Nem kizárt, hogy a lakossági fogyasztás drasztikus visszaesése miatt idén már a nagyobb kereskedelmi láncok is megfontolják, maradjanak-e az egyelőre kilátások nélküli magyarországi piacon, esetleg eladások, átszervezések, netán kivonulás révén mentsék a veszteséggel terhelt kasszát. Szakértők szerint az szinte biztos, hogy idén több száz egyéni vállalkozás és önálló üzlet tűnhet el a kereskedelmi palettáról, miként tavaly legalább háromezren húzták le végképp a rolót.
Nem segít már a január–februárban jellemző 50–80 százalékos leárazás sem, hiszen az legfeljebb arra megoldás, hogy az árukészletek ne maradjanak a vállalkozók nyakán – mondta az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György rámutatott: már a negyedik éve, vagyis az első megszorító intézkedések bevezetése óta tart az üzletek egyre mélyülő válsága. Ám mára elfogytak a tartalékok, ezért az idén a tavalyinál is több kisebb cég mehet tönkre, főként amelyek már nem tudják létszámleépítéssel, a költségek csökkentésével átvészelni a szűkös időszakot, és hitelhez sem jutnak. 2009-ben legalább 25 ezer munkavállaló került utcára a kereskedelmi szektorból, amiben nagy szerepe volt a tavaly évközben történt áfaemelésnek is, hiszen júliustól tapasztalták a boltosok az eladások hirtelen zuhanását. Ráadásul tavaly elmaradt a karácsonyi roham, emiatt csalódottak a máskor óriási forgalmat bonyolító multiláncok is.
– Még nem találkoztam olyan kereskedővel, aki elégedett lett volna a decemberi forgalommal – szögezte le a főtitkár. Noha a kényszerű spórolásban leginkább a tartós fogyasztási cikkeket (például bútor, háztartási berendezés, műszaki termék) árusító üzletek szenvedték meg a vásárlások elodázását, Vámos György szerint nem szabad meglepődni azon sem, ha bárhol az országban élelmiszerbolt szünteti meg működését.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal