Csaknem kétmilliárd forintot költ a főváros gyógyfürdőinek beléptetőrendszerére, amelyet két év leforgása alatt úgy szerzett meg a Wallis közeli Navigátor Zrt. nevű cég, hogy előbb súlyos közbeszerzési szabálytalanság miatt kizárták az eljárásból, majd végül megvásárolta azt a Vilati Zrt.-t, amely feltételezhetően szintén visszaéléssel nyerte el az üzletet – hangsúlyozta György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese annak indoklásaként, hogy a BKV-s ügyek után miért fordulnak ismét a legfőbb ügyészhez. Emlékeztetett: hetekkel ezelőtt a Rác fürdő beruházásánál a fővárosi önkormányzat vagyonvesztése miatt tettek feljelentést ismeretlen tettes ellen.
– Most vélhetően ismét egy olyan eljárásról van szó, amelyben irányított módon – bűncselekményt is megvalósítva – azok az emberek jutnak üzlethez és szerződéshez, akikkel ezt korábban már leegyeztették – fűzte hozzá.
A Fidesz adatai szerint 2007 novemberében a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. megbízásából a Wallis közeli Navigátor Zrt. komplett ajánlatot adott a gyógyfürdők beléptetőrendszerére: a kialakítást nettó 600 millió forintért, az üzemeltetést pedig havi hétmillióért végezték volna. – Ki is írták a pályázatot, ám azt a közbeszerzési döntőbizottság megsemmisítette, mert kiderült: a kiírást éppen az utóbb kizárt Navigátor alkalmazottja készítette el. A következő, 2008-as pályázatról műszaki és jogi alkalmatlanságra hivatkozva a jelentkező három céget kizárták, közöttük a Vilati Zrt.-t, melyet ennek ellenére idén márciusban meghívtak az újabb, immár hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásra. Végül a cégjegyzék szerint szintén wallisos háttérrel rendelkező Vilatit hozták ki nyertesként. A 2009. június 25-i szerződést már a Navigátor vezetője írta alá, de hivatalosan csak egy nappal később vásárolták meg a nyertes céget – emelte ki György István. Megjegyezte: a birtokukban lévő dokumentumok szerint a Vilati Zrt.-nek két pályázati anyaga volt, gyanújuk szerint egyikből valaki vagy valakik 22 oldalt kicseréltek. Az ellenzéki politikus szerint ha ezeket a lapokat utóbb cserélték ki, akkor az okirat-hamisításnak és csalásnak minősül, és más bűncselekmények gyanúja is felvethető.
A BGYH Zrt. lapunk megkeresésére nem szolgált magyarázattal, hivatalos közleményükben minden alapot nélkülözőnek nevezték, hogy bűncselekmény történt volna. – Nem született olyan döntés, amely mögött ne állna közbeszerzési döntőbizottsági kontroll, így a jogsértés kizárt, a nyertes pályázat említett lapjainak cseréjéről pedig nincs tudomásuk – állították, egyben megfenyegették az ellenzéki pártot: felvetéseikre meg kívánják tenni a szükséges és lehetséges jogi lépéseket.
Ismert, a Fidesz többször is egyértelművé tette: már csak a nyomozó hatóságokban bízik. Az ellenzék szerint csak az eddig napvilágot látott töredéknyi dokumentum is alátámasztja azt a gyanút, hogy nem egyedi esetekről van szó. Már tavaly jelezték: az SZDSZ-es Demszky Gábor főpolgármester és az MSZP-s helyettese, Hagyó Miklós által vezetett fővárosi önkormányzatban a pártirányítás alá vont közszolgáltató cégek valódi pénzszivattyúként működnek, nemcsak a BKV-nál, a gyógyfürdőknél, hanem egész Budapesten.
Steiner Pál, a fővárosi koalícióból kilépőfélben lévő MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint a Fidesz és az SZDSZ akadályozza, hogy a fővárosi cégek átláthatók legyenek. Azt is közölte: mindenkinek felelőssége van abban, hogy hibássá vált a rendszer, a szocialisták éppen ezért akarnak transzparenciát. – Sajnos, egyedül maradtunk – hangoztatta a napokban Steiner Pál.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten