Több munkanélküli, kevesebb új állás

Ördögi körbe került a hazai foglalkoztatás. Az egyre több munkanélküli számára egyre kevesebb új állás áll rendelkezésre. Az év végén 65 vállalat jelentett be létszám-leépítési terveket, amelyek összesen csaknem 1800 munkavállalót érintenek.

2010. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csúcson az euróövezet. Tíz százalékra nőtt az eurózóna munkanélküliségi mutatója novemberben, 1999-es megalapítása óta először került erre a szintre a valutaunió – közölte tegnap az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala. A 16 országot tömörítő euróövezeten belül Spanyolországban volt a legmagasabb (19,4 százalék) a novemberi mutató, míg a legalacsonyabb Hollandiában (3,9 százalék). Összehasonlításul: Magyarországon 10,8 százalékos adatot mért az Eurostat, míg Lengyelországban 8,8, Csehországban 7,9, Bulgáriában pedig 7,8 százalékos munkanélküliséget mutatott ki az uniós hivatal.


Eleddig nemigen sikerült enyhíteni a válság miatt utcára került állástalanok megélhetési problémáin. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) legfrissebb adatsora szerint ugyanis decemberben az előző hónaphoz képest több mint háromezerrel kevesebb, egészen pontosan 14,5 ezer új munkahelyet jelentettek be a munkaügyi kirendeltségeken. Ezzel szemben az ÁFSZ internetes oldalán elérhető adatok szerint karácsony havában több mint 604 ezer ember volt munka nélkül idehaza, vagyis 24 ezerrel többen, mint novemberben.
Az álláskeresők több mint negyede tartósan munka nélkül van, több mint egy éve folyamatosan keresi a megélhetés lehetőségeit. A válságkezelő kormányprogram eredménytelenségére utal, hogy a hosszú ideje bajban lévők száma – éves öszehasonlításban – szeptember óta növekedést mutat. Decemberben az éves emelkedés mértéke például 5,4 százalék volt, ami azt jelzi, hogy a válság kitörésekor bejegyzett álláskeresők egy része év végére még mindig nem tudott elhelyezkedni. Ezért ők fokozatosan bekerülnek a tartósan regisztrált álláskeresők közé.
Ráadásul, míg korábban a statisztikákat a pályakezdő fiatalok munkaerőpiacon való megjelenése rontotta le, addig az állástalanok között decemberben már azok voltak jelentős többségben, akik nem kezdőként kerültek tavaly a pálya szélére. A nyilvántartott álláskeresők száma minden régióban nőtt. A legnagyobb, 5,6 százalékos emelkedést a Dél-Alföldön mérték. Egyelőre nem túl jók a kilátások az idei évre sem. Karácsony előtt 65 cég jelentette be a munkaügyi központokban, hogy összesen 1794 dolgozót bocsát el csoportos létszámleépítéssel. Az érintettek javarésze a feldolgozóiparból, ötödük a szállítás, a raktározás, a posta, a távközlés területéről kerül ki, közel 15 százalékukat pedig az egészségügyi, szociális ellátás területeiről küldték el. A tavalyi évben több mint másfélszeresére emelkedett az elbocsátott dolgozók száma az előző évben bejelentetthez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.