éve ugyanaz a koalíció, az MSZP és az SZDSZ áll a kormány és a főváros élén, de nem értek el semmit, a szocialisták pedig egyértelműen bebizonyították alkalmatlanságukat minden szinten – fogalmazott a Fidesz elnöke. – Arra kérem Tarlós Istvánt, hogy akárcsak a szociális népszavazás idején, most is álljon az élre, és a hátralévő időben védje meg a budapestieket – mondta a kormányzásra készülő politikus, kiemelve: frakciójuk most is és a következő parlamentben is minden támogatást megad a Budapest-program végrehajtásához, a szükséges törvények módosításához, újak megalkotásához. Megtudtuk, hogy a teljesen új alapok megteremtésénél egyik legfőbb programpont lesz, hogy a nagyvárosokban, Budapesten és a kerületekben feleannyi politikus legyen, mint eddig.
Harc a bürokrácia ellen
Tarlós István, aki három éve vezeti a Fidesz fővárosi frakcióját, kiemelte: programjuk, amely alapvető közigazgatási, városüzemeltetési, szervezési változásokra épül, tizenöt évet ölel át. – Van honnan elindulni, de nyitottak vagyunk, várjuk bárki javaslatát, ötletét telefonon, levélben, e-mailen vagy akár szermélyesen. Hívjuk a civil szervezeteket is, tegyenek, adjanak hozzá, hogy ez a program valóban gátat vethessen mindannak, ami most van: rendetlenség, átláthatatlanság és korrupció. Gyenge az ország, gyenge az állam, gyenge a főváros, Budapest kétszintű közigazgatása megbukott, ezért a fővárosban kezdeményezni fogjuk az önkormányzati, a közbeszerzési, a helyi adókról szóló jogszabályok, az építési és a lakástörvény módosítását a parlamentnél – mondta Tarlós István, aki szerint ahogy a program címe is utal arra, a biztonságra, az esélyre, a rendre és a szolidaritásra soha nem volt olyan nagy igény Budapesten, mint ma. Ehhez javasolják a bonyolultan, bürokratikusan működő városháza működésének átszervezését, feleannyi ügyosztállyal, közöttük egy újjal, az adósságkezelővel, mert a jelenlegi városvezetés a törvényi határokat feszegetve mára a BKV-val együtt teljesen eladósította az önkormányzatot. A főbb célkitűzések között szerepel, hogy a kerületi polgármestereket bevonják az átalakított főpolgármesteri kabinet munkájába, és megszüntetik azt a gyakorlatot, hogy Budapest pénzügyi politikáját külső cégek „boszorkánykonyháján” főzik ki, méregdrágán. A Fidesz valódi fővárosi jogalkotást szeretne, amely az itt élők életét megkönnyíti, ehhez hozzátartozik a közbiztonság, a rend. Ennek keretében – a rendőri statisztikákat meghaladva – legfontosabbnak a megelőzést tartják, de sokkal szigorúbban járna el a város például a kirívó, visszaeső bűnözők esetében. Tarlós István szerint akár ki is tilthatnák őket Budapestről. A rendhez tartozik a hajléktalanok 20 éve ígért helyzetének rendezése is.
Más lenne a városigazgatás
A leendő fideszes városvezetés a legnagyobb változásokat a városüzemeltetés területén vinné véghez. – Az eddigi gyakorlat, a Hagyó-modellként emlegetett kézi vezérlés megbukott, nem engedhetjük meg, hogy továbbra is talicskával tolják ki a pénzt a közszolgáltatóktól. A tulajdonosi, a megrendelői, ellenőrző feladat elvégzésére egyfajta városigazgatóságot hozunk létre, két társaság közreműködésével. A Budapesti Városüzemeltetési és Vagyonkezelő Zrt. a fővárosi tulajdonú közszolgáltató cégeket stratégiailag összefogja és irányítja majd, azok önállóságának megtartásával. Tervez, szervez, irányít, de nem működtet – mondta a jelenleg ellenzéki frakcióvezető. A másik, a Budapesti Közlekedési Központ hasonló feladatot lát majd el, minden közösségi és egyéni közlekedéssel összefüggő területen, a kerékpározástól a nehézgépjármű-forgalomig. A Fidesz ugyanakkor továbbra is határozottan ellenzi a privatizációt, a már részben értékesített cégek tulajdonosaival például tárgyalásokat kezdenek majd a vízi közművek összevonásáról. A távfűtésben új hőforrások bevonását, például a geotermikus energia felhasználását kezdeményezik.
Egység és minőség
Budapest egységesítésének tervét szolgálja majd az egykori XIX. századi Közmunkák Tanácsának feltámasztása, a fővárosiakat irritáló parkolási rendszer egységesítése, a bevételekből újabb parkolóhelyek teremtése. – Természetesen Budapestet már nem lehet önállóan kezelni, regionális szövetség kell az agglomerációval akár az eddig sokat hirdetett, de nem működő közlekedési szövetségnél – magyarázta Tarlós István, aki a jelenlegivel szemben a nagy, százmilliárdos fejlesztési programok helyett kis, kevés pénzből megvalósítható, de kézzelfogható fejlesztések százait szeretné. A Fidesz programja a városépítésben megrajzolná azokat a pontokat is, amelyeket már évtizedek óta hiányolnak a városépítészek, a tervezők és az emberek is. Ide tartozik többek között, hogy rövid időn belül kijelölnék a toronyházak végleges helyét, a turizmus szerepét, hiszen ebben jócskán lemaradtunk Európa ezen térségében. Tarlós István programja Közép-Európa kulturális központjává tenné fővárosunkat, és a Demszky Gábor által ma is görcsösen hirdetett, sokak által nem is értett multikulturalizmus helyett a sokszínű, de minőségi kultúrát helyezi előtérbe. – Budapest vezetőinek legnagyobb bűne, amit az elmúlt húsz évben a sportpályákkal tett – beszántották a sporttelepeket, helyükre plázákat építettek, éppen ezért külön örülök, hogy a sport, a tönk szélére sodort sportegyesületek szerepe legalább egy oldalt kapott a programban a többi, 129 mellett – mondta végezetül Orbán Viktor.
Kiderült, mikor ítélhetik el Gyárfás Tamást