Úgy tűnik, az idén rekordszámot elért utazási irodai csődtől megmenekülnek azok a utaztató vállalkozások, amelyek kifejezetten a téli utakra igazították kínálatukat. Aki ugyanis megteheti, az idén sem mond le megszokott év végi kiruccanásáról, legfeljebb szerényebb igényekkel keresi fel az utazásszervezőket, és átlagosan 150-200 ezer forintért síel valamely környező országban.
– Nagyjából 350-400 ezer olyan magyar utazó van, akik ragaszkodnak a téli sportokhoz, ezért minden évben egyszer-kétszer elutaznak síelni, ők biztos vevőkört jelentenek az erre szakosodott irodáknak – mondta lapunknak a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. Molnár Gabriella megerősítette: a téli utaztatásra szakosodott cégek a válság tavalyi kirobbanása után sem érezték meg annyira a kereslet visszaesését, mint „hagyományos” társaik, az idén pedig az előzetes foglalások szerint még jobban alakul számukra a szezon. – A spórolás legfeljebb úgy mutatkozik meg, hogy olcsóbb szálláshelyet választanak a síelők, vagy rövidebb időre, közelebbi síterepre utaznak el – mondta az elnök. Körükben, ahogy évek óta, úgy 2009-ben is Ausztria, Szlovákia, illetve Olaszország tartozik a legnépszerűbb úti célok közé, de a hazai sípályák sem maradnak üresen az elmúlt években megvalósult milliárdos fejlesztéseknek köszönhetően.
A síelés szerelmesein túl ősz óta óriási kínálattal és szokatlanul alacsony árakkal csábítják az irodák a luxusutazókat. Az elnök tájékoztatása szerint az idén továbbra is népszerűek a kenyai, zanzibári, dubaji üdülések, amelyek akár már 250-350 ezer forintért is megvásárolhatók – habár a részvételi díj felső határa a csillagos ég. Noha korábban félmillió forint alatt elképzelni sem lehetett, hogy távoli országokba jusson el a luxusutazó, az idén például negyedmillió forintért már egyhetes thaiföldi pihenésre is be lehet fizetni több irodánál.
A Világgazdaság gyűjtése szerint az egyik legdrágább ajánlat a 2009-es téli szezonban egy úgynevezett fél világ körüli út, amely Argentínán, Chilén, a Húsvét-szigeteken, Tahitin, Új-Zélandon keresztül Ausztráliába és Szingapúrba kalauzolja a résztvevőket. A kiruccanásért az egyik kifejezetten luxusutakra szakosodott cégnél nem kevesebb, mint 1,7 millió forintot kell fizetni. Valamivel drágább a teljes világ körüli út Kanadán, Japánon és Kínán keresztül Új-Zélandra és Ausztráliába. Az út 1,9 millió forintba kerül személyenként kétágyas elhelyezés mellett. Ha pedig valaki a hideg helyett még hidegebbre vágyik, „mindössze” 3,6 millió forintért részt vehet az Antarktisz és a Ross-tenger vidéke elnevezésű szubantarktikus túrán, amelyen Új-Zéland legdélibb csücskétől a Déli-sarkig hajózhat.
Hazánk néhány ezer fősre becsült luxusutazó rétegét tehát nem tartja vissza a válság attól, hogy útnak induljon, legfeljebb lejjebb adják igényeiket, és rövidebb időre utaznak el a távoli országokba – mondják a szakmabeliek. Emellett az, hogy az utasok hitelből fedezzék a több százezer forintos útjukat, kevésbé elterjedt gyakorlat idehaza, ezért a hitelezés általános szigorodása sem okoz jelentős visszaesést a luxusutak piacán.
Az irodák ajánlatai közül az idén sem maradtak ki a szilveszteri városlátogató körutak, amelyek jellemzően valamely európai nagyvárosba szólnak, s átlagban 100 és 200 ezer forint közötti áron teszik lehetővé, hogy bárki külföldön búcsúztassa az óévet. Általában jellemző az év végi ajánlatokra, hogy óvatosságból, nehogy a nyakán maradjon az előre lefoglalt szállás, az irodák többsége alig vagy egyáltalán nem emelt árat tavalyhoz képest.
Nem spórolnak a tárcák. A Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozó Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) december 9-én új keretmegállapodást kötött négy utazásszervezővel a költségvetési intézmények nemzetközi utazásainak szervezésére – idézi a KSZF honlapján megjelent hirdetményt a Napi Gazdaság. A szolgáltatásra kiírt közbeszerzési eljárás nyertesei nem okoztak meglepetést, hiszen ugyanazokat a cégeket hirdették ki győztesnek, amelyek az elmúlt négy évben is szervezték az utazásokat. Noha szeptemberben a kormány arra kérte a minisztériumokat, hogy ahol lehet, csökkentsék a hivatalos utazásaikat és az utazási költségeket, az új megállapodás a korábbi 2,05 milliárd forintos éves keretösszeg helyett már 2,5 milliárdról szól éves szinten.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország