Törvényjavaslat a kínai boltok ellen

Beleszólhatnának az önkormányzatok a jövőben, hogy egy adott településen milyen jellegű üzletek bonyolítják a helyi kereskedelmet – erről szól az a törvénymódosító javaslat, amit Kaposvár vezetése dolgozott ki a kínai üzletek térhódításának megakadályozása érdekében.

2009. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénymódosítást kezdeményezett a kaposvári önkormányzat, hogy idehaza több jogosultságot kapjanak a helyhatóságok a kereskedelmi tevékenységek szabályozásánál – tudta meg a Magyar Nemzet. A kezdeményezést az a közelmúltban nagy port kavaró esemény váltotta ki, miszerint hamarosan újabb kínai áruházat avatnak a somogyi város főterén, egy luxustársasház alsó szintjén. A helyi kereskedők felháborodtak ezen és aláírásgyűjtésbe kezdtek, mondván, a ruhaboltok harmadik éve tartó mélyrepülése nagyrészt annak a következménye, hogy az olcsó kínai portékák elcsábítják a kispénzű vevőket a magyar üzletektől, amelyekből jó néhány tönkrement.
– Kezdeményeztük a kereskedelmi törvény módosítását, azt szeretnénk elérni, hogy a helyi önkormányzatoknak a jövőben nagyobb beleszólásuk legyen abba, az adott településen milyen típusú üzlet működhet – mondta kérdésünkre Kéki Zoltán, Kaposvár főjegyzője. A módosító javaslatban nem azt kívánják korlátozni a megyeszékhely irányítói, hogy ki nyithat boltot, hanem azt, hogy mit árusítanak az adott üzletben. – A város szívében lévő Kossuth téren például nem feltétlenül egy ruhaboltot képzelünk el, ha magyar vállalkozás nyitná meg azt, akkor is rontana a városképen. Ezzel együtt mindenki ismeri a kínai termékek minőségét, a távol-keleti árusítóhelyek színvonalát – jegyezte meg a főjegyző.
Októbertől egyébként is változott idehaza a kereskedelmi tevékenység gyakorlásáról szóló jogi szabályozás. Eszerint manapság már az önkormányzat által kiadott működési engedély nélkül is megkezdhető az árusítás, elég erről csupán bejelentést tenni. Dér Tamás kaposvári fideszes képviselő korábban ezt úgy summázta: a szocialista kormány olyan törvényt hozott, amely kivette az önkormányzatok kezéből a kontroll lehetőségét. A módosítás előtt ugyanis a kereskedő kizárólag a jogerős határozattal kiadott működési engedély birtokában tevékenykedhetett.
– Úgy látjuk, van esély arra, hogy a javaslat értő fülekre talál és a 2010-es parlamenti időszakban a képviselők több jogot szavaznak meg e területen az önkormányzatok számára. Két korábbi javaslatunkkal azt már sikerült elérnünk Kaposvárott, hogy a városvezetésnek legyen beleszólása a játékautomaták elhelyezésébe, illetve a vendéglátóhelyek nyitvatartási idejébe – mondta Kéki Zoltán, hozzátéve: az említett kínai üzlet biztosan kinyit a közeljövőben, mivel a napokban már az épület használatbavételi engedélyét is kiadta az önkormányzat.
Arról napjainkban nincsenek hivatalos adatok, hogy a magyar településeken pontosan hány kínai üzlet borzolja a helyi vállalkozók kedélyeit, és azt sem tudni, a távol-keleti üzletek országosan mekkora részt birtokolnak a ruházati piacból. – Kínai elnevezésű üzlet több mint ezer működik Magyarországon, ám távol-keleti cikkeket kínáló kereskedő ennél sokkal több van – mondta lapunknak az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György rámutatott: gyakorlatilag semmi esély arra, hogy Magyarországon törvényi úton akadályozzák meg a kínai üzletek térhódítását, mivel a korlátozásra az unió sem adna engedélyt. Ha az üzletnyitás jogszabályi feltételeinek megfelel, bárki nyithat boltot Magyarországon, akár kínai, akár honi vállalkozásról van szó. Ez az unióban mindenütt így működik, s Brüsszel hozzájárulása nélkül nem lehet korlátokat bevezetni – vázolta Vámos György. Megjegyezte: a világon mindenütt jelen vannak a kínai boltok, sőt egy márkás ruhaüzletben is számtalan olyan termék kapható, amelyet a Távol-Keleten gyártanak. Ezzel együtt idehaza az európai átlagnál is több kínai bolt működik. A szakértő ezért úgy látja, a hazai vállalkozások súlyos hátrányban vannak, s a gyakran „gagyinak” titulált távol-keleti ruhaneműk térhódítása megállíthatatlan.
Az ugyanakkor más kérdés, hogy a kínai üzletek sikerét garantáló olcsóság mögött gyakorta az adóelkerülés, a feketézés módszerei állhatnak. Lapunknak is többször jelezték olvasóink, hogy egy-egy vásárláskor nem kaptak nyugtát a kínai boltban, s egy volt alkalmazott is mesélt már arról, hogy bejelentés nélkül foglalkoztatták távol-keleti munkaadói. – Márpedig egy törvénytisztelő magyar kereskedő ezzel nem tudja felvenni a versenyt, a horribilis közterhek miatt viszont olcsóbb sem tud lenni, hiszen akkor alaposan ráfizetne a vállalkozására – jegyezte meg Vámos György, aki szerint az egyetlen megoldás az lehet, ha a hatóságok szigorúbban ellenőriznék a kínai boltosokat. E téren pedig alapjaiban nem változik a helyzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.