Harminchat taggal bővült a múlt héten a szociálisbolt-hálózathoz csatlakozott értékesítőhelyek száma Komárom-Esztergom megyében. A környékbeli szociális boltok ellátására egyúttal egy ezer négyzetméteres raktárközpont is megkezdte működését Tatán, amely az országban a második, a megyében az első.
– A folyamatos és színvonalas ellátás érdekében Halásztelek után ezúttal Tatán nyitotta meg kapuit a szociálisbolt-hálózat második raktárközpontja, ahol a környékbeli gazdák áruit gyűjtik öszsze, innen szállítják azokat a kereskedőkhöz. A vásárlók így naponta hozzájutnak a minőségi termelői portékákhoz, és nagy előny, hogy az árunak nem kell körbeutaznia fél Európát ahhoz, hogy a szomszédos településre eljusson. Ráadásul a lánckereskedelem kiiktatásával közvetlenül találkozhatnak a vevők és a termelők – mondta el lapunknak Jakab István, a szociálisbolt-hálózatot életre hívó Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke.
A szociális boltok kínálata folyamatosan bővül: a zöldségen, gyümölcsön, tésztán, ásványvízen, egyéb alapvető élelmiszereken kívül – szerte az országban – friss tejtermékek is kaphatók a hálózat üzleteiben, és megjelentek a száz százalékig gyümölcsből készült, tartósítószert nem tartalmazó natúr italok, valamint a kiváló minőségű, házias húsipari termékek is. A tatai raktár és a hozzá kapcsolódó szociális bolt épp egy hipermarketlánc mellett nyitott meg. A 24 Óra című megyei napilap összehasonlította a két üzlet árait. A tizennégy vizsgált élelmiszer-ipari termékből kilenc árufajtánál a szociális bolt jóval kedvezőbb árakon kínálta választékát, mint a szomszédos hipermarket.
A hálózat állandóan fejlődik. Jellemzően a kispénzű, illetve a magyar termékekre áhítozó vásárlók keresik fel a boltokat országszerte, miközben a kínálat folyamatosan bővül, s egyre több kereskedő csatlakozik a rendszerhez. – Tagjaink jelezték, hogy az üzletek forgalma közel ötszörösére nőtt az elmúlt időszakban, köszönhetően a kedvező áraknak – mondta Jakab István. Hozzátette: a szociálisbolt-hálózat lényege az, hogy az értékesítési láncból kiiktatják a neppereket, hogy minél olcsóbban, a termelői árnál alig drágábban jussanak hozzá a vevők a termékekhez. Az árak kialakításánál két szempontot tart szem előtt a Magosz: a termelőknek bizonyos árnál kevesebbet nem ajánlhat az üzlet tulajdonosa, s ehhez képest magasabb árrést nem alkalmazhat a bevétel növelése érdekében. Így csökken a termelők kiszolgáltatottsága a kereskedőkkel szemben, ahogy a vásárlók érdeke is megkívánja, hogy olcsó legyen a jó minőségű magyar élelmiszer.
– Már zajlanak a tárgyalások egy Nógrád megyei raktárépület megnyitásáról is, emellett szoros együttműködésbe léptünk a megyei önkormányzatokkal is. Azon dolgozunk, hogy a helyi közétkeztetésbe közvetlenül bekerüljenek be a magyar gazdák friss árui, emellett a Magosz segítségével kap valamenynyi tatai iskolás gyermek naponta egy almát – fűzte hozzá Jakab István, aki kiemelte: a szociális boltok kialakítása, a raktárak felállítása teljes mértékben a Magosz és a termelők, gazdák összefogása révén történt, egyetlen fillér költségvetési támogatás nélkül.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal