Egymásnak estek a hazai bortermelők

Nagy a széthúzás a borászok között a bormarketingpénzek tekintetében. Egyesek az összefogás szükségességéről beszélnek, mások viszont az igazság kiderítéséhez ragaszkodnak: kinek az érdekében tették tönkre a Magyar Bormarketing Nonprofit Kft.-t?

Dénes Zoltán
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neves borászok tucatja adott hangot nemtetszésének tegnap a Nemzeti bormarketing programot folytatni szándékozó Közösségi Bormarketing Kft. tevékenységének megindulásával kapcsolatban. Kiáltványukban – amelyet többek között a Pannon Bormíves Céh, Bock József, ifj. Figula Mihály, ifj. Gál Tibor, Gere Attila, Jásdi István, Légli Ottó, Takler Ferenc és Tiffán Zsolt is aláírtak – rávilágítottak: a mai napig nem ismert, hogy a bormarketingprogramot korábban koordináló, a magyar borászatok és borászati szervezetek által támogatott Magyar Bormarketing Non-profit Kft. működését ki és milyen szándékkal lehetetlenítette el.
Mint írták, az új szervezetet annak ellenére választották ki e feladatra, hogy az agrártárca döntés-előkészítő szerve, a bormarketing-bizottság, annak szakmai pályázatát alkalmatlannak minősítette. Ezért az aláírók nem vállalnak szakmai közösséget az újonnan kiválasztott, magát Közösségi Bormarketing Kft.-nek nevező szervezettel. Követelték, hogy a bormarketing-bizottság személyi összetétele a helyzet tisztázásáig ne változzon.
Sérelmezik, hogy a borászatok semmilyen tájékoztatást nem kaptak és nem kapnak a már általuk befizetett forgalomba hozatali járulékok felhasználásáról. Ezért felszólították a kormányt, hogy a befolyt összegekről hitelt érdemlő elszámolást készítsen. Moratórium kihirdetését is kérték a bormarketing-pályázatok kiírására addig, amíg a helyzet nem tisztázódik.
Tornai Tamás, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetségének (MSZBSZ) elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján viszont az együttműködés szükségszerűségéről beszélt. Az újonnan alakult Közösségi Bormarketing Kft. bemutatása alkalmával az elnök hangsúlyozta: azért van szükség az együttműködésre a bormarketingben, mert ha a borimport eléri az 50 százalékot, akkor ellehetetlenül a magyar borászat.
Nevük elhallgatását kérő borászok szerint az általuk létrehozott Magyar Bormarketing Nonprofit Kft. elláthatta volna e feladatot, ám működése a bürokrácia túlzott terjeszkedési hajlamán elbukott. Szerintük a tárca rátenyerelt az általuk a bormarketing céljára befizetett összegek nagy részére. A Magyar Bormarketing Kft. elődje kht.-ként 2005-ben alakult azért, hogy a hazai borászat marketing- és értékesítési tevékenységét támogassa. Ezt a borászok az önként vállalt literenkénti nyolcforintos járulék befizetéséből oldották volna meg, amit a kormány nem fogadott el, s mind mélyebben túrt a borászok zsebébe, mígnem a kft. tönkrement.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.