Minden tizedik honfitársunk továbbra is munka nélkül van, a kormány válságkezelő törekvései ellenére ugyanis a tavalyi év utolsó negyedévében sem javult az álláspiaci helyzet Magyarországon – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatsorából. Eszerint tehát változatlanul mélyponton, tíz és fél százalékon volt a hazai munkanélküliség 2009 végén, utoljára ilyen magas mutatót 1996 első negyedévében, a Bokros-csomag idején mértek. A munkanélküliségi ráta tavaly először a július–szeptemberi időszakban lépte át a tíz százalékot, azóta makacsul tartja magát, sőt elemzők további romlást várnak.
A KSH szerint 2008 utolsó negyedévéhez képest a foglalkoztatottak száma 98 ezerrel csökkent 2009 utolsó három havában, míg a munkanélkülieké 105 ezerrel nőtt. Tavaly éves átlagban a foglalkoztatottak létszáma 3,782 millió, a munkanélkülieké pedig 421 ezer volt. Tehát a foglalkoztatottak száma 2,5 százalékkal maradt el az előző évitől, míg a munkanélkülieké 27,8 százalékkal emelkedett. Az év végén nyilvántartott álláskeresőként 604 500 főt regisztráltak, közel annyit, mint 1994 márciusában.
Elemzők szerint az idén a munkanélküliségi ráta átlagosan a 2009 utolsó negyedévében mért 10,5 százalékos szint közelében stabilizálódhat, bár a szezonális hatások miatt az első negyedévben még átlépheti a 11 százalékot is. Az Equilor MTI-hez eljuttatott véleménye szerint a most megjelent statisztika fókuszában bár a munkanélküliség növekedése áll, a valós probléma a háttérben az úgynevezett aktivitási ráta alacsony szintje, amely a magyar gazdaságpolitika számára az elkövetkező évek egyik legfőbb kihívását jelentheti. A 15–74 év közötti munkaképes korú lakosságnak ugyanis 55 százaléka jelenik meg a munkaerőpiacon, míg csaknem 3,5 millió ember inaktív. Legnagyobb csoportjukat ugyan a 74 évesnél fiatalabb nyugdíjasok adják, azonban ide tartoznak az úgynevezett passzív munkanélküliek is, akik nem hajlandók legális munkát vállalni. Többségük a szürke- vagy a feketegazdaságban tesz szert jövedelemre. A magyarországi aktivitási ráta évek óta az európai uniós átlag alatt van – hangsúlyozza az Equilor elemzése.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!