Bíbortalár

Szenzációként tette közzé hétfőn a szlovák püspöki kar sajtóosztálya, hogy a pozsonyi Szent Márton-székesegyházban minden valószínűség szerint meglelték Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek porhüvelyét. A pozsonyi magyar katolikus hívek azonban már vasárnap a szentmise után értesültek a régészek és antropológusok felfedezéséről.

Neszméri Sándor
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lőcsei fehér asszony Osgyánban?
Tavaly nyáron röppent fel a hír, hogy a Rimaszombati járás Osgyán községének római katolikus templomában feltárt kriptában rábukkantak a magyar történelem egyetlen hazaárulásért lefejezett asszonyának, Korponayné Géczy Juliannának, azaz a lőcsei fehér asszonynak a földi maradványaira. Az oltár alatt feltárt üregben tíz koporsót találtak, amelyek bizonyíthatóan a XVIII. és XIX. századból származnak, ezek közül az egyik dísztelen és felirat nélküli volt. Peter Madúch helyi plébános ebben vélte felfedezni a lőcsei fehér asszony porhüvelyét. A koporsóban ugyanis egyértelműen női tetem maradványait azonosították, a koponyát külön, a csontváztól elválasztva találták meg.
A lőcsei Szepességi Múzeum munkatársai tavaly nyár elején vettek mintát a csontvázból, hogy tudományos alapon is igazolják a feltevést. Az antropológiai vizsgálatok azonban elszomorították az osgyániakat. A szakemberek ugyanis nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a koporsó valóban Korponayné Géczy Julianna földi maradványait rejti. A falucska lakói azonban még bizakodnak, ugyanis folytatódnak a további kutatások, minthogy az antropológiai vizsgálat azt sem zárja ki egyértelműen, hogy nem a magyar történelem neves alakjának koporsóját találták meg. Történelmi tény, hogy a Géczy családnak Osgyán térségében is voltak birtokai, indokolt lenne hát, hogy a hazaárulás vádjával kivégzett és jeltelen sírba temetett Juliannát a családi birtokon helyezték végső nyugalomra. Annál is inkább, mert az biztos, hogy a feltárt kriptába 1803-ban temettek utoljára, erre lehet következtetni a bejárathoz legközelebb elhelyezett koporsó feliratából.


A pozsonyi magyar híveket Halko József atya, a Comenius Egyetem Teológiai Kara egyháztörténeti tanszékének docense, a kutatások koordinátora tájékoztatta a felfedezésről. Annyit eddig is tudtak, hogy a pozsonyi egyházmegye irányításával tavaly tudományos kutatások kezdődtek azzal a céllal, hogy pontosítsák, hol található a székesegyházban az egykori esztergomi érsek sírja.
– A kettős jubileum: Pázmány Péter közelgő 440. születésnapja és az általa alapított nagyszombati egyetem megalakulásának 375. évfordulója inspirált bennünket arra, hogy tudományos kutatásba kezdjünk, hiszen Knauz Nándor plébános 1859-es leírásából tudtuk, hogy a dóm egyik gótikus szentélyéhez közel található Pázmány Péter sírja – idézi fel a kutatás kezdeteit Halko József docens. – Az oltárt az 1860-as években restaurálták, azt megelőzően végzett feltárómunkát Knauz, felfedezését protokollszerűen írta le, majd küldte el Esztergomba. Konkrét helymeghatározása azonban homályosnak tűnt, hiszen csak annyit írt, hogy a gótikus oltár közelében lelte meg Pázmány Péter sírját.
Természetesen az esztergomi levéltár eljuttatta Knauz leírását Pozsonyba is. Abban olvasható, hogy az érsek fején a több korabeli képről ismert háromszögű jezsuita kalap volt, a testen pedig bíbortalár. Mindezek alapján a pozsonyi egyházmegye tavaly régészekből, antropológusokból és történészekből álló szakértői csoportot hozott létre, amely az ősszel elkezdte a feltárómunkát. Előbb a felszínit: georadarokkal, magnetométerekkel vizsgálták az oltár környékét, és a föld mélyén észlelt „elváltozások” alapján kezdték meg a régészeti feltárást, amely a múlt hét péntekén hozta meg a várva várt eredményt.
– Zárt sírkamrára találtunk mintegy két és fél méter mélységben, amelynek sem bejárati ajtaja, sem ablaka nem volt, sem egyéb jele annak, hogy mi található a kriptában – magyarázza Halko József atya. – Amikor kibontottuk a falakat, már sejtettük, hogy jó helyen járunk, hiszen a látvány tökéletesen megfelelt annak, amit Knauz Nándor leírásából ismertünk. Nemcsak a ruházat állt összhangban a leírással, hanem a tetem elhelyezkedése is. Ebből következtettünk arra, hogy valóban Pázmány Péter földi maradványaira bukkantunk, de meggyőződésünket megerősítette az is, hogy a mellette lévő koporsóban Lippay György érsek holttestét találtuk, aki Pázmány után szolgált Pozsonyban, s aki testamentumban hagyta az utókorra, hogy a nagy előd mellé temessék.
További bizonyíték Halko docens szerint az is, hogy a temetkezési hely közelében van az a mauzóleum és sírfelirat, amelyet éppen Pázmány Péter készíttetett, és Alamizsnás Szent János maradványait rejti, akinek testét a mohácsi csata után hozták át Budáról Pozsonyba. Pázmány pedig úgy végrendelkezett, hogy őt Szent János földi maradványai alá temessék.
– Mindezek alapján nem vitás, hogy a feltárt temetkezési helyen Pázmány Péter nyugszik, jóllehet az antropológiai és egyéb kutatások még csak most kezdődnek – mondja Halko József. Egyébként a régészeti munkálatok is folytatódnak, egy további sírt is feltételeznek ugyanis a közelben, amely a kutatók szerint a Széchenyi család valamelyik tagjának a sírboltja lehet. Ez az oka annak, hogy a hatalmas érdeklődés ellenére egyelőre zárva tartják a kutatási területet a nyilvánosság előtt.
Halko József fontosnak tartja még elmondani: semmi jele annak, hogy Pázmány Péter „tetszhalott” volt, amikor eltemették. Elmondása szerint a régi pozsonyi magyarok körében élt, sőt ma is él ilyen legenda. A kutatás vezetője hangsúlyozza, hogy a szájhagyomány útján terjesztett mendemondára külön is figyeltek, de ahogy Knauz Nándor leírásában sincs utalás ilyesmire, ők sem találták ennek semmilyen nyomát.
Halko szerint egyelőre nem született döntés arról, hogy mi lesz a síremlék sorsa, abban azonban bizonyos, hogy méltó emlékhelyet alakítanak ki a dómban Pázmány Péternek, amely akár zarándokhely is lehet. Bizakodva mondja:
– A székesegyházban van Pázmány Péter domborműve, s az itteni hívők és a magyarországi turisták gyakran helyeznek el virágot, koszorút az emlékműnél. Biztos vagyok abban, hogy Pázmány földi maradványai és síremléke kiemelkedő figyelmet kap majd az egyházmegyétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.