A Külügyminisztérium korainak tartja, hogy szerdán elfogadja a pozsonyi kormány a módosított nyelvtörvény végrehajtási rendeletét. Szabó Vilmos külügyi államtitkár szerint a szlovák kormánytól elvárható, hogy érdemben egyeztessen az ország kisebbségeivel a nyáron elfogadott és tiltakozást kiváltó államnyelvtörvényről. A politikus felhívta a figyelmet arra is: a magyar és a szlovák kormányfő által szeptember 10-én Szécsényben elfogadott 11 pontos nyilatkozatban a két fél vállalta, hogy elfogadja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosának ajánlásait a szlovák nyelvtörvénynyel és annak készülő végrehajtási rendeletével kapcsolatban.
*
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Knut Vollebaek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa és szakértői előzetesen késznek mutatkoztak arra, hogy a keddi egyeztetésen részt vegyenek. A tárgyalások folytatásának szükségességéről szólva Szabó Vilmos kitért arra, hogy a szlovák nyelvtörvény végrehajtási dokumentuma, a magyar fél által megismert irányelvek olyan „új elemeket is behoznak, amelyek nem is szerepelnek a törvényben”. Hozzátette, Magyarország a megismert irányelvek alapján nem látja, hogy azokban figyelembe vették volna az EBESZ kisebbségi főbiztosának a nyelvtörvényre, továbbá a kisebbségeket védő törvény megalkotására vonatkozó ajánlásait.
Az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa a szlovák államnyelvtörvény módosításával kapcsolatban arra mutatott rá, hogy a kisebbségi nyelvek használatát garantáló és szabályozó normákat is módosítani kellene, továbbá komplex kisebbségi törvényt kellene létrehozni.
A szlovák külügyminisztérium tegnap visszautasította azt a magyar állítást, hogy egyoldalúan megszakította az államnyelvtörvény módosításáról folytatott tárgyalásokat Magyarországgal.
Bauer Edit szlovákiai magyar néppárti európai parlamenti képviselő hétfőn, az EP strasbourgi plenáris ülésén, napirend előtti felszólalásában azt mondta, a szlovák államnyelvről szóló törvény végrehajtási rendelettervezete újabb korlátozásokat vezet be. Mint mondta, a tervezetből kiderül, hogy mindenütt – akár húsz százalékon felüli, akár azon aluli az adott településen a kisebbségi nyelvet beszélő lakosok részaránya – csak akkor használhatják a kisebbségi nyelvet, ha ebbe harmadik, jelen lévő személy beleegyezik. „Azt hiszem, hogy ez az abszurditás elfogadhatatlan Európában” – fogalmazott az európai parlamenti képviselő.
Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnöke leszögezte: csak egy esetleges szlovákiai kormányváltás hozhat változást a szlovákiai nyelvtörvény ügyében. Szerinte Robert Fico „egy fél percig sem gondolta komolyan, amit ott mondott”, a Szécsényben szeptember 10-én megtartott magyar– szlovák kormányfői találkozón.