Már hazai iparág a hamisítás

Nem csupán a Távol-Keletről érkező árucikkeket terítik feketén a kínai piacokon. A válság évében olyan illegális zugvarrodákat is találtak a pénzügyőrök, ahol bejelentés nélkül foglalkoztatott magyarok gyártották milliós nagyságrendben a hamis márkajelzésű ruhákat – tudta meg a Magyar Nemzet.

2010. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szoftverlopásért per Kína ellen. Több mint 2 milliárd dollárra perli a pekingi kormányt és számítógépgyártó óriásvállalatokat egy kaliforniai szoftverfejlesztő cég szerzői jogokkal való visszaélés miatt. A tartalomszűrő programokat fejlesztő Cybersitter nevű társaság összesen 2,2 milliárd dollár kártérítést követel. Szerinte ugyanis a kínaiak jogtalanul szerezték meg egy program forráskódját, és az internetező gyerekek szülői felügyeletét szolgáló szoftverből a pekingi vezetés által felforgatónak minősített politikai és vallási tartalmak kiszűrésére is alkalmas programot készítettek. A gyártók – köztük a kínai Lenovo és a japán Sony – ezzel a szűrővel ellátott számítógépeket forgalmaztak Kínában.


Úgy tűnik, a hagyományos boltok vergődése, egyúttal a feketepiacok virágzása a magyar vállalkozók fantáziáját is megmozgatta a válság első évében. A decemberi razziák során ugyanis új jelenségként figyelték meg a vámosok, hogy az úgynevezett kínai piacok környékén egyre több olyan varroda és hímzőüzem működik, ahol nem a Távol-Keletről érkező szállítmányt tárolják, hanem sablonok alapján helyben készítik a hamis márkajelzésű ruhákat – nem kínaiak, hanem magyarok.
– A zugvarrodákat gondosan elrejtik a piac környékén lévő pincékben, elhagyott gazdasági épületekben, raktárakban. A megtalált üzemekről általában nem tudni, mióta működnek, és azt sem lehet megbecsülni, pontosan hány ilyen „minigyár” létezhet – mondta lapunknak a vámhatóság szóvivője. Sipos Jenő ezredes vázolta: a kisebb varrodákban 3-4, míg a nagyobbakban 5-10 ipari varrógépet járatnak csúcsra nap mint nap a csalók. Ez azt jelenti, hogy a feketézők egy-egy üzemből milliós, sőt tízmillió forintos nagyságrendben terítik a piacot az adózatlan ruhákkal. Sipos szavai szerint a zugvarrodákra nagyon nehéz rábukkanni, mégis egyre többet találnak meg a nyomozó fináncok. Az elmúlt ünnepek környékén országosan több száz millió forintnyi hamis portékát foglaltak le a vámosok a piacokon – a pontos öszszeget a vizsgálati jelentések öszszesítése után a közeljövőben hozzák nyilvánosságra.
A zugvarrodákban dolgozók jellemzően nincsenek bejelentve, sőt gyakori, hogy filléres napidíjjért csak egy-egy napra foglalkoztatják őket. – Az „alkalmazottak” között találtunk már magyarokat és külföldieket is, de a zugvarroda működtetését rajtuk nem lehet számon kérni. Többségük ugyanis el sem árulja, ki a munkaadója, vagy nem is ismeri őt – mondta a szóvivő. Egy tiltott üzem lebuktatása után a vámosok a társhatóságokkal közösen próbálják kideríteni, ki kérhető számon az illegális tevékenységért. Mivel a helyszínen szinte soha nem találják meg a felelősöket, a fináncok különféle módszereket vetnek be a nyomozásnál. Így például a lefoglalt varrógépeket szakértővel vizsgáltatják meg, annak állapotából ugyanis kikövetkeztethető, mióta gyárthatták a helyszínen a hamis ruhákat. Az sem ritka, hogy a tulajdonost nem találják meg a hatóságok, mivel ezek a „vállalkozások” sehol nincsenek bejegyezve, még a piac üzemeltetője sem vezet róluk naprakész nyilvántartást. Ráadásul az üzemeltetők Sipos Jenő szerint nem igazán segítik a fináncok ellenőrzéseit. – Egyértelmű, hogy a ruhahamisítás, a feketepiacok ellátása szervezett keretek között történik ma Magyarországon, vagyis ha a rendszeresen lebukók ki is kopnak a piacról, helyükre újabb feketézők kerülnek – közölte a szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.