Nagyon rosszul sült el az áfaemelés

Hizlalta a feketegazdaságot, egyúttal visszavetette a háztartások fogyasztását a válság közepén eszközölt tavalyi áfaemelés, miközben hatására gyengült az idegenforgalom és romlottak a gazdasági kilábalás esélyei – összegezték tapasztalataikat a magyarországi kereskedők.

2010. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvette a családok kedvét a vásárlástól a tavaly júliusban életbe lépett öt százalékpontos áfaemelés, a háztartások fogyasztásának drasztikus csökkenése meg is látszik a második fél évi kereskedelmi statisztikákon – hívta fel a figyelmet az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). A forgalmi adókulcs 20 százalékról 25 százalékra emelése után fél évvel a boltosok úgy tapasztalják: a válság közepén bevezetett adóemelés tovább hizlalta a feketegazdaságot, miközben gyengítette egyebek mellett az idegenforgalmat, emellett gátat vetett a gazdasági mélypontról való kilábalás esélyeinek.
– Az áfaemelés összességében rossz döntés volt, számításaink szerint ugyanis legalább 450 milliárd forint pluszterhet rótt a háztartásokra, amelynek egy része nem kerül be a költségvetésbe – mondta az OKSZ főtitkára. Vámos György leszögezte: a magas áfa miatt egyre többen vásárolnak külföldön, mert sokaknak megéri néhány száz kilométerrel arrébb utazni, hogy ezer, sőt, tízezer forintokkal olcsóbban szerezzék be a szomszédos országokban jóval kisebb adókulccsal terhelt tartós fogyasztási cikkeket. Ez meg is látszik a magyar eladási adatokon, amelyek azt mutatják: tavaly a második fél évben az építőanyagok, a bútorok, a műszaki cikkek, a háztartási berendezések és a járművek piacán az első fél évinél jóval nagyobb, eleddig példátlan mértékű volt a visszaesés. Mivel a magas forgalmi adó miatt egyre többen költik el pénzüket külföldön vagy az adóelkerülésről ismert, olcsó feketepiacokon, a szakértők szerint egyelőre nem látszódnak a gazdaság kilábalásainak esélyei.
Emlékezetes, az áfakulcsok 2004 óta többször is emelkedtek. Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején, 2004 januárjától a korábbi 12 helyett már 15 százalékos áfa terhelte az élelmiszer-féleségeket. Ezt a kulcsot a Gyurcsány-kabinet 2006 szeptemberétől 20 százalékra növelte, míg tavaly júliusban a Bajnai-kormány válságkezelő intézkedései részeként további öt százalékponttal, vagyis az öt évvel ezelőttinek a duplájára nőtt a forgalmi adó. A 25 százalékos áfakulcsot a választások előtt, 2006. januárban előbb 20 százalékra csökkentették, ám tavaly ismét megemelték.
A jelenlegi helyzet azonban nem hasonlítható össze a korábbi évekkel, mivel 2006 végéig sok éven keresztül folyamatosan bővült a lakossági fogyasztás, míg az azt követő években fokozatosan csökkent – szögezi le az OKSZ. Ennek megfelelően a magyar gazdaság növekedése már 2007-ben leállt, aminek fő oka a gazdaságot terhelő túlzott adóteher volt. Tehát az áfaemelés egyértelműen a versenyképességet rontó és a feketegazdaságot serkentő döntés volt. Az OKSZ szerint ráadásul a válság hatásainak enyhülésekor a magas áfa súlyosan hátráltatja majd a hazai vállalkozásokat a talpra állásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.