Húsba vágó húsvét

Átlagosan 8-10 ezer forintot költenek a magyar háztartások élelmiszerre húsvétkor. Ugyan-akkor nem csupán a családok, a hatóságok is készülnek az ünnepekre: a hetek óta zajló razziasorozatban az ellenőrök számos szabálytalanságra bukkantak, elsősorban a húsok és a tojás piacán.

2010. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olcsó húsnak híg a leve. Ezt a közmondást támasztja alá a HVG hetilap napokban végzett húspiaci körképe, amely rámutat: a húsvéti sonkákat és a tőkehúst idehaza megdöbbentő eljárásokkal kezelik a feldolgozók, és egyáltalán nem mindegy, hogy a húsárut a piacon vagy valamelyik nagyáruházban vásároljuk meg. A lap laboratóriumi vizsgálatokkal és állatorvos szakértővel alátámasztott felmérése arra figyelmeztet, hogy a hipermarketekben, vákuumcsomagolásban tömegével kapható sonkák jóval silányabb minőségűek, mint a termelői piacokon beszerzett, sózással tartósított társaik.
A hagyományos pácolással szemben ugyanis a fóliába csomagolt, jellemzően olcsóbb sonkákat a legtöbbször csupán gyorspácolással ízesítik, miközben a légmentes csomagolás miatt még illatmintát sem vehet ezekről a termékekről a vásárló. Ráadásul azért is olcsóbbak a nagyáruházi sonkák, mert a pácanyagot injekcióval juttatják a húsba, amelybe így víz, olykor szója is kerül. Az állományjavítóval kezelt sonka kevesebb értékes húst tartalmaz, ezért olcsóbb.
Az elmúlt hetekben szerte az országban húsvét előtti razziákat szerveztek az élelmiszer-biztonságért felelős hatóságok. Noha Süth Miklós főállatorvos szerint tavalyhoz képest egyértelműen javult a jogsértések aránya, a mostani ünnep előtt több mázsa bizonytalan eredetű sonkát foglaltak le, miközben zugvágóhidakat és illegális húsüzemeket számoltak fel. A kereskedők sem vizsgáztak túl jól: a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság minden második boltban kifogásolt valamit. Leggyakrabban a valótlanul feltüntetett árakkal trükköznek az üzletek, vagy épp a hústermékek súlyához számolják hozzá a csomagolóanyagot is.
Felmérések szerint húsvétra egy-egy család átlagosan 15-20 tojást vásárol. Ugyanakkor nincs minden rendben e termékkategóriában sem, legalábbis a Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb, a dobozos tojásokat vizsgáló tesztje szerint. Kiderült, több gyártó és csomagoló megtévesztő képekkel és nevekkel igyekszik elkendőzni, hogy a termékük ketreces tartásból származik, nem pedig kapirgáló tyúkoktól. A tesztben a legrosszabb eredményt a hatdarabos Farm tojás, a Tescóban kapható 10 darabos Friss tojás, valamint a Tesco „A” osztályú tojása érte el. E kettő lengyel és szlovák importból származik, és méretük kisebb az elvártnál.
A legkevesebb probléma idén a csokoládék piacán figyelhető meg. A húsvéti figurák forgalma 2009-ben 8 százalékot zuhant, és a kereskedő becslése szerint idén is biztosan mínuszos lesz az egyenleg.

Ünnepi árkörkép. A sonkák kilónkénti ára átlagosan 1500 forintba kerül az idén, a hagyományos parasztsonka ára 1800 forint. A nagyáruházakban a füstölt, főtt tarja kilónkénti ára 689 forint, ugyanez a piaci árusoknál 840 forint. Nemrégiben a tojás darabja még 18 forint körül alakult, mostanra azonban átlagosan 30 forintért vásárolható ez a termék. Az egyik nagyáruházban a tejbevonó maszszából készült nyuszifigura 69 forint, viszont a minőségi csokoládényúl ára darabonként 500–800 forint is lehet.
Vezércikk a 7. oldalon,
továbbiak a 17. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.