Nem fagynak le az utazási irodák

Válságállónak tűnnek azok a magyar utazási irodák, amelyek a téli sportok szerelmeseit vonzó síutakra szakosodtak. Az idei szezonban 350-400 ezer honfitársunk csatolja fel a sílécet, miközben néhány ezer magyarnak egzotikus luxusutazásra is futja.

2010. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, az idén rekordszámot elért utazási irodai csődtől megmenekülnek azok a utaztató vállalkozások, amelyek kifejezetten a téli utakra igazították kínálatukat. Aki ugyanis megteheti, az idén sem mond le megszokott év végi kiruccanásáról, legfeljebb szerényebb igényekkel keresi fel az utazásszervezőket, és átlagosan 150-200 ezer forintért síel valamely környező országban.
– Nagyjából 350-400 ezer olyan magyar utazó van, akik ragaszkodnak a téli sportokhoz, ezért minden évben egyszer-kétszer elutaznak síelni, ők biztos vevőkört jelentenek az erre szakosodott irodáknak – mondta lapunknak a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. Molnár Gabriella megerősítette: a téli utaztatásra szakosodott cégek a válság tavalyi kirobbanása után sem érezték meg annyira a kereslet visszaesését, mint „hagyományos” társaik, az idén pedig az előzetes foglalások szerint még jobban alakul számukra a szezon. – A spórolás legfeljebb úgy mutatkozik meg, hogy olcsóbb szálláshelyet választanak a síelők, vagy rövidebb időre, közelebbi síterepre utaznak el – mondta az elnök. Körükben, ahogy évek óta, úgy 2009-ben is Ausztria, Szlovákia, illetve Olaszország tartozik a legnépszerűbb úti célok közé, de a hazai sípályák sem maradnak üresen az elmúlt években megvalósult milliárdos fejlesztéseknek köszönhetően.
A síelés szerelmesein túl ősz óta óriási kínálattal és szokatlanul alacsony árakkal csábítják az irodák a luxusutazókat. Az elnök tájékoztatása szerint az idén továbbra is népszerűek a kenyai, zanzibári, dubaji üdülések, amelyek akár már 250-350 ezer forintért is megvásárolhatók – habár a részvételi díj felső határa a csillagos ég. Noha korábban félmillió forint alatt elképzelni sem lehetett, hogy távoli országokba jusson el a luxusutazó, az idén például negyedmillió forintért már egyhetes thaiföldi pihenésre is be lehet fizetni több irodánál.
A Világgazdaság gyűjtése szerint az egyik legdrágább ajánlat a 2009-es téli szezonban egy úgynevezett fél világ körüli út, amely Argentínán, Chilén, a Húsvét-szigeteken, Tahitin, Új-Zélandon keresztül Ausztráliába és Szingapúrba kalauzolja a résztvevőket. A kiruccanásért az egyik kifejezetten luxusutakra szakosodott cégnél nem kevesebb, mint 1,7 millió forintot kell fizetni. Valamivel drágább a teljes világ körüli út Kanadán, Japánon és Kínán keresztül Új-Zélandra és Ausztráliába. Az út 1,9 millió forintba kerül személyenként kétágyas elhelyezés mellett. Ha pedig valaki a hideg helyett még hidegebbre vágyik, „mindössze” 3,6 millió forintért részt vehet az Antarktisz és a Ross-tenger vidéke elnevezésű szubantarktikus túrán, amelyen Új-Zéland legdélibb csücskétől a Déli-sarkig hajózhat.
Hazánk néhány ezer fősre becsült luxusutazó rétegét tehát nem tartja vissza a válság attól, hogy útnak induljon, legfeljebb lejjebb adják igényeiket, és rövidebb időre utaznak el a távoli országokba – mondják a szakmabeliek. Emellett az, hogy az utasok hitelből fedezzék a több százezer forintos útjukat, kevésbé elterjedt gyakorlat idehaza, ezért a hitelezés általános szigorodása sem okoz jelentős visszaesést a luxusutak piacán.
Az irodák ajánlatai közül az idén sem maradtak ki a szilveszteri városlátogató körutak, amelyek jellemzően valamely európai nagyvárosba szólnak, s átlagban 100 és 200 ezer forint közötti áron teszik lehetővé, hogy bárki külföldön búcsúztassa az óévet. Általában jellemző az év végi ajánlatokra, hogy óvatosságból, nehogy a nyakán maradjon az előre lefoglalt szállás, az irodák többsége alig vagy egyáltalán nem emelt árat tavalyhoz képest.

Nem spórolnak a tárcák. A Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozó Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) december 9-én új keretmegállapodást kötött négy utazásszervezővel a költségvetési intézmények nemzetközi utazásainak szervezésére – idézi a KSZF honlapján megjelent hirdetményt a Napi Gazdaság. A szolgáltatásra kiírt közbeszerzési eljárás nyertesei nem okoztak meglepetést, hiszen ugyanazokat a cégeket hirdették ki győztesnek, amelyek az elmúlt négy évben is szervezték az utazásokat. Noha szeptemberben a kormány arra kérte a minisztériumokat, hogy ahol lehet, csökkentsék a hivatalos utazásaikat és az utazási költségeket, az új megállapodás a korábbi 2,05 milliárd forintos éves keretösszeg helyett már 2,5 milliárdról szól éves szinten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.