Kiürülő vendégfogadók

Kutyaszorítóban vannak a vidéki vendégfogadók, mivel januártól megszűnt a falusi szállásadás évek óta érvényben lévő adókedvezménye. Ráadásul az üdülési csekk megadóztatása, az idegenforgalmi adó állami támogatásának megvonása is sújtja a szolgáltatókat, akik szerint a végnapjait élő kormány egyetlen döntésével sem támogatta a falusi turizmust.

2010. 04. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félő, hogy az idén több száz, falusi vendégfogadásból élő család veszíti el megélhetését vagy tér át kényszerűen a feketézésre, mivel az eddig számukra óriási segítséget jelentő adókedvezményt a kormány ez év januártól megszüntette. Korábban a vendégváróknak évente nyolcszázezer forintig nem kellett adózniuk a bevételük után, és bevallási kötelezettség sem terhelte őket. Most viszont már az első forint bevétel után is adóznia kell a falusi fogadóknak, ráadásul mindez bonyolult adminisztrációval, könyvelési kiadásokkal is jár. A regisztrált 7500 vidéki szolgáltatóból most sokan gondolják úgy, hogy ha minden fillér után adózniuk kell, akkor már nem éri meg a szobakiadás, amelynek költségei a bevételek 30-40 százalékát is kiteszik.
– Mióta a falusi turizmus létezik, azóta van adókedvezmény is, ami nagyban hozzájárult a vendégfogadásból élő vidéki emberek megélhetéséhez, a hagyományok ápolásához – magyarázta lapunknak Csizmadia László, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének elnöke. Úgy látja, a végnapjait élő kormány egyetlen lépésével sem támogatta a vidékiek boldogulását, a falusi turizmus fejlődését. – Az adókedvezmény megvonása mellett a belföldi turizmus motorját jelentő üdülési csekk megadóztatása is súlyos hátrányt jelent. Hiszen ma a szolgáltatók csaknem fele fogadja el a csekket, ráadásul ez a bevétel biztosan a tiszta jövedelmek közé tartozik – mondta az elnök, cáfolva azt a közvélekedést, miszerint a falusi turizmusból élők nagy többsége feketézik.
– Az adókedvezmény megvonása és az üdülési csekk sarcolása mellett az idegenforgalmi adó állami támogatásának megkurtítása is érzékenyen érinti a településeket, mert elmaradnak a fejlesztések, és a szegényebb falvakban lassan alapvető kiadásokra sem jut forrás – sorolta az elnök. Hozzátette, hogy nem csupán a több ezer vendégfogadó család, hanem közvetve a turisták által szívesen látogatott helyi gazdák, a kereskedők, a hagyományápolás iránt elhivatott szolgáltatók is megszenvedik a kormányzati elvonásokat.
– Nagy hiba ez a magyar vidék szempontjából, és úgy látjuk, ellentétes azokkal a fejlesztési elképzelésekkel, pályázatokkal, amikre sokan az adókedvezmény miatt jelentkeztek. Holott számtalan térségben a falusi turizmus jelenti a legfontosabb kiegészítő bevételt. Van, ahol a talpon maradás, máshol a fejlődés egyetlen kézzelfogható lehetősége – véli Csizmadia László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.