Akár már ma délután is találkozhatunk, azonnal fizetek készpénzben, több százezer forintos tételben is – mondta kérdésünkre egy budapesti jegyüzér, aki a Keleti pályaudvar egyik újságos-bódéjának falán hirdeti magát. Üdülési csekket, hideg- és melegétkezési utalványt, illetve mindenfajta ajándékutalványt vásárol a pénzzavarba kerülő utalványbirtokosoktól. Mint mondja, az üzlet virágzik, szinte naponta hívják a megszorult családok, amelyek így – például, ha két kereső felnőtt van a családban – több mint százezer forint segítséghez juthatnak.
– A névérték hetven százalékát fizetem ki az üdülési csekkekért és a különféle ajándékutalványokért, míg az étkezési jegyekért nyolcvan százalékot adok – mondta a jegyüzér, aki szerint az egyáltalán nem jelent problémát, hogy az üdülési bonok névre szólók, és a törvény szerint azokat csak a jogos tulajdonosuk válthatja be. Érdeklődésünkre azonban annyit árult el: elég, ha a csekktulajdonos aláírja az eladásra szánt bonokat. Mivel több beváltóhelyen is dolgoznak ismerősei, a jól bejáratott rendszerben könnyedén pénzzé teszi az üdülési utalványokat, amelyeken közösen húsz-harminc százalékot is keresnek.
*
Arra, hogy mennyire népszerű a szolgáltatás, az üzér példaként említette, hogy a múltkoriban egy munkahelyről mintegy 600 ezer forint értékben vásárolta meg a dolgozók csekkjeit. – Az egyikük elpanaszolta, hogy a téli fűtésszámla kifizetésére és az iskoláskorú gyermeke ruházkodására kell a pénz, nyaralásról pedig álmodni sem mernek – mondta a férfi, aki társaihoz hasonlóan nem csupán utcai hirdetésekben, hanem újságokban, internetes oldalakon is reklámozza vételi szándékát.
Az üdülési csekk évek óta a legnépszerűbb béren kívüli juttatásnak számít idehaza, a bonok több milliárd forintos nagyságrendben forognak a piacon, miközben több tízezer munkáltató ezzel az utalvánnyal jutalmazza a dolgozókat. A többféle szolgáltatásra beváltható csekk mintegy kétmillió munkavállalóhoz jut el évente. Ez évtől ezt a népszerű kafetériaelemet sem kerülte el a kormányzati megszorítópolitika. Az üdülési csekk idén ugyan 73 500 forintig járulékmentes, ám a munkáltató immár 25 százalékos adó megfizetésére köteles. Még nem tudni, hogy az újabb teher mekkora visszaesést okoz majd az üdülési csekkek értékesítésénél, azonban a felmérések szerint a munkáltatók körében továbbra is ez a legkeresettebb kafetériaelem. A dolgozók viszont az utalványokat szívesebben váltják készpénzre, akár a törvények megsértése árán is. A 73 500 forint értékű üdülési csekkért például 51 450 forint készpénzhez juthat egy-egy gyorssegélyre szoruló alkalmazott.
A jegyüzérkedés ezzel együtt az üdülési csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) számára sem ismeretlen jelenség, ám úgy tűnik, a szemfüles csalók e területen is egy lépéssel előrébb járnak.
– Sajnos vannak olyanok, akik nem mindig tartják be a törvényeket – reagált megkeresésünkre Karácsony Mihály, az MNÜA elnöke. Elmondta: az üdülési csekket a hatályos törvények szerint csak a kedvezményezett válthatja be az alapítvánnyal szerződésben lévő belföldi szolgáltatóknál, akkora összegben, amekkora az üdülési csekken szerepel. – Magunk is találunk időnként olyan hirdetéseket, amelyek a csekkek törvénytelen adásvételével kapcsolatosak, ilyenkor azonnal értesítjük a hirdetőt, hogy cselekedete büntetendő, és a reklámozó médiának is felhívjuk a figyelmét arra, hogy jogszabályba ütközik az ilyen hirdetések közzététele – vázolta Karácsony. Amennyiben az MNÜA felszólítására az érintettek nem reagálnak, az alapítvány a hatóságokhoz fordul, bár tapasztalataik szerint például az állami fogyasztóvédelmi szerv a legtöbb esetben túl lassan zárja le az ügyeket. Ezután a Fővárosi Bíróságtól kérnek jogorvoslatot, jelenleg például három konkrét ügyben zajlik eljárás.
– Az általunk tapasztalt törvénysértések kapcsán állásfoglalást kértünk az adóhatóságtól is, amely megerősítette, hogy az üdülési csekk átruházása törvénysértő magatartás. Ha tudomásunkra jut, hogy akár a csekk tulajdonosa, akár az elfogadóhely nem a törvények betartásával jutott üdülési csekkhez, úgy az ellenérték megfizetését azonnal megtagadjuk, és rendőrségi eljárást kezdeményezünk – szögezte le Karácsony Mihály.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le