Januárban is üléseznének

Munkatársunktól
2009. 12. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás József független (volt SZDSZ-es) parlamenti képviselő azt javasolja, hogy a parlament tartson rendkívüli ülést a kampányfinanszírozást átláthatóbbá tévő törvényjavaslatról. A politikus mindezt azzal indokolta, hogy a Ház előtt lévő javaslathoz január 29-ig lehet módosító indítványokat benyújtani, Sólyom László államfő szavaiból viszont az tűnik ki, hogy a lehető legkorábbi időpontra akarja kiírni az országgyűlési választásokat. Ez – a számítások szerint – április 11. lehet. Megjegyezte, hogy a dátumot minimum 72 nappal korábban be kell jelenteni. Az idő szűke miatt Gulyás azt tartaná jónak, ha az Országgyűlés legkésőbb a január 4-i héten rendkívüli tanácskozáson foglalkozna a jogszabálytervezettel, mert ha később fogadnák el a törvényt, az már nem vonatkozna a jövő tavaszi kampányra.
A kampányfinanszírozás átláthatóvá tételéről szóló törvényjavaslat tegnap kezdődött általános vitájának expozéjában Tóbiás József (MSZP) arról beszélt, hogy a javaslat a kampányszámla bevezetését, az Állami Számvevőszék szerepének megerősítését, a kampányidőszak csökkentését, a pártok kereskedelmi médiumokban való megjelenését és a civil szervezetek kampányban való részvételét is szabályozza. A szocialista honatya egyébként nem vetette el annak lehetőségét, hogy a parlament rendkívüli ülés keretében tárgyaljon a kérdésről.

Pártállami titkok homályban. A kormány mára ígért tájékoztatást arról a jelentésről, amelyet a hét tagból álló, úgynevezett mágnesszalag-bizottság tett le tegnap az asztalra. A rendszerváltás előtt készült állambiztonsági iratokat tartalmazó szalagok jelenleg a Nemzetbiztonsági Hivatal birtokában vannak. Az informatikusokból álló testület álláspontja szerint mind a 18 szalag tartalmaz adatokat, és azokat nagy valószínűség szerint nem manipulálta korábban senki. Mindezt Kenedi János történész közölte a Népszabadsággal. A bizottság tagjai ugyanakkor nem ismerhették meg a szalagokon lévő anyagok tartalmát, pusztán technikai-informatikai jellegű vizsgálatot végeztek. A szalagokon található információk lehívásához és átmentéséhez újabb vizsgálatra lesz szükség, de ha kinyomtatnák őket, és megtörténne minősítésük, akár levéltárba is kerülhetnének, és ezzel megismerhetővé válhatnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.