Hallgattak a bébiételről

Már a múlt csütörtökön tudomást szerzett arról a Tesco, hogy a kizárólag általa árusított, szlovák gyártású bébiétel rákkeltő anyagot tartalmaz, ennek ellenére az ügy csupán e hét kedden került nyilvánosságra.

2010. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Univer is lépett. Levetette a boltok polcairól négy almás bébiételtermékét, s más teljeskörűen bevizsgált termékre cserélte az Univer Product Zrt. egy belső vizsgálat idejére – tájékoztatta Molitórisz Károly tegnap az MTI-t. A vezérigazgató hangsúlyozta: a cég minden bébiétele biztonságos, a lépést egy normál belső eljárás részében végzett ellenőrzés miatt kellett megtenni.


Olvasóink felháborodva jelezték lapunknak, hogy több Tesco- áruházban már a múlt pénteken tapasztalták, a lánc üzleteiben seb-tiben pakolják le a polcokról a rákkeltő anyagot tartalmazó bébiételeket. A polcokra már aznap felkerült az „azonnali termékvisszahívás” feliratú tábla, ám ennél többet akkor nem árultak el. Csak kedden hozta nyilvánosságra a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH), hogy több mint 50 ezer üveg Ovko márkájú, szlovák gyártású bébiétel forgalmazását tiltotta be a Tescóban, mert a bébiételek növényvédőszer-maradványt tartalmaznak.
– Az agrártárca honlapján már március 31-én, azaz a múlt héten szerdán megjelent az MGSZH felhívása, mely szerint a Tescóban forgalmazott szlovák eredetű bébiétel egészségre ártalmas anyagot tartalmaz – mondta Bognár Lajos, az MGSZH élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettese. Leszögezte: a hatóság azonnal felszólította a Tescót, hogy vonja be a polcokról az érintett termékeket. Bognár szerint a vásárlók időben történő tájékoztatása annak az erkölcsi kötelessége lenne, aki forgalomba hozza a bébiételt. – A kereskedő felelősséggel tartozik a vásárlóiért, kötelessége lenne rögtön felhívni a nyilvánosság figyelmét arra, hogy általa egészségre ártalmas élelmiszert került a családokhoz – jegyezte meg az elnökhelyettes. Hozzátette, a vizsgálatok ugyan még zajlanak, de már biztos, hogy a Tesco jogszabályt sértett, mivel olyan terméket hozott forgalomba, amely nem rendelkezik gyártási számmal, vagyis jelölési szempontból hibás. Ez probléma, mert többek között a gyártási szám alapján lehet nyomon követni, miből készült a termék, s miként kerülhetett bele a szennyező anyag.
A mérgezett élelmiszer árusítására tehát az MGSZH MTI-hez eljuttatott keddi közleménye alapján derült fény. A Tesco csak ezután szólalt meg, ám egyik közleményében elismerte, hogy már április elsején értesültek a szennyeződésről. A lánc sietve leszögezte, együttműködnek a hatósággal, s a bébiételek csak akkor kerülhetnek vissza a polcokra, ha a vizsgálatok bizonyítják, hogy semmilyen szennyezést nem tartalmaznak.
– A Tesco minőségbiztosítási rendszere meglehetősen foghíjas – árulta el a láncnál dolgozó informátorunk. Vagyis, annak ellenére, hogy méretét és forgalmát tekintve a legnagyobb hipermarketláncnak számít idehaza – ami azt jelenti, hogy naponta több ezren vásárolnak a Tescónál –, az előírások ellenére közel sem rendelkezik minden egyes termékre vonatkozó minőségi tanúsítvánnyal.
– Csupán egy-egy termékről kérnek be tanúsítványt a szállítóktól, pedig minden szállítmányról kellene, így több tonna élelmiszer úgy kerül a polcokra, hogy azok a minőség szempontjából nincsenek hiteles iratokkal igazolva – fogalmazott forrásunk. Hozzátette: csak a lánc nevével fémjelzett saját márkás termékek azok, amelyeket rendszeres mikrobiológiai és analitikai vizsgálat alá vetnek, habár ezek között is akadt már olyan, amelyik fennakadt a rostán. Emlékezzünk csak a lapunk által feltárt mézbotrányokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.