A hatóság nem lép fel a feketézők ellen

A fogyasztóvédelmi hatóság manapság csak a büntethető vállalkozásokat vonja ellenőrzés alá, miközben az utasok biztonságára valós veszélyt jelentő, feketéző „útneppereket” létszám- és forráshiányra hivatkozva meg sem próbálják kiiktatni a gazdaságból – állítják a hazai utaztatók.

2010. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyomozás indult Zalában. Adócsalás vétsége és más bűncselekmény miatt nyomozást rendelt el a Zalaegerszegi Városi Ügyészség a napokban, miután néhány hete nyolc legálisan működő Zala megyei utazási iroda feljelentést tett a jogosulatlan utazásszervezések ellen. A nyomozást a vámhatóság nyugat-dunántúli regionális hivatala végzi, amelynek a határideje 2010. február 21.


Hatósági segítség híján maguk indítottak háborút az elmúlt időszakban elharapózott illegális utazásszervezések ellen a törvényesen működő magyarországi utazási irodák. A válság első évében ugyanis – a lakosság pénztelenségére bazírozva – számtalan olyan ajánlat bukkant fel az interneten, amelyben feltűnően olcsó külföldi utakat kínálnak. Ezek többségét azonban olyanok hirdetik meg, akiknek nincs törvényes felhatalmazásuk az utazásszervezésre, ekképpen adót sem fizetnek tevékenységük után, vagyis feketéznek. Az átverést sejtető utak hirdetéseire jellemző, hogy nem tartalmazzák a szervező jogosultságát igazoló hatósági nyilvántartási számot, csupán egy telefonszám és keresztnév szerepel benne.
Az egyre nagyobb számban előforduló fekete utaztatók nemcsak a piaci versenyt torzítják, hanem adóveszteséget okoznak a költségvetésnek, ráadásul az utasokat is veszélybe sodorják – szögezte le a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke. Molnár Gabriella vázolta: mivel a feketézők nem rendelkeznek milliós nagyságrendű vagyoni letéttel, nincs garancia arra, hogy az út meghiúsulása esetén kártalanítják a pórul járó utasokat. Sőt, ezen filléres utak azért kerülnek a piaci ár 60-70 százalékába, mert például a részvételi díjból kispórolják az utasok biztosítását is. Ennek ellenére úgy tűnik, az engedélyes irodák gazdaságfehérítő törekvéseit nem támogatják a hatóságok. Az irodák többszöri kérése ellenére a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) azzal hárítja a feketézők elleni hatékonyabb fellépést, hogy a munka túlságosan időigényes lenne, amihez nem áll rendelkezésre sem megfelelő létszám, sem elég anyagi forrás. Sőt, a MUISZ-nak korábban azt is jelezték az NFH vezetői, hogy az ellenőrzésekhez szükséges többletlétszámot a szakmai szövetségnek kell „kijárnia”. Az érdekvédelmi szervezet a napokban nyílt levélben közölte az NFH főigazgatójával: az adófizető polgárokat és tisztes cégeket védő ellenőrzésekhez a közpénzből működtetett hatóságnak és az illetékes minisztérium felelős vezetőinek kell megteremteniük a szükséges feltételeket, nem pedig egy vállalkozókból álló érdekvédelmi szövetségnek.
A MUISZ bejelentése nyomán a fogyasztóvédők nemrég kihallgattak egy olyan magánszemélyt, aki engedély nélkül szervezett izraeli körutazásokat. Az ügyből nem lett felelősségre vonás, az NFH ugyanis azt állapította meg, hogy az „útnepper” csupán egyéni passzióból szervezkedett. – Az ilyen eljárás komolytalan és ellentétes a feketegazdasággal szembeni kormányzati erőfeszítésekkel. Pláne, hogy a hatóság az apró, utasokat egyáltalán nem veszélyeztető esetekben szigorúan lép fel a legális irodáknál. Magyarán csak a könnyen elérhető és büntethető cégeket vonják ellenőrzés alá – mondta Molnár Gabriella.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.