Egyetlen étterem sincs biztonságban

Előkelő helyet foglal el a magyar vendéglátás azon a listán, amely a fizetésképtelenségi eljárásokban legtöbbször érintett iparágakat rangsorolja. A Coface adatai szerint 2008-hoz képest tavaly mintegy 50 százalékkal több éttermet számoltak fel idehaza.rangsorolja

2010. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly több mint hét százalékát számolták fel fizetésképtelenség miatt a turisztikai és vendéglátó-ipari vállalkozásoknak. A magyar szállásadó és vendéglősök immár előkelő, ötödik helyre léptek elő a csőd által veszélyeztetett ágazatok listáján. A Coface legújabb elemzése szerint 2008-hoz képest tavaly több mint ötven százalékkal ugrott meg a felszámolási eljárások száma e területen, azonban szakértők szerint mára a belső fogyasztás drasztikus visszaesése miatt gyakorlatilag egyetlen étterem sincs biztonságban.
– A vendéglátóipar speciális adottságait kevesen ismerik a kormány tagjai közül – mondta lapunknak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás kifejtette: ennek is köszönhető, hogy az egy éve zajló válságkezelő program fokozott mértékben sújtja az éttermeket. Tetézi ezt, hogy az ötvenezernél is több vendéglátó vállalkozásnak a kormányban már több mint hét éve nincs közvetlen szakmai irányítása, s még azt sem tudni pontosan, a gyakorlatban melyik minisztérium irányítása alá tartozik a turizmus mostohagyerekeként kezelt terület.
A vendéglősök szerint az eddigi válságkezelő intézkedések a fogyasztási piac szűkülése miatt mára rendkívül nehéz helyzetbe hozták a nemzetgazdaságot, így például a forgalmi adó emelése is térdre kényszerítette a magyar cégeket. Míg ugyanis az ételforgalom áfakulcsa 2002-ben még csak 12 százalékos volt, az áfa a nagy központi bevétel reményében mára 25 százalékra nőtt. Ez a lépés jelentősen rontotta a cégek nemzetközi versenyképességét, miközben nagy kárt okozott a gyermekélelmezésben, a munkahelyi vendéglátásban és a cukrászatban is. – A nemzetközi gyakorlat azt támasztja alá, hogy a magas élőmunka-igényű szakmákban, mint amilyen a vendéglátás is, a vállalkozások fennmaradása érdekében az alacsony forgalmi adókulcs alkalmazása indokolt. Nem véletlen, hogy rajtunk kívül az unió valamennyi tagállama ezt az elvet vallja – mondta Háber Tamás.
A szakember úgy látja, súlyos csapást mér az országos átlag szerint tavaly is a forgalom 30 százalékos visszaesését elszenvedő éttermekre az is, hogy megszüntették az étkezési utalvány és az üdülési csekk adómentességét. Mindkét készpénz-helyettesítő eszköznek jelentős szerepe volt eddig a vendéglősök bevételében, ráadásul hozzájárult a gyakorta feketézéssel vádolt vendéglátás fehéredéséhez is. – A vidéki vállalkozások jelentős részének pénzügyi helyzete mostanra bizonytalanná vált, habár a külföldi turisták elmaradását leginkább a fővárosi éttermek szenvedik meg – jegyezte meg Háber Tamás, hozzátéve: a statisztikák szerint a hazai lakosság vendéglőbe járási szokásai nemzetközi szinten is rendkívül szerények, miközben jelentősen visszaesett a céges rendezvények száma.
Az árakat már nincs kinek emelni, ezért a szakember szerint a még talpon lévő vendéglősök többsége kénytelen utcára tenni tapasztalt embereit, ha pedig „fázik” a leépítéstől, akkor a fekete- vagy szürkegazdaságban folytatja tevékenységét. – Bár a vendéglátók számára a munkáltatói járulék csökkentése fontos lépésnek számít, de sem ez, sem pedig a munkaerő megtartására kiírt pályázatok nem jelentenek érdemi segítséget a kisvállalkozásoknak – szögezte le az ipartestület elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.